Różne rodzaje drzwi garażowych - które wybrać? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Różne rodzaje drzwi garażowych – które wybrać?

A.D. A.D.
Dom Nowoczesny garaż od Konrad Idaszewski Architekt Nowoczesny
Loading admin actions …

Z bramą garażową jest podobnie jak z drzwiami wejściowymi – dobrze dobrane mogą wzbogacić fasadę domu i znacznie ułatwić nam życie. Z kolei źle wybrana brama garażowa może stać się źródłem niekończącej udręki i irytacji. Zakup bramy to poważna decyzja i nie lada wydatek. Dlatego też nie można sobie pozwolić nawet na najdrobniejszy błąd, decyzja musi być przemyślana. Szeroki wybór systemów i walorów estetycznych nie ułatwia zadania! Na rynku znajdziecie wiele ciekawych rozwiązań, każde z nich ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed ostatecznym postanowieniem. Przeczytajcie nasz przewodnik po najpopularniejszych bramach garażowych.

Uchylne

Bramy uchylne są nazywane też płytowymi. To najpopularniejszy typ bramy. Do otwarcia bramy uchylnej potrzebne jest miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu. Dlatego jeśli podjazd jest niewielki, nie wybieraj tej bramy. Jej skrzydło podczas otwierania unosi się do góry i chowa wewnątrz garażu, zajmując około 50 cm. Przed taką bramą samochód musi się zatrzymać w odległości co najmniej 0,5 m. Potrzebne jest też miejsce wewnątrz garażu, ponieważ porusza się ona wzdłuż prowadnic montowanych pod sufitem. Ich sporą zaletą jest bardzo atrakcyjna cena i ciekawe wzornictwo.

Segmentowe

Jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów bram garażowych. Charakteryzuje się ona doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Wodoszczelność bramy jest czynnikiem istotnym, gdyż jej poziom może ochronić nasz garaż przed zalaniem i wilgocią, szczególnie jeśli traktujemy garaż jako składzik na inne przedmioty. Są też dużo szczelniejsze od bram uchylnych, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych. Ponadto ten rodzaj pozwala na wykorzystanie w pełni powierzchni garażu. Bramy segmentowe są górne i boczne. Podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem, więc są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie podjazd jest krótki.Sprawdzają się również w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Bramy segmentowe można też stosować w otworach z łukowym nadprożem.

Rolowane

Bramy rolowane inaczej zwane żaluzjowymi działają tak, jak roleta okienna i zajmują najmniej miejsca. Są bardzo wygodne w eksploatacji, ale nie wszyscy producenci mają ją w swojej ofercie. Bramy rolowane kupuje się od razu z napędem elektrycznym. To dobre rozwiązanie, jeśli w garażu macie zajęte miejsce pod sufitem i z boku przez co nie możecie zdecydować się na bramę segmentową. Ten typ bramy nie wymaga pozostawiania wolnej przestrzeni – ani w garażu, ponieważ nie ma prowadnic, ani też przed wjazdem. Jej płaszcz, nawijając się na wał napędowy, porusza się w płaszczyźnie pionowej.Wszystkie elementy bramy robi się z aluminium, dzięki czemu są one całkowicie odporne na korozję. Za jakość trzeba jednak odpowiednio zapłacić – bramy rolowane są najdroższe ze wszystkich.

Rozwieralne na boki

Garaż NORDYCKI Klasyczny garaż od Ogrodolandia Klasyczny
Ogrodolandia

Garaż NORDYCKI

Ogrodolandia

Bramy otwierane na boki to najstarszy typ, który w ofercie producentów pojawia się coraz rzadziej. Można je zamówić w warsztacie rzemieślniczym. Otwarcie skrzydeł wymaga wiele miejsca i nie zawsze udaje się zamontować napęd elektryczny. Nadają się przede wszystkim do pomieszczeń gospodarczych i nieogrzewanych garaży. Robi się je z blachy trapezowatej w pionowym, poziomym i skośnym układzie profilowania. Ich zaletą jest prosta konstrukcja i łatwość montażu a także przystępna cena. Dużym minusem jest brak komfortu użytkowania oraz słaba izolacyjność.

Drewniane

Casa Capital od neylima Nowoczesny
neylima

Casa Capital

neylima

Do produkcji bram drewnianych wykorzystuje się zaimpregnowane próżniowo lite drewno, najczęściej świerkowe i sosnowe, ale można też kupić bramy wykonane z innych gatunków drewna. Bramy drewniane mają różne wzory – proste, kasetonowe czy bardziej kunsztowne i ozdobne. Pasują one szczególnie do domów, w których do wykończenia fragmentów elewacji wykorzystano drewno.

Metalowe

Mechanizmy jezdne i ramy powinny być wykonane z dobrej jakości stali. Segmenty bram produkuje się najczęściej z ocynkowanej blachy stalowej lub aluminiowej albo z drewna. Są również bramy z tworzywa sztucznego oraz z blachy miedzianej. Najpopularniejsze są jednak modele ze stali lub drewna. Segmenty bram blaszanych maluje się proszkowo na różne kolory lub pokrywa trwałą okleiną z tworzywa sztucznego. Ich powierzchnia może być gładka, ale najwięcej jest modeli z poziomymi lub pionowym przetłoczeniami, albo też w kształcie kasetonów, dzięki którym do złudzenia przypominają bramy drewniane. W projekcie Cyryl House, przedstawia powyższe zdjęcie została zastosowana minimalistyczna estetyka bramy, która idealnie komponuje się z nowoczesną, modernistyczną bryłą. Projekt został wykonany przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT.

Wentylacja

Zadaniem wentylacji jest odprowadzenie na zewnątrz powietrza zanieczyszczonego spalinami powstającymi w wyniku pracy silnika samochodu, oparami benzyny i wilgocią, a także dostarczenie w jego miejsce świeżego powietrza z zewnątrz. W spalinach wytwarzanych przez silniki spalinowe znajdują się substancje trujące. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne. Jeśli decydujecie się na nowoczesną, szczelną bramę garażową pamiętajcie, że w garażu należy zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza. Może ona być zapewniona przez otwory w przegrodach zewnętrznych umieszczone w przeciwległych ścianach bocznych lub drzwiach garażowych. Powierzchnia otworów powinna wynosić 0,04 m2 na każde stanowisko postojowe wydzielone przegrodami budowlanymi. Jeden otwór powinien być przy podłodze, drugi – blisko stropu. Jest to niezwykle ważne ponieważ nieodpowiednia ilość doprowadzonego powietrza może skutkować wydzielaniem się toksycznego tlenku węgla! Więcej na ten temat dowiecie się z artykułu: Jak uchronić się przed zatruciem czadem w domu?

A czy Wy wybraliście już odpowiednią bramę do Waszego garażu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu