10 rzeczy, których nigdy nie czyścisz, a powinieneś! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 rzeczy, których nigdy nie czyścisz, a powinieneś!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Nowoczesny salon od Weber Arquitectos Nowoczesny
Loading admin actions …

Zwykle dbamy o prządek w domu, ponieważ wiemy, jakie to ważne dla naszego wizerunku, opinii gości oraz dobrego samopoczucia. Jeśli nie jesteśmy pedantyczni, to przynajmniej  próbujemy być systematyczni w myciu naczyń, układaniu ubrań w szafie i chowaniu wysuszonego prania. Uczymy się, jak odpowiednio przechowywać żywność w lodówce, by dłużej utrzymywała świeżość. Raz w tygodniu staramy się robić bardziej dokładne porządki, godząc domowe czynności z obowiązkami zawodowymi, życiem towarzyskim i hobby. Jednak niemal zawsze planujemy utrzymywać czystość i w większości przypadków nam się to udaje. Nie zdajemy sobie tylko sprawy, że podczas sprzątania dopuszczamy się zaniedbań, które w znacznym stopniu wpływają na higienę naszego otoczenia. Czy zdajecie sobie sprawę, że są rzeczy, których prawdopodobnie nigdy nie umyliście, a powinniście? Czas się im przyjrzeć i naprawić ten błąd. Natychmiast!

1. Klosze i abażury

Lampy i żyrandole wprost przyciągają kurz, a w związku z tym, że najczęściej znajdują się poza bezpośrednim zasięgiem naszego wzroku i dotyku, zupełnie o tym zapominamy. Po roku, podczas gruntownych porządków orientujemy się, jak brudne są to miejsca. Wiemy też już dlaczego w pomieszczeniach było trochę ciemniej… Zerknijmy na nasze klosze i abażury – wytarcie ich zajmie nam maksymalnie pięć minut!

2. Aramtura

Czysta łazienka to nie tylko umyta podłoga, wanna i kabina prysznicowa. Ważne są także detale. Armatura, zarówno w kuchni, jak i łazience powinna błyszczeć, by dać poczucie doskonale skończonego zadania, jakim jest czyszczenie łazienki. Ale to nie wszystko. Należy zająć się także jej drobnymi elementami, znajdującymi się przy wylocie wody. W związku z tym, że dodatkowo filtrują one wodę, gromadzą się w nich zarazki oraz kamień. Ich regularne czyszczenie z pewnością poprawi jakość wody oraz siłę wypływającego strumienia!

3. Szczoteczki do zębów

7 BATHROOMS FOR 7 STORIES od Lineabeta Nowoczesny Matal
Lineabeta

7 BATHROOMS FOR 7 STORIES

Lineabeta

Czy zastanawialiście się, jak wiele bakterii znajduje się na naszych szczoteczkach do zębów? Czy wystarczająco często je wymieniamy? Niestety są one siedliskiem zarazków i wymagają dezynfekcji , także dlatego, że trzymamy je w łazience, zwykle wilgotnej, a w pobliżu najczęściej znajduje się toaleta. Jeśli umieścimy je na pól godziny w białym occie, a następnie dokładnie wypłuczemy pozbędziemy się większości zarazków! Czy przyglądaliście się pojemnikowi na szczoteczki do zębów? Może się kleić, ale na pewno wymaga dokładnego czyszczenia!

4. Pralka

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI Skandynawska łazienka od DreamHouse.info.pl Skandynawski
DreamHouse.info.pl

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI

DreamHouse.info.pl

Niestety – po dłuższym czasie używania pralki, zaczyna ona nieprzyjemnie pachnieć. Niektóre z urządzeń posiadają program je czyszczący, jednak część z nich nadal potrzebuje do tego sprawnych rąk i pomysłowej głowy. Nie zapominajmy, by raz na jakiś czas wykonać pranie włączając program wykorzystujący najwyższą możliwą temperaturę prania oraz od czasu do czasu dodatkowo wypompowujmy wodę z pralki. Sprawdzajmy, czy w pojemniku, który uzupełniamy płynem i proszkiem nie zbiera się woda. Wyjmijmy szufladę i dokładnie ją umyjmy. Wyczyśćmy też przestrzeń, do której z powrotem ją włożymy. Dokładnie wyczyśćmy uszczelki bębna – tam też zbiera się brud! Czynności te wykonujmy regularnie – nie zapominajmy o nich, by nie dokładać sobie znacznie więcej pracy, gdy sytuacja będzie krytyczna! Jest tyle rzeczy, których nie czyścimy, a powinniśmy robić to przynajmniej raz w miesiącu.

5. Mata do ćwiczeń

Czy pomyśleliśmy w ogóle o dezynfekcji maty do ćwiczeń? Nawet jeśli używamy jej tylko my, powinniśmy koniecznie rozważyć tę sprawę. Brud nie sprzyja odprężeniu i relaksowi. Mata ma kontakt z różnego rodzaju podłożem, w zależności od tego, gdzie ćwiczymy. Gdy leży na podłodze, ma bezpośrednią styczność z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Oprócz tego znajduje się na niej nasz pot, więc to kolejny powód do jej dokładnego mycia. Do jej dezynfekcji użyjmy proszku antybakteryjnego, następnie dobrze ją wyczyśćmy i nie zapomnijmy o porządnym suszeniu!

6. Pilot

Zarówno pilot, telefon komórkowy oraz klawiatura to elementy domowego wyposażenia, z których korzystamy codziennie. I nie zdajemy sobie sprawy, że przenosimy na nie wiele bakterii, brudu, kurzu i resztek jedzenia. Kiedy ostatnio wycieraliście z kurzu pilot do telewizora? A co ze smartfonem, którego ekran dotykamy tysiąc razy dziennie, a następnie przykładamy go do twarzy? Jak często odkurzamy laptopa? Chyba czas na dezynfekcję akcesoriów i drobnych sprzętów elektronicznych!

7. Kierownica w samochodzie

Kierownica samochodowa, dźwignia biegów i deska rozdzielcza to siedliska brudu i bakterii. Najczęściej nietykane są przez detergenty bardzo długo, a bakterie, która się na nich znajdują przenosimy na nasze dłonie. Dlatego w samochodzie powinny znajdować się chusteczki antybakteryjne. Dzięki nim i minimum naszego wysiłku wnętrze naszego samochodu pozostanie czystsze i bardziej przyjemne.

8. Kosze na śmieci

Clerkenwell WC1: Minimal Professional Home Klasyczna kuchnia od Increation Klasyczny
Increation

Clerkenwell WC1: Minimal Professional Home

Increation

Czyszczenie kosza na śmieci nie jest najprzyjemniejszym zadaniem – brzydki zapach i pozostałości po śmieciach odstraszają. Jeżeli jednak się pojawią, to znak, że już kosz już dawno powinien być umyty. Nie myślmy, że wyrzucenie worka wystarczy! Każdy kosz wymaga pożarnego detergentu i dezynfekcji przynajmniej raz na dwa miesiące. Zmniejszmy ilość bakterii w kuchni i łazienkach – wyczyśćmy kosze, jak najszybciej!

9. Rośliny

Nowoczesna donica Gear od TerraForm Nowoczesny
TerraForm

Nowoczesna donica Gear

TerraForm

Tak, rośliny doniczkowe też wymagają regularnego mycia – oczyszczania ich nie tylko z kurzu, ale także tłuszczu i innych zabrudzeń. Kurz hamuje fotosyntezę roślin, a to odbija się na procesie ich wzrostu. Kwiaty o dużych liściach delikatnie wycieramy wilgotną ściereczką, którą często płuczemy, by nie rozmazywać brudu. Rośliny możemy też opłukać prysznicem pamiętając o delikatnym strumieniu. Niech pokażą nam swoją bujną zieleń!

10. Żelazko

Tym razem nie chodzi już nawet o bakterie – żelazko  musi być czyste, by nie brudzić naszych ubrań. Tym bardziej, że zdarzają nam się wpadki podczas prasowania, takie jak przypalone tkaniny, które przykleja się do stopy żelazka. Na ten problem istnieją domowe sposoby takie jak gęsta pasta z wody i sody oczyszczonej, którą smarujemy spód urządzenia, pozostawiając na godzinę. Dzięki tej metodzie nasze żelazko będzie lśnić! W zbiorniku na wodę zbiera się także kamień, który również ma wpływ na jakość procesu prasowania oraz może uszkodzić żelazko. Na to pomoże ocet, który musimy odparować z wewnętrznego pojemnika!

W artykule znajdziecie zaś informacje, jak skutecznie czyścić obicia mebli!

A Waszym zdaniem, jakie inne rzeczy powinniśmy czyścić o wiele częściej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu