Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Gdańsk, Ul.Chmielna: styl , w kategorii Korytarz, przedpokój zaprojektowany przez Raca Architekci,Skandynawski
Loading admin actions …

Skandynawowie to narody żyjące w chłodnym klimacie, lecz pośród szczególnie pięknej przyrody i krajobrazów. Tak też jednym zdaniem można określić styl wystroju wnętrz, który reprezentują. Otóż – chcąc przełożyć to na sztukę aranżacji mieszkań – z pozoru chłód skąpanych w bieli wnętrz przełamują ciepłymi, barwnymi dodatkami i wykonanym z naturalnych tworzyw wyposażeniem. Mieszkanie w stylu skandynawskim metaforycznie ma odgrywać rolę tła dla zachwycającego widoku zza okna, a wiadomo, że najlepszą bazą jest biel – stąd ten dominujący kolor. Wrażenie ciepła w domu potrafią stworzyć materiały i oświetlenie, a nie tylko stereotypowo kolorowe ściany. Dlatego też mylą się Ci, którzy uważają, że mieszkanie w stylu skandynawskim jest zimne i bezduszne. Biel to nie tylko czystość, prosta forma, ale też wrażenie przestronności, oddechu i inspiracja dla nowych pomysłów, które łatwo w takim wnętrzu zrealizować lub szybko zmienić! Poszanowanie natury, życie zgodnie z nią, czyli pojawiający się we wnętrzach recykling to także łatka, którą bez zawahania możemy przypiąć tej kulturze. W tym artykule podpowiemy Wam w kilku punktach czym najbardziej charakteryzuje się mieszkanie w stylu skandynawskim i jak je samemu urządzić.

Architektura i aranżacje skandynawskich domów od zewnątrz również jest szczególna, dlatego warto przestudiować i ten aspekt projektowania. Zapraszamy!

1. Biel, biel, biel!

Gdańsk, Ul.Chmielna: styl , w kategorii Korytarz, przedpokój zaprojektowany przez Raca Architekci,Skandynawski
Raca Architekci

Gdańsk, Ul.Chmielna

Raca Architekci

Kolor ten to bezsprzecznie pierwsze miejsce w rankingu najważniejszych elementów tego stylu i punkt godny powtórzenia setki razy! Mieszkanie w stylu skandynawskim można bardzo łatwo rozpoznać po skąpanych w bieli wnętrzach, a dokładniej kolorach ścian, frontach szafek kuchennych, mebli i tak dalej. Tak jak było już wcześniej wspomniane, to świetne tło dla dodatków w różnych barwach i stylach. Dzięki takiemu płótnu możemy bez problemu namalować każdy obraz przedstawiający mieszkanie w stylu skandynawskim.

2. Podłogi

Dom jak z bajki.: styl , w kategorii Korytarz, przedpokój zaprojektowany przez Miśkiewicz Design,Skandynawski
Miśkiewicz Design

Dom jak z bajki.

Miśkiewicz Design

Mieszkanie w stylu skandynawskim charakteryzuje to, że pod stopami znajdziemy naturalny w swoim kolorze, drewniany parkiet wykonany z długiej deski, czasami wybielonej, by pasowała do ścian. To najpopularniejszy materiał na podłogi, dlatego komponent tego stylu możemy określić mianem uniwersalnym. Kolejnym pomysłem na podłogi stosowanym głównie w przedpokojach lub kuchniach są płytki. Tu z kolei najczęściej pojawia się kultowa szachownica, a mianowicie nic innego jak klasyczne, naprzemienne połączenie czerni i bieli glazury podłogowej.

3. Tekstylia

Salon, sypialnia i pokoje dzieci opiewają w przyjemne w dotyku tekstylia, najczęściej w poszewki kanapowych poduszek, koce, narzuty na łóżka, a także dziecięce, pluszowe przytulanki.  Musimy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną i charakterystyczną rzecz. Odwrotnie do polskiego zwyczaju, nadmierna dekoracja okien firankami i zasłonkami jest w tym stylu rzadkością. Mieszkanie w stylu skandynawskim jest – jak najbardziej się da – wystawione na działanie promieni słonecznych wpadających przez okna. Dzięki temu wnętrza są lepiej doświetlone. Być może ma to swoją genezę w północno europejskim klimacie, gdzie słoneczne dni są tam w ilościach jak na lekarstwo.

4. Minimalizm

Projekty,  Salon zaprojektowane przez homify, Skandynawski

Oszczędność rzeczy i przestrzeni to też charakterystyka typowego mieszkania w stylu skandynawskim. To także ukłon w stronę ekologicznego stylu życia. Skandynawowie nie generują niepotrzebnych przedmiotów, a to implikuje porządek, ład i prosty w utrzymaniu czystości, dom. Generalizując, zasada „mniej znaczy więcej”, to mantra tego stylu. Warto brać przykład, a wyjdzie nam to tylko na zdrowie!

5. Drewno, drewno, drewno!

UNIKATOWE STOŁY DREWINANE WOOD ACCENT: styl , w kategorii Jadalnia zaprojektowany przez WOOD ACCENT,Skandynawski
WOOD ACCENT

UNIKATOWE STOŁY DREWINANE WOOD ACCENT

WOOD ACCENT

To też jedno z najoczywistszych cech tego stylu. Drewno pojawia się rzecz jasna na podłodze, ale też jest tworzywem, z którego wykonane są meble. Najlepsze drewno do mieszkania w stylu skandynawskim jest nieobrobione, surowe, może być także stare, lecz zgrabnie wkomponowane w nowoczesne wnętrze. Drewno występuje bardzo często na blatach kuchennych, stołach, ramach okiennych, a nawet pojawia się w łazience. Świetny przykład drewnianego akcentu, który ociepla wnętrze jest przedstawiony powyżej stół firmy Wood Accent, której produkty są ascetyczne, czyste w formie, naturalne, a przy tym unikatowe.

6. Dodatki

Mieszkanie w stylu skandynawskim wypełnione może być po brzegi kolorowymi dodatkami, które łatwo można zmieniać lub przenosić. Mogą to być poduszki, pudełka, wzorzyste dywany, kolorowe fotele, lampy oraz obrazy i grafiki, które bardzo często dekorują ściany. O ile mamy dużo przestrzeni i możliwości, podpowiedzią do ram i obrazów zgodną z tym stylem, może być ustawianie ich bezpośrednio na półkach lub  podłodze, a nie wieszanie na kołkach w ścianie. To oryginalny i niezobowiązujący sposób na dekorowanie mieszkania.

7. Zieleń

Dom jak z bajki.: styl , w kategorii Kuchnia zaprojektowany przez Miśkiewicz Design,Skandynawski
Miśkiewicz Design

Dom jak z bajki.

Miśkiewicz Design

Mieszkanie w stylu skandynawskim oprócz naturalnych tworzyw takich jak drewno na podłodze, wyróżnia się wszechobecną zielenią we wnętrzu. Wysokie, stojące kwiaty doniczkowe, zioła w kuchni to nieodłączne elementy, które posiada eko mieszkanie w stylu skandynawskim. Kwiaty oprócz tego, że umilają, ocieplają i urządzają przestrzeń, są świetnym dodatkiem w soczystym zielonym kolorze. Barwy ziemi i roślin w naturze zawsze będą współgrać z tym nowoczesnym wnętrzem.

8. Oświetlenie

Apartament w Krakowie - łazienka: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez AvoCADo ,Skandynawski
AvoCADo

Apartament w Krakowie – łazienka

AvoCADo

Jak już było wspomniane wcześniej wiele razy, oświetlenie dodaje klimatu pomieszczeniu. Wyróżniamy trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe (robocze) i dekoracyjne. Każde z nich pełni odrębną funkcję. Oprócz oświetlenia ogólnego, stosujemy miejscowe na przykład nad blatem kuchennym lub nad biurkiem do pracy lub nauki oraz dekoracyjne, które w postaci pionowych, stojących lamp albo kinkietów grają we wnętrzu światłocieniami i nadają wyjątkowego klimatu. W połączeniu ze światłem dziennym, mieszkanie w stylu skandynawskim nabiera przytulności.

9. Recykling

Zdrowy tryb życia i żywienia, segregacja śmieci, odnawianie i przerabianie starych mebli to czynności na porządku dziennym wszystkich Skandynawów. Dlatego we wnętrzu znajdziemy surowe, drewniane deski z palet wykorzystane na blat stolika kawowego lub ławy, albo skrzynki po owocach służące jako półki i tak dalej. Mieszkanie w stylu skandynawskim i jego domownicy to harmonia stylu życia z poszanowaniem zasobów środowiska naturalnego.

10. Szarość

Dom pod Warszawą: styl , w kategorii Korytarz, przedpokój zaprojektowany przez MAKAO home,Skandynawski
MAKAO home

Dom pod Warszawą

MAKAO home

Oprócz bieli, dodatkowym kolorem nagminnie występującym w tym wnętrzu są odcienie szarości. Najczęściej pojawiają się na ścianach i w materiałach. To drugi uniwersalny kolor, który pasuje do każdej innej barwy. Nie przytłacza, a urozmaica mieszkanie w tym wyjątkowym stylu.

Pomysły na szare mieszkanie w stylu skandynawskim, a dokładniej na sypialnię, znajdziecie w Katalogu Inspiracji Szara sypialnia – jakie dodatki dobrać?.

Podoba Wam się mieszkanie w stylu skandynawskim czy może preferujecie inny styl?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu