Jak samodzielnie stworzyć betonowe doniczki?

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify
Pflanzenkübel aus Beton, Tante Ephraim Tante Ephraim Industrialny balkon, taras i weranda
Loading admin actions …

Beton ma swój urok i często trafia do naszych domów i ogrodów w postaci niezwykłych akcesoriów i dekoracji. Dlaczego by nie zrobić prostych przedmiotów samodzielnie? Projekty DIY z betonu są odpowiednie dla początkujących!


Chcecie dowiedzieć się jak zrobić doniczki betonowe i jak zrobić inne betonowe ozdoby do ogrodu? W takim razie czytajcie dalej bo ten Katalog Inspiracji jest dla Was!

Przekazujemy Wam praktyczny poradnik, jak stworzyć betonową doniczkę. W zaledwie 6 kroków stworzycie unikatowe pojemniki o dowolnym kształcie i rozmiarze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo ozdobić je muszlami, szkłem i innymi materiałami. Małe doniczki na kaktusy czy większe do ogrodu – z naszą instrukcją majsterkowanie to gwarantowana dobra zabawa.

Zanim zaczniesz, przygotuj:

- beton (na przykład ze sklepu budowlanego)

- kuchenne lub robocze rękawice

- olej parafinowy lub inny środek poślizgowy

- formy do betonu, kartony lub nożyce do formowania

- wiaderko lub inny pojemnik do mieszania

- kawałki szkiełek, koraliki, muszle, kamyczki i inne ozdoby

- plastikową folię lub torebki foliowe

Macie już wszystko i jesteście gotowi do pracy? Zaczynajmy!

1. Wybierz formę

Do stworzenia doniczki z betonu potrzebujemy zewnętrznej i wewnętrznej formy. Obie powinny mieć taki sam kształt, a jedynie różnić się wielkością. Mniejszy kształt musi pasować do większego, pozostawiając około 5 cm wolnej przestrzeni pomiędzy formami. To właśnie miejsce będzie wypełnione betonem, a więc określa grubość naszej doniczki. Pamiętaj, że jeśli marzy Ci się wielki pojemnik na ogrodu o szerokości przekraczającej 60 cm, grubość musi wynosić co najmniej 7,5 cm.

Formę bardzo łatwo jest stworzyć, składając dwa pudła z kartonu. Jako materiał do form dobrze sprawdzi się szkło, plastik, stal nierdzewna lub karton. Ze styropianu uzyskasz natomiast nawet najbardziej fantazyjne kształty. Kto by pomyślał, że da się zrobić donice ze styropianu!

2. Przygotuj wnętrze formy

Wnętrze form, które styka się z betonem, posmarujcie olejem parafinowym, słonecznikowym lub smarem. Pozwala to na łatwiejsze wyjęcie gotowej doniczki i mamy pewność, że nic nie będzie przywierać. W przypadku szklanej formy, mniejsze będzie także ryzyko pęknięcia. 

Oczywiście za jednym razem możesz użyć kilku różnych form. Wypróbuj różne rozmiary i kształty! Własnoręcznie zrobiony pojemnik z betonu nie tylko pięknie zaprezentuje się w Twoim domu lub ogrodzie, ale będzie też cudownym prezentem dla przyjaciół i krewnych!

3. Zmieszaj beton

Koniecznie ochrońcie dłonie przed działaniem betonu i nałóżcie rękawice ochronne. Najłatwiej będzie go mieszać w dużej misce lub w wiadrze i używać betonu o dużej wytrzymałości. Wsypujcie beton do wiadra, stopniowo dodając wodę i cały czas mieszając. Upewnijcie się, czy wszystko robicie odpowiednio, czytając instrukcję na opakowaniu.

To właśnie w tym momencie warto dodać do mieszanki kawałki szkła, koraliki, muszle lub inne materiały dekoracyjne. Stworzą one piękne efekty na doniczce, a szkiełka będą cudownie odbijać światło. Pamiętajcie, że konsystencja betonu cały czas ma pozostać taka sama.

4. Wlej beton do formy

Zaczynamy! Wylewajcie mieszankę powoli, by równomiernie wypełniała spód formy. Jeśli doniczka ma mieć otwory do drenażu, włóżcie na dół kilka kamyków. Można także wywiercić dziury w zastygniętym już betonie, ale najlepiej będzie do tego odczekać 2 dni.

Beton wyrównajcie przy pomocy łopatki lub kielni, a następnie włóżcie do środka drugą, mniejszą formę. Naciskajcie ją delikatnie, aż wolna przestrzeń osiągnie pożądaną grubość. Najlepiej, gdy dno i ściany mają mniej więcej podobną grubość, bo wtedy doniczka będzie stabilna, pamiętajcie o tym. Na koniec wygładźcie mieszankę z wierzchu i usuńcie ewentualne pęcherzyki powietrza.

5. Poczekaj, aż wyschnie

Teraz potrzebujecie tylko odrobinę cierpliwości. Postawcie gotowy przedmiot na folii lub torebce foliowej i zostawcie do wyschnięcia na 36 godziny, chyba że czas podany na opakowaniu po betonie jest inny.

Po upływie wymaganego czasu chwyćcie nóż i sprawdźcie, czy beton zastygł. Jeśli nóż zagłębia się w mieszance, to znaczy, że wciąż jest zbyt mokra i musi poczekać dłużej.

Czy wiecie, że niektóre elementy dekoracyjne i inne przedmioty tworzą nieprzyjemną, a wręcz złą aurę w domu? Dowiecie się więcej na ten temat jeśli zajrzycie tutaj: Tych 9 przedmiotów ma moc przyciągania złej energii do Twojego domu

6. Wyjmij gotową doniczkę

Gdy beton jest całkowicie suchy, zacznijcie powoli uwalniać doniczkę z formy. Ewentualne nierówności na naszym pojemniku z betonu łatwo można wygładzić papierem ściernym, bez obaw. Teraz kolejne schnięcie, które trwa równo tydzień. Raz dziennie pocierajcie doniczkę za pomocą mokrej gąbki lub szmatki, aż kolor zacznie ciemnieć. To właśnie moment na ewentualne wywiercenie dziur na drenaż. 

I gotowe! Twoja własna doniczka z betonu DIY może teraz stać się domem dla roślin. Teraz Twój własny projekt jest na miarę koncepcji naszych najlepszych dekoratorów wnętrz!

Lubicie samodzielnie tworzyć domowe dekoracje?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu