Mój piękny ogród w stylu japońskim

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
homify Azjatycki ogród
Loading admin actions …

Mój piękny ogród został zaprojektowany w stylu japońskim. Choć stworzenie i utrzymanie takiego ogrodu wymaga dużo pracy efekt jest niepowtarzalny. Elegancja, prostota i asymetria jak w żadnym innym ogrodzie połączone tu zostały w harmonijną całość. To miejsce, w którym mogę odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień. Naturalne kamienie, szumiące strumyki, wijące się daleko po horyzont ścieżki, bez tego trudno wyobrazić sobie jego istnienie. Zieleń utrzymująca się tu cały rok sprawia, że również zimą mój piękny ogród wygląda niezwykle malowniczo. Choć zajmuje niewielką przestrzeń zawiera w sobie wszystko co najpiękniejsze w naturze. To miniaturowy krajobraz pierwotnej przyrody nie skażonej działalnością człowieka. To mała oaza, miejsce wytchnienia od zgiełku miasta i szybkiego tempa życia, gdzie choć na chwilę mogę oderwać myśli od codziennych obowiązków.

1. Mój piękny ogród z naturalnymi ścieżkami

Wokół domu mój piękny ogród bardziej przypomina typ ogrodu krajobrazowego zwany HIRANIWA – nie stara się on imitować górzystych terenów, lecz jest zupełnie płaski. Woda i zieleń w przeciwieństwie do rajskich ogrodów TUKIYAMA zajmuje tu znikomą część. Wypełniają go ścieżki ułożone z pojedynczych, płaskich kamieni, pomiędzy którymi przestrzeń wypełniona została drobnym żwirem. Wokoło wznoszą się drobne drzewa, krzewy i pnące się rośliny.

2. Mój piękny ogród zawsze zielony

Mój piękny ogród jest cały rok zielony, jest to jedna z największych jego zalet. Cieszyć się nim mogę nie tylko latem, lecz również jesienią i zimą. Podstawowym elementem jego aranżacji są rośliny zimozielone, przede wszystkim drzewa jak np. sosna drobnokwiatowa, japońska czy czarna oraz krzewy i pnącza jak azalia japońska, rododendron, ostrokrzew czy jaśminowiec. Mój piękny ogród inspirowany jest najpopularniejszym typem ogrodu japońskiego zwanym TUKIYAMA. Jest to miniaturowy sztuczny krajobraz z małymi pagórkami z kamieni symbolizującymi góry i niewielkimi zbiornikami wodnymi imitującymi morza i jeziora. W ten sposób na niewielkiej powierzchni uchwycony zostaje rozległy naturalny pejzaż, który mogę podziwiać każdego dnia. 

3. Mój piękny ogród z kwiatowymi akcentami

Kwiaty nie dominują w moim ogrodzie, lecz są jedynie akcentem na tle zielonej roślinności. Możemy tu spotkać przede wszystkim liliowce, astry, chryzantemy, dalie oraz oczywiście kwitnące wiśnie. Wiosną kiedy zakwitają ogród nabiera nowych barw, lecz wciąż przeważa w nim intensywna zieleń. Dzięki takiej aranżacji jest harmonijny i niezwykle elegancki, sprawia wrażenie naturalnego, pierwotnego krajobrazu ukrytego przed działaniem ludzkim.

4. Mój piękny ogród z drzewkami Bonsai

bonsai greenin

Mój piękny ogród pełen jest niewielkich drzewek i krzewów. Są one kształtowane tak, aby przypominały roślinność wysokogórską. Te niskie drzewka, wygięte w stosunku do podłoża, asymetryczne, bez linii prostych mają nawiązywać do nieregularności prawdziwej przyrody. Dominuje przede wszystkim sosna symbolizująca stałość i długowieczność. W moim pięknym ogrodzie można spotkać również bonsai – fantazyjnie ukształtowane, miniaturowe drzewka w płaskich doniczkach. Asymetrycznie stylizowana roślinność zestawiona z naturalnymi kamieniami i wąskimi strumykami sprawia, że na niewielkim obszarze powstaje malowniczy krajobraz, będący miniaturą rozległych, dzikich przestrzeni.

5. Mój piękny ogród pełen wody

Mój piękny ogród jest pełen wody. W przeciwieństwie do kamieni, które w ogrodzie japońskim oznaczają niezmienność i trwałość przyrody, woda ich przeciwieństwo wnosi ruch, symbolizuje zachodzące w naturze ciągłe zmiany. Nawet tam gdzie nie ma wody kamienie ułożone w kaskady sugerują, że kiedyś tu płynęła lub w przyszłości się pojawi. Stawy, niewielkie oczka wodne, wijące się delikatnie strumyki sprawiają, że ogród ożywa. Szum wody sprawia, że chwile spędzone w moim pięknym ogrodzie są odprężające, a kontakt z naturą jeszcze bliższy.

6. Mój piękny ogród zachwycający swoją naturalnością

Mój piękny ogród nie jest sztucznie upiększany, jest całkowicie naturalny. Wygląda tak jakby istniał w tym miejscu od wieków, a nie powstał ręką człowieka. Choć stworzenie i utrzymanie jego niezwykłej kompozycji wymaga dużo pracy, żadna zewnętrzna ingerencja nie jest tu widoczna. Wszelkie ślady działalności ludzkiej są starannie zamaskowane, aby ogród mógł zachwycać swoją pierwotną formą. W moim pięknym ogrodzie mogę się poczuć jak w zaginionej krainie, dalekiej od cywilizacji, gdzie prawa natury odgrywają dominującą rolę. 

7. Mój piękny ogród miejscem kontemplacji

Mój piękny ogród to też miejsce medytacji, dlatego w jednej jego części znajduję się suchy ogród KARESANSUI. Jest to typ ogrodu związany z praktyką medytacyjną zazen, polegającej na dążeniu do poznania swojej prawdziwej natury, osiągnięcia stanu pustki. Płaski ogród ze żwirem symbolizującym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem naśladującym uderzające w nie fale to symboliczne przedstawienie wszechświata. Powstał za sprawą mnichów buddyjskich, którzy poszukiwali spokojnego miejsca, gdzie mogli by się wyciszyć. Ogrody suche są proste, surowe oraz poprzez odrzucenie kwitnących oraz przebarwiających się jesienią roślin praktycznie niezmienne przez cały rok. Ta ich stałość dodatkowo pomaga w skupieniu i w całości oddaniu się medytacji. 

8. Mój piękny ogród z romantycznymi mostkami

homify Azjatycki ogród

Mój piękny ogród to miniatura rozległych krajobrazów zamknięta na niewielkiej powierzchni. Efekt te uzyskano nie tylko poprzez odpowiedni dobór roślin, ale również przez wykorzystanie elementów tzw. małej architektury. Niewielki mostki i kładki nad strumykami oraz kompozycja według planów – jasne, duże elementy najbliżej patrzącego, coraz bardziej zmniejszające się ku horyzontowi sprawiają, że niewielka przestrzeń, dzięki wykorzystaniu zasad perspektywy sprawia wrażenie dużo bardziej rozległej niż jest ona w rzeczywistości. Mój piękny ogród wydaje się znacznie większy nie tylko dzięki odpowiedniej aranżacji, ale również dzięki wkomponowaniu go w istniejący już krajobraz. Projektanci ogrodu postarali się włączyć w kompozycję malowniczą panoramę, przez co ogród zyskał dodatkową głębię.

9. Mój piękny ogród z małą architekturą

Mój piękny ogród inspirowany jest również japońskimi ogrodami herbacianymi CHANIWA, dlatego znajduje się w nim mała architektura. Tak jak ogrody typu KARESANSUI tak i ten typ wykształcił się w środowisku mnichów tybetańskich. Jego powstanie związane jest z rytuałem herbacianym, do którego przeprowadzenia potrzebna była odpowiednia oprawa. Przyklasztorne ogrody dzieliły się na dwie części: zewnętrzną oraz wewnętrzną. W pierwszej goście oczekiwali na przybycie gospodarza, dlatego znajdowały się tutaj placyk z ławeczkami oraz pawilon wypoczynkowy. Następnie uczestnicy prowadzeni byli przez kręte ścieżki do właściwego miejsca, w którym odbywała się ceremonia. Specjalny pawilon przeznaczony był do parzenia herbaty i przeprowadzenia rytuału, który służył jako przygotowanie mnichów do medytacji.

10. Mój piękny ogród klimatycznie oświetlony

Oświetlenie niewielkimi lampionami sprawia, że mój piękny ogród cieszy mnie również wieczorami, kiedy zapada zmrok. Późne popołudnie i wieczór to jeden z nielicznych momentów w ciągu dnia, kiedy mam czas usiąść na tarasie i patrząc na otaczającą zieleń, odetchnąć i zrelaksować się po ciężkim dniu.

Jeżeli uwielbiacie zieleń, ale nie macie jeszcze własnego ogrodu zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Rośliny we wnętrzach – 5 zaskakujących pomysłów.

Czy Wy też marzycie o takim ogrodzie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu