Jak połączyć salon z jadalnią? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak połączyć salon z jadalnią?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Wnętrze inspirowane kolorem Nowoczesna jadalnia od ELEMENTY - Pracownia Architektury Wnętrz Nowoczesny
Loading admin actions …

Połączenie salonu z jadalnią jest często spotykanym rozwiązaniem, szczególnie w tych domach, w których nie można wydzielić odrębnego pomieszczenia na jadalnie. Te klasyczne, osobne miejsca do spożywania posiłków odchodzą powoli do lamusa, a to za sprawą niekwestionowanych zalet takiego połączenia, jakim jest salon z jadalnią. Często tworząc strefę wspólną wraz z kuchnią, symbolicznie oddzielone barkiem lub regałem stanowią jedno ogromne serce całego domu. Ułatwia to kontakt z domownikami, pozwala na szybsze przeniesienie potraw i sprzyja rodzinnej atmosferze. 

Aby salon z jadalnią dobrze się prezentował, wybraliśmy kilka inspiracji, które przede wszystkim podążają za zasadą korelacji i estetycznej spójności wszystkich pomieszczeń, czyli salonu, jadalni, a czasem również kuchni. 

Mała przestrzeń 3 w 1

Industrialny charakter z ciepłem domowego ogniska Industrialna jadalnia od MONOstudio Industrialny
MONOstudio

Industrialny charakter z ciepłem domowego ogniska

MONOstudio

Stworzenie wspólnej przestrzeni, która łączy salon z jadalnią i kuchnią, w tak małym pomieszczeniu jest nie lada wyzwaniem. Jednak z pewnością ściany, które rozdzielałyby kuchnię i salon, stworzyłyby klaustrofobiczne pokoje w wersji miniaturowej. A tak możemy się cieszyć większą swobodą. Salon został urządzony w stylu nowoczesnym, dominujące kolory to biel, szary i czarny. W opozycji znajduje się stół wykonany z naturalnego drewna i krzesła, które oprócz ciekawej formy, wyróżniają się akcentem kolorystycznym. Więcej ciekawych przykładów krzeseł można znaleźć w tym artykule: Piękne krzesła do jadalni! 

Kontrastujący salon z jadalnią

Salon połączony z jadalnią Nowoczesna jadalnia od homify Nowoczesny
homify

Salon połączony z jadalnią

homify

Salon utrzymany w jasnych kolorach i nowoczesnym designie został skontrastowany z czarnym stołem i krzesłami jadalni z którą tworzą jedną, otwartą przestrzeń. Pomieszczenie służy za centrum spędzania rodzinnego czasu i przyjmowania gości, przede wszystkim ze względu na ustawione vis a vis kanapy.Stół z krzesłami jest ustawiony w bliskiej odległości do pozostałych mebli, ale ma własne, dodatkowe oświetlenie, które z pewnością dodaje nastroju podczas rodzinnych kolacji.

W stylu skandynawskim

Mieszkanie w kamienicy Skandynawski salon od Mint&Brisk Skandynawski
Mint&Brisk

Mieszkanie w kamienicy

Mint&Brisk

Stworzenie jednej strefy dziennej jest możliwe również w mniejszych pomieszczeniach, szczególnie w przypadku, kiedy zdecydujemy się na urządzenie ich w stylu skandynawskim, minimalistycznym. Przestrzeń nie zostanie obciążona zbędnymi elementami wyposażenia, a całość, pomimo tego, że łączy w sobie aż trzy pomieszczenia użytkowe – tworzy jedną, wspólną aranżację. Salon z jadalnią w stylu skandynawskim to delikatna forma i jasne kolory, które są częstym gościem w mniejszych pomieszczeniach z tego względu, że optycznie powiększają przestrzeń. Inne przykłady aranżacji w stylu skandynawskim można znaleźć tutaj

Mała jadalnia

projekt kawalerki pod wynajem - wg www.gackowska.pl Nowoczesna jadalnia od homify Nowoczesny
homify

projekt kawalerki pod wynajem – wg www.gackowska.pl

homify

W mniejszych pomieszczeniach salon z jadalnią tworzą jedną strefę dzienną. Jeżeli nie dysponujemy większą przestrzenią, to warto dopasować elementy jadalni i salonu do siebie nie tylko pod względem kolorystycznym, stylistycznym, czy doboru materiałów, ale przede wszystkim ich wielkością. Ogromna kanapa będzie stanowić opozycję względem małego stołu. Tutaj widzimy odpowiednie dobranie elementów, mały czteroosobowy stół z pomysłowymi krzesłami oraz nowoczesna beżowa kanapa. Meble kontrastują ze sobą kolorystycznie, ale są świetnie dobrane pod względem gabarytów. 

Razem i osobno

Nie zawsze salon z jadalnią muszą do siebie pasować. Tak, jak widzimy, salon jest nowoczesny, modernistyczny, bawi się stylem, zaś jadalnia pozostaje w jego cieniu. Nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, które pomieszczenie jest tym ważniejszym dla domowników. Salon z jadalnią, tak jak w tym przypadku praktycznie tworzący jedno pomieszczenie, ale symbolicznie rozdzielone krzesłami, mogą stanowić dwa odrębne światy pomimo braku ściany pomiędzy nimi. Nawet jeśli ta ściana zostanie zburzona, aby optycznie powiększyć przestrzeń, to wciąż mogą być to dwa pomieszczenia, które posiadają zupełnie inne funkcje. Jadalnia służy jako miejsce spożywania posiłków, a salon stanowi centrum relaksu dla całej rodziny.

Nowoczesna forma 3 w 1

Coraz częściej w domach i mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym dominuje tworzenie jednej, wspólnej przestrzeni dziennej, która obejmuje salon, kuchnię i jadalnię. Ma to swoje niewątpliwe plusy – w przyspieszonym trybie życia domownicy widują się rzadko, a przy połączeniu tych pomieszczeń, kontakt jest nawiązywany podczas przygotowywania wspólnych posiłków, spędzania relaksujących chwil w salonie i wspólnej kolacji, po której cała rodzina rozsiada się na kanapie rozpoczynając wieczorne kino. Salon połączony z jadalnią i dodatkowo kuchnią w jednym, ogromnym pomieszczeniu to też świetne rozwiązanie, jeżeli często mamy gości. 

Wycofana jadalnia

Aranżując jadalnie nieco dalej od salonowego miejsca odpoczynku, warto dodać osobne oświetlenie, które będzie włączane wtedy, kiedy rodzina zasiada razem do stołu. Jest to sygnał do tego, że teraz to pomieszczenie służy jako jadalnia, a gdy już rozsiądziemy się wygodnie na kanapie – za salon. W takim przypadku, kiedy jadalnia nie jest cały czas w symbiozie z salonem, tylko jest nieco wycofana, nie musi podlegać wszystkim zasadom wedle których został urządzony salon. Tak, jak chociażby kolor mebli, obicia krzeseł i kanapy, dodatki i dekoracje. Pomimo tego, ze względu na przestrzeń rozdzielającą ten salon z jadalnią, nie będzie to stanowić duże kontrastu.

Jasny i przestronny salon z jadalnią

TWO BARNS HOUSE Nowoczesna jadalnia od RS+ Robert Skitek Nowoczesny
RS+ Robert Skitek

TWO BARNS HOUSE

RS+ Robert Skitek

Mając tak dużo przestrzeni do zagospodarowania nie musimy się obawiać o to, że funkcje obu pomieszczeń połączonych w jedno, będą na siebie nachodzić. Salon z jadalnią w tym przypadku nie są rozdzielone, ale są sobie tak odległe, że nie trzeba ich nawet rozdzielać symbolicznie. Istnieje jasno zarysowana strefa relaksu i strefa jadalni. Pomimo tego, iż pomieszczenie jest ogromne, to dodatkowo duża ilość światła dziennego, białe ściany i minimalistyczny wystrój jeszcze bardziej powiększają przestrzeń.

Okrągły stół

Eklektyczna jadalnia od homify Eklektyczny

W przypadku tej minimalistycznej i kolorystycznie powściągliwej przestrzeni, która została stworzona przez maszroom, mamy do czynienia z kolorystyczną separacją salonu z jadalnią. Jednak najciekawszym punktem aranżacji jest zastosowanie okrągłego stołu na smukłych nogach, który jest spotykany coraz rzadziej. Taki stół może pomieścić podczas posiłku określoną ilość osób (w domyśle cztery), ale bardzo dobrze sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach. 

A Wy jak połączylibyście salon z jadalnią?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu