Wady i zalety okien panoramicznych | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Wady i zalety okien panoramicznych

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify
Nowoczesne okna i drzwi od Aberjung Design Agency Nowoczesny
Loading admin actions …

Podczas budowy własnego domu często stoimy w obliczu niezwykle trudnych wyborów. Konsultacje z głównym architektem, ekipą budowlaną, problemy, liczne sugestie i hipotezy niejednokrotnie są obce dla laika i mogą sprawić, że poczujemy się niepewnie. A przecież proces powstawania domu powinien kojarzyć się z radością! W naszych artykułach chcemy wyjaśnić Wam różne niejasne kwestie, a także odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się podczas budowy pytania. Dziś zajmiemy się tematem okien. Czy ktoś w ogóle wyobraża sobie budynek bez okien? Ich zadaniem jest nie tylko wpuszczać do środka światło, ale też dostarczają nam cudownych widoków i wpływają na ogólną atmosferę domu. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści mogą nam przynieść duże okna.

1. Co nam dają duże okna?

Okna w domu mają za zadanie łączyć wnętrza ze środowiskiem zewnętrznym, a jednocześnie pozwolić przyrodzie i otoczeniu być częścią naszego domu. Dzięki oknom pomieszczenia zyskują dwa oblicza. Jedno z nich to świeże, jasne przestrzenie wypełnione powietrzem, a z drugiej strony, gdy potrzebujemy prywatności wystarczy zamknąć okno i  zasłonić rolety. Połączenie ze światem zewnętrznym najlepiej widać w przypadku dużych szyb, zajmujących nieraz większość ściany. Jeśli mieszkacie w cichym zakątku, w otoczeniu natury to rozwiązanie wręcz idealne! Naturalne światło i zieleń cudownie wpływają na nasze zmysły i nastrój.

2. Trend na przeszklone ściany

Podstawą pracy profesjonalnego architekta jest zręczne połączenie techniki, funkcjonalności oraz wartości artystycznych. To wszystko powinno mieć odbicie w budynku, który jednocześnie jest funkcjonalny i piękny. Ostatnio silnym trendem jest rezygnacja z tradycyjnych murowanych ścian na rzecz przeszklonych. Oczywiście nikt nie chciałby mieszkać w przezroczystym domu, stąd zazwyczaj właściciele decydują się na jedną ścianę pokrytą szkłem, najczęściej tą będącą częścią salonu, wychodzącą na taras. Tylko spójrzcie na przykład ze zdjęcia, gdzie ogromna szyba rozciąga się na kilka kondygnacji i umożliwiają mieszkańcom obserwację okolicznej przyrody. Tego typu okna są szczególnie pożądane, gdy wychodzą na puste przestrzenie, tworząc cudowną panoramę. Widok na dom sąsiada? Niekoniecznie, dlatego nie poleca się tego rozwiązania w ciasnej zabudowie.

3. Ile kosztują panoramiczne okna?

Przed decyzją o zastosowaniu dużych okien lub nawet przeszklonej ściany, przyjrzyjmy się kosztom. Oprócz typu i rozmiaru okna, ważna jest także grubość szyb. Nie zapominajmy, że w części budynków celem lepszej izolacji montuje się podwójne szyby, więc w tym wypadku cena oczywiście wzrasta. W kalkulacji cen dużą rolę odgrywa też współczynnik przenikania ciepła, który jest ściśle związany z energooszczędnością okien. Na rynku szyby są podzielone na klasy odporności, a im bardziej solidne szkło, tym cena wyższa. 

Jeśli zależy nam na dobrze izolowanym domu pasywnym, powinniśmy wybrać niewielkie okna, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Zależy Wam na jak największych oknach, a najlepiej przeszklonej ścianie? Tu najlepiej zdać się na pomoc specjalistów, którzy pomogą nam w wyborze oraz montażu odpowiedniego modelu. Podczas, gdy tradycyjne okna z PCV kosztują około 500 zł, większe modele to już ponad 1000 złotych. Za oszklone drzwi tarasowe o szerokości 2,5 metra zapłacimy około 3000 zł.

4. Czyszczenie dużych okien

Chyba nikt z nas nie przepada za myciem okien, a w zależności od wielkości domu, ich liczby i rozmiarów ich czyszczenie może zająć cały dzień! Szczególnie, gdy z powodu użycia niewłaściwych środków czyszczących oraz nienajlepszych metod powstaną smugi, które będziemy musieli myć ponownie. Jeśli na oknach osiadł kurz lub pył, wystarczy przetrzeć je przy pomocy miotełki do kurzu. Większe zabrudzenia znikną po wytarciu ich gąbką zamoczoną w mieszance wody, płynu do zmywania naczyń i odrobiny octu. Pamiętaj, by od razu pozbywać się wody przy pomocy ściągacza. Ściągacz wyposażony jest w gumkę, którą co jakiś czas trzeba wymienić, bo może się odkształcać i przestać prawidłowo działać.

Po zakończeniu mycia szyby, wystarczy przetrzeć ją ściereczką z mikrofibry lub cienkiej skóry, co pozwoli na zaabsorbowanie pozostałej wilgoci, a dodatkowo ją wypoleruje. Nie używajcie do tego papieru ze starych gazet, istnieje bowiem możliwość odbicia się druku i kolejne zabrudzenia gotowe! Nie pozostawiajcie okien do wyschnięcia w słońcu. Ciepło sprawi, że wyschną one praktycznie od razu, a smugi pojawią się tak szybko, że nie zdążymy się ich pozbyć. Jeśli czyszczenie dużych lub trudno umiejscowionych okien sprawia Wam trudności, zawsze można oddać tą pracę w ręce profesjonalnej firmy czyszczącej, która dysponuje drabinami, a nawet żurawiami.

5. Korzyści płynące z zastosowania dużych okien

Właściciele domów o dużych oknach lub przeszklonej fasadzie bez problemu potrafią wymienić najważniejsze zalety takich rozwiązań. Przede wszystkim podkreślają wspaniałe widoki oraz poczucie bliskości natury, co czyni ich dom wyjątkowym. Dodatkowo panoramiczne okna tworzą wrażenie otwartości budynku, nadają mu optyczną lekkość i wizualnie rozświetlają wnętrza. Nie należy zapominać o naturalnym świetle, które wypełnia pokoje. Duże okna pozwalają na łatwą regulację naświetlenia, ponieważ otwarte wnosi do pomieszczenia dużo światła oraz świeżego powietrza. Mamy ochotę na chwilę prywatności? Wystarczy użyć zasłon lub rolet!

6. Wady dużych okien

Niestety oprócz niewątpliwych zalet, warto też wspomnieć o kilku wadach dużych okien. Przede wszystkim są to koszty, które przewyższają cenę okien tradycyjnych. To inwestycja o wysokości co najmniej 1000 złotych za każde okno większe niż normalnie, a jeśli pomnożymy tę kwotę przez całkowitą ilość okien w domu, wychodzą nam poważne sumy. Potężne szyby nie tylko wpuszczają światło, ale i ciepło – i to w obu kierunkach! Stąd w trakcie zimnych miesięcy możemy mieć problem z utrzymaniem ciepła w pokoju wyposażonym w panoramiczne okno. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okien w poziomie podłogi, gdzie od dołu ucieka ciepło. Właśnie dlatego należy się bardzo dobrze zastanowić, przemyśleć wszelkie korzyści i wady, a następnie dopasować wybór okien do naszych preferencji i domu.

Zastanawiacie się, jak wygląda dom stworzony ze szkła? Spójrzcie na ten transparenty dom!

Kto z Was chciałby mieć przeszkloną ścianę?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu