Przegląd najlepszych materiałów na podłogi! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Przegląd najlepszych materiałów na podłogi!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Mieszkanie w Krakowie Nowoczesna jadalnia od ARCHISSIMA Nowoczesny
Loading admin actions …

Wyboru podłogi do jednego domu dokonujemy co najmniej kilka razy lecz przeważnie raz na bardzo długi czas. Salon aranżujemy głównie w drewnie, łazienkę w kaflach, a sypialnie niekiedy w miękkiej wykładzinie choć standardem i najczęściej spotykanym wyborem w polskich domach są dywany, które pełnią równocześnie funkcję praktyczną i dekoracyjną. Niektóre podłogi w mocny sposób wyrażają styl w jakim urządzone są wnętrza. Drewno jest uniwersalnym klasykiem pasującym do wielu wnętrz począwszy od wiejskich po skandynawskie, ale już na przykład podłoga epoksydowa będzie najbardziej pasować do przestrzeni nowoczesnych i minimalistycznych. 

Podłogi oprócz stosownego wyglądu mają też cechy praktyczne, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nawierzchni w całym mieszkaniu. W poniższych punktach pokrótce zastanowimy się nad tymi szczególnymi, pożytecznymi właściwościami.  

Zestawienie różnych opcji na podłogę w kuchni zobaczycie w Katalogu Inspiracji 8 najciekawszych materiałów na podłogę w kuchni! Zapraszamy!

Eko podłoga drewniana

dom ul.Goplan Lublin od Auraprojekt
Auraprojekt

dom ul.Goplan Lublin

Auraprojekt

Podłoga może być nie tylko ładna, ale też zdrowa i ekologiczna czyli przyjazna środowisku. Drewniana podłoga jak każda inna tego typu, pochodząca z natury taka właśnie jest, gdyż jak wiadomo jest surowcem odnawialnym, który łatwo przetworzyć, a finalnie degraduje się bez szkody dla ekosystemu. Nie uchodzi za materiał najtańszy, ale pięknie i przytulnie wygląda oraz oddaje miłe uczucie pod stopami. Jednak w tym względzie przy jej zakupie warto najpierw sprawdzić czy została pozyskana z legalnych źródeł, a nie z wyrębów rabunkowych.  

Jaki rodzaj podłogi drewnianej wybrać, by była jak najbardziej eko?… Najlepsze są panele takie jak na realizacji wnętrza Auraprojekt, które przy montażu nie wymagają klejenia, czyli używania substancji szkodliwych dla zdrowia. Na długie lata warto wybrać najgrubsze, z najlepszego gatunku drewna, gdyż można je częściej odnawiać – cyklinować. Najzdrowsze podłogi drewniane wykonane są z drewna litego pokrytego tylko olejem, pochodzące z upraw ekologicznych. Lepiej zakupić deski od razu wykończone przez producenta, gdyż nie uwalniają szkodliwych substancji, niż miałyby być one zabezpieczane chemicznymi specyfikami na miejscu, w domu.

Podłoga wyciszająca

Jeśli kilka sposobów na to, by zaplanować w domu cichą podłogę. Pierwszym jest jej izolacja od surowej, betonowej wylewki, wykorzystując do tego maty akustyczne – wygłuszające, które stosuje się pod deski lub panele laminowane. Bardzo dobrze sprawdzą się w domach, ale też w lokalach użyteczności publicznej gdzie stłumią liczne odgłosy kroków, a przy tym odczucie efektu pudła rezonansowego. Ważną uwagą techniczną podczas montażu takiej podłogi jest to, aby elementy wybranej podłogi nie stykały się bezpośrednio ze ścianą i aby między nimi również został włożony materiał izolacyjny. W ten sposób stworzymy, fachowo nazywaną, podłogę pływającą, którą układa się bez użycia kleju. 

Drugim rozwiązaniem jest wybór podłogi korkowej, która może występować w postaci paneli lub płytek. Ich cechami poza wrażeniem ciepła i wysokiej izolacji akustycznej jest elastyczność, antystatyczność i szeroka gama dostępnych odcieni kolorystycznych. Podłogi korkowe mogą być zabezpieczane na dwa sposoby, zależnie od natężenia eksploatacyjnego czyli ilości osób jej użytkujących. Płytki i panele korkowe lakierowane przeznaczone są wyłącznie do mieszkań, a pokryte warstwą winylową mogą być narażane na częstsze ścieranie w lokalach, na przykład biurowych. Te drugie są również bardziej odporne na punktowe odkształcenia i są – co ważne – ognioodporne.  

Innym, cichym rozwiązaniem na podłogę jest po prostu zdecydowanie się na miękkie wykładziny, które zupełnie nie oddają podczas użytkowania żadnego dźwięku w domu.

Podłoga antypoślizgowa

dom ul.Goplan Lublin od Auraprojekt
Auraprojekt

dom ul.Goplan Lublin

Auraprojekt

Powierzchnia antypoślizgowa często wymaga zastosowania na terenach użyteczności publicznej, na przykład na klatkach schodowych, w pomieszczeniach gdzie często rozlewa się woda, równiach pochyłych, na przykład w garażach. Jednak my pochylimy się nad kwestią podłogi antypoślizgowej do domu, czyli płytek stosowanych do łazienek lub na balkonach czy tarasach.

Każde płytki mają pewne parametry odporności na ścieranie, zarysowanie lub właśnie antypoślizgowe, niezbędne na podłogę do łazienki ze względów bezpieczeństwa użytkowania. Takie płytki powinny być układane szczególnie w newralgicznych miejscach pod brodzikiem i wanną gdzie stąpanie mokrą stopą jest bardzo częste. Antypoślizgowość dla bosej stopy określa się klasami A, B, C, gdzie A to najmniej zabezpieczająca, a C z najlepszymi parametrami antypoślizgowymi. Warto wiedzieć, ze klasa antypoślizgu na sucho nie równa się klasie antypoślizgu na mokro! Inną praktyczną kwestią jest to, że płytki antypoślizgowe są niestety trudniejsze do utrzymania w czystości, gdyż posiadają chropowatą powierzchnię, w której łatwej gromadzi się i zatrzymuje brud.

Podłoga do pokoju dziecięcego

Dobrą propozycją na podłogę do pokoju dziecięcego jest wykładzina, z bardzo funkcjonalnych względów. Jest to miły i ciepły materiał, który pozwala dziecku bawić się na podłodze, na całej jej powierzchni. Warto wybrać jednak taką z krótkim włosiem, gdyż nie będzie przetrzymywać nieczystości i będzie łatwiejsza do częstego odkurzania. Gdy jednak mamy podłogę, na przykład ze śliskich paneli laminowanych i planujemy położyć na niej dywan, zadbajmy o to, by przykleić go taśmą dwustronną do podłoża. W ten sposób będziemy mieli pewność, że się nie przesunie podczas intensywnych zabaw dziecka i nie spowoduje niemiłego wypadku. 

Nie mówimy tu oczywiście o podłodze dla dziecka alergika, które wymaga podłogi gładkiej, łatwo ścieralnej, którą należy utrzymywać przez cały czas w możliwie jak największej sterylności.

Podłoga z orientalnego drewna

Klasyczny salon od XLC Klasyczny
XLC
XLC

Egzotyka w domu może przejawiać się niekoniecznie w oryginalnych bibelotach przywiezionych z dalekich krajów, ale też w zastosowaniu materiałów wykończeniowych na podłogę z niespotykanych w naszym klimacie drzew. Drewno pochodzące z innych kontynentów takie właśnie jest. Jakie są wyjątkowe cechy takiego drewna? Otóż po pierwsze oryginalne kolory. Od niemal białych odcieni, przez popularne żółcie, po głębokie czerwienie, brązy i czerń. Po drugie wrażenia dotykowe. Niektóre są cieplejsze, inne tłustsze lub gładsze. Następnie wytrzymałość – twardość. Im starsze tym lepsze. Takie drewno lepiej poddaje się obróbce. Warto także wspomnieć, że na przykład drewno Ipe jest świetnym regulatorem wilgotności powietrza, nie wywołuje alergii, jest dobrym izolatorem akustycznym. Naprawdę warto mieć taką podłogę w domu!

Podłoga epoksydowa

Jadalania Nowoczesna jadalnia od ARCHISSIMA Nowoczesny
ARCHISSIMA

Jadalania

ARCHISSIMA

Podłoga epoksydowa to gładka powierzchnia pasująca do wnętrz sterylnych, minimalistycznych i skandynawskich. Jednak może występować w różnych kolorach, jest łatwa do położenia, utrzymania w czystości, bezspoinowa, odporna na uszkodzenia oraz niedroga. Masę epoksydową można położyć samodzielnie bez używania specjalistycznego sprzętu, a po 12 godzinach jest już w pełni gotowa do użycia. Jest to coraz bardziej modne rozwiązanie stosowane przez nowoczesnych projektantów.

Które cechy jakich podłóg są dla Was najważniejsze?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu