Projekty,  Ogród zaprojektowane przez SOL AG

10 kamiennych ogrodów z całego świata

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Czy myśląc o ogrodzie wyobrażasz sobie zielone trawniki, bujne kwiaty, stare drzewa owocowe i krzewy? To na pewno wspaniały widok, ale dziś chcemy pokazać Wam formę ogrodu, która zdecydowanie różni się od tego klasycznego obrazu. Chodzi nam o użycie kamienia, który stanowi ciekawą alternatywę od ogrodu tonącego w zieleni. 

Dziś prezentujemy Wam 10 pomysłów na ogrody z kamienia inspirowane różnymi stronami świata, od Anglii po Japonię, od Francji po Meksyk. Każdy jest różny, a mimo to wszystkie promieniują wyjątkowym blaskiem i pięknem. Życzymy Wam wspaniałej zabawy przy naszych zdjęciach kamiennych ogrodów!

1. Śródziemnomorski

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez SOL AG
SOL AG

SOL Ausstellungsgarten Grenchen

SOL AG

Styl śródziemnomorski pozwoli Wam poczuć się jak na wakacjach we własnym ogrodzie. Najlepiej sprawdzi się w mocno nasłonecznionych miejscach, które zapewnią roślinom optymalne warunki wzrostu. Mile będą widziane wszelkie karłowate drzewa, a także rośliny i zioła, takie jak lawenda, szałwia, melisa lub tymianek, który przepięknie kwitnie na purpurowo i tworzy genialny kontrast z białym kamieniem. Śródziemnomorski kamień został uzupełniony poprzez odpowiednie akcesoria. Meble z kutego żelaza, latarnie, kolumny, dzbanki i terakotowe doniczki przeniosą nas na gorące wybrzeże!

2. Meksykański

Podobnie jak w rejonie Morza Śródziemnego, zielone łąki i bujne ogrody są w Meksyku dość rzadkim widokiem. Ten ogród świetnie sprawdzi się u tych z Was, którzy nie przepadają za pracami ogrodniczymi w upale. Wybrane tu rośliny są odporne na wysokie temperatury i idealnie przystosowane do ekstremalnych warunków. Kaktusy i sukulenty są prawdziwymi cudami, jeśli chodzi o przechowywanie wody, nie straszne więc im długie okresy suchości.

3. Japoński

W japońskich ogrodach zen, kamień jest ważnym elementem projektu. Rośliny zwykle ogrywają tu drugorzędną rolę, podczas gdy żwir, piasek i skały wysuwają się na pierwszy plan. Są nie tylko pięknie rozmieszczone i promieniują spokojnym nastrojem odpowiednim do medytacji, ale mają też symboliczny charakter. Stanowią one symbol cyklu życia, gór, wody, zwierząt, energii i harmonii. Specjalne faliste linie widoczne na zdjęciu mają zapewnić spokój i relaks, co podkreśla brak początku i końca linii. Czy ten pomysły na ogród z kamienia nie jest piękny?

4. Nowoczesny

Jeśli lubisz nowoczesny minimalizm i elegancki wygląd, oto odpowiednie miejsce dla Ciebie! Spójrzcie na stylowy dziedziniec, który nawet bez trawnika robi wielkie wrażenie. Jasny żwir, czyste linie, krawędzie i kwadratowe kształty to kwintesencja nowoczesnego ogrodu z kamienia. Schludnie przystrzyżone rośliny  wprowadzają świeże, zielone akcenty, a każda ma tu swoje własne miejsce. W minimalizmie nie ma miejsca na chaos i przypadek!

5. Angielski

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Karena Batstone Design
Karena Batstone Design

Bristol city garden in May

Karena Batstone Design

Lubisz czystość i porządek, ale jednocześnie nie wyobrażasz sobie ogrodu bez zieleni i kwiatów? W takim razie angielska interpretacja jest właśnie dla Ciebie! Tutaj kamień i rośliny łączą się w jedną całość, tworząc idylliczną i naturalną oazę do wypoczynku pod gołym niebem. Na zdjęciu widzimy Chelsea Physic Garden w Londynie, utworzony w 1773 roku. To piękny przykład angielskiego ogrodu i uwaga, ciekawostka! Do jego budowy użyto kamieni z Tower of London.

6. Pośród wody

W projektowaniu ogrodowym połączenie kamienia i wody zawsze było szczególnie popularne. Niezależnie od tego, czy pozostawimy oba elementy w naturalnej formie, czy nowocześnie je zinterpretujemy, zawsze wyglądają pięknie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć coś indywidualnego, zgodnie ze swoim gustem. Na zdjęciu widzimy staw, kamienną ścianę, wodospad, kamienne płyty i ścieżkę nad powierzchnią wody. Wszystko w prostym, eleganckim stylu.

7. Z drewna

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Earth Designs
Earth Designs

Party garden in Sevenoaks, Kent

Earth Designs

Popularnym partnerem kamienia jest także drewno. Tutaj drewniane ścieżki otacza przestrzeń wysypana żwirem oraz kamieniami, a kwiaty w kwadratowych doniczkach ożywiają całość. Drewniane osłony wraz z pomysłowym oświetleniem po zmroku tworzą prawdziwie nastrojową atmosferę.

8. Wiecznie zielony trawnik

Jeśli podejmiecie decyzję o stworzeniu kamiennego ogrodu, niekoniecznie musicie rezygnować z trawnika. Przeciwnie, szarość kamienia i soczysta zieleń trawy pięknie ze sobą harmonizują. Masywne granitowe bloki umieszczono obok siebie, tworząc oryginalne miejsca do siedzenia. Pomiędzy nimi posadzono zioła, a rezultatem jest obraz jednocześnie rustykalny i nowoczesny, a także funkcjonalny i naturalny w tym samym czasie!

9. Jak na łące

Aranżacja kamiennego ogrodu na wzniesieniu jest nie lada wyzwaniem, ale za to efekt bywa cudowny! Szczególnie dobrze przyjmie się na suchej, przepuszczalnej glebie i słonecznej pozycji. Warto posadzić trawę, ponieważ pomaga osadzić ziemię, a poza tym wizualnie łagodzi szorstkie krawędzie kamieni. Pamiętajcie, by na zboczu sadzić rośliny o dużym i silnym systemie korzeniowym, a najlepiej stworzyć oparcie pod większe i ciężkie kamienie.

10. Dla miłośników zwierząt

Projekty,   zaprojektowane przez Kersten Gartenprojekte GmbH
Kersten Gartenprojekte GmbH

Einzug in den Schildkrötengarten

Kersten Gartenprojekte GmbH

Na koniec naszych różnorodnych zdjęć i pomysłów pokazujemy wyjątkowy projekt, który dowodzi, że zwierzęta również czują się dobrze w skalistym ogrodzie. Oto niezwykły ogród, który został stworzony dla rodziny i ich ukochanych gadów! Prócz kamienia, dominują tu inne naturalne materiały, specjalnie przystosowane do potrzeb zwierząt i starannie wykończone. Jak widać, żółwiom się podoba!

Gotowi do kładzenia kamienia w swoim ogrodzie? A co powiecie na skalniak? Oto proste porady, jak zrobić skalniak w ogrodzie.

Który styl szczególnie przypadł Wam do gustu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu