Małe baseny: Nieosiągalne marzenie czy luksus w zasięgu ręki?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Naturalis Pool, Naturalis Naturalis
Loading admin actions …

W tym roku nie uniknęliśmy fali upałów. Z nieba lał się żar i nie trzeba było wyjeżdżać w ciepłe kraje, aby szukać sposobów na ochłodę. Jedni wybierali cień, inni zamykali się w chłodnych murach domów z na wpół zasłoniętymi roletami, a jeszcze inni… marzyli o własnym basenie. Kiedyś być może brzmiało to jak mrzonka, jednak przy dzisiejszej dostępności elementów potrzebnych do jego budowy oraz bogatej ofercie producentów, czas uszczypnąć się i zamiast śnić, zabrać się do pracy!

Oczywiście infinity pools czy też baseny o wymiarach olimpijskich wciąż mogą okazać się poza naszym zasięgiem lecz nawet na najniżej półce cenowej można znaleźć coś naprawdę ciekawego. W dzisiejszym Katalogu Inspiracji pokażemy Wam, że dla chcącego, nic trudnego…

Wkomponowany w krajobraz

Wiele osób obawia się kupnych basenów, które wystarczy wybrać w sklepie, złożyć i napełnić wodą, ponieważ boi się zniszczyć sobie malowniczy ogród. Niepotrzebnie! Przecież możemy wybrać nieckę drewnianą lub małymi krokami osiągać nasz cel: zakupić basen stalowy, a z czasem obudować go drewnem z pomocą znajomego stolarza czy też otoczyć skalniakiem. Ważne to zdecydować się, czego nam potrzeba i dążyć do osiągnięcia pożądanego wyglądu.

Drewniana niecka

Te piękne baseny to konstrukcje drewniane z wkładem foliowym. Drewno jest bardzo wytrzymałe ponieważ impregnuje się je ciśnieniowo, jego gwarancja wynosi zazwyczaj do 10 lat. Naturalny materiał ma swoje prawa i za średniej wielkości drewniany basen zapłacimy ok. 10 tys złotych. Jednak warto pamiętać, że otrzymamy produkt gotowy, w którego wkomponowanie nie trzeba będzie już inwestować.

Basen stalowy

Taki basen ze stali i tworzywa sztucznego to najtańsza opcja na stały, wytrzymały montaż, który bez problemu przetrwa zimne miesiące, czekając – z utęsknieniem, jak i my – do kolejnego lata. Jest znacznie tańszy od drewnianego, bowiem podobne baseny jak ten powyżej znajdziemy już za 2,5 tys. złotych. Wada: wariant naziemny rzuca się w oczy lecz kilka eleganckich donic i oswoimy jego surowość.

Dla wielbicieli dobrego designu

homify Nowoczesny basen Basen

Wszystkie modele basenów naziemnych wydają się Wam przaśne? Czas zmienić zdanie! Rynek bowiem jest naprawdę bogaty, pełen zdumiewających projektów. Wystarczy tylko chcieć odrobinę poszukać, a znajdzie się takie perełki jak powyższa. Stal, drewno, tworzywo sztuczne, przeszklenie jednej ze ścian, dekoracja z kamyczków… Kliknijcie na zdjęcie i przejdźcie do profilu profesjonalistów, aby zobaczyć designerski basen w akcji!

Drewniany taras z basenem

Piscines Fidji, Woodline Woodline

Dobrym momentem na decyzję o basenie będzie konstrukcja nowego tarasu. Jeśli zrobimy go na podwyższeniu, wtedy nie będziemy musieli wkopywać basenu, a i tak będzie on ukryty. W takim podłużnym basenie oczywiście o pływaniu dorosłych nie ma mowy, jednak jako przydomowa szkółka pływacka dla dzieci sprawdzi się doskonale.

Jacuzzi świetną alternatywą

Mały basen to miejsce na ochłodę, na zabawę dla dzieci, a jeśliby dodać też co nieco dla dorosłych? Jacuzzi może okazać się bardziej trafnym wyborem. Hydromasaż, bąbelki w kieliszku, klimatyczne oświetlenie ogrodu… i wcale nie trzeba jechać na weekend do SPA. Jeśli tak na to spojrzeć, szybko okaże się, że w dłuższej perspektywie taki wydatek będzie oszczędnością.

Basen ze sztucznym nurtem

Gdy nie ogranicza nas budżet, a jedynie metraż, warto rozejrzeć się za basenem ze sztucznym nurtem, nazywanym także przeciwprądem lub przeciwfalą. Nie potrzebujemy olimpijskich rozmiarów, aby móc codziennie trenować i trzymać formę w przydomowym zaciszu. Zaoszczędzimy nie tylko miejsce, ale także i pieniądze na kosztach eksploatacji basenu. Mniejszy jest naturalnie tańszy oraz łatwiejszy w utrzymaniu.

Wkopany basen stalowy

homify Śródziemnomorski basen Basen

Opcja naziemna to oczywiście niejedyna. Jeśli naszą nieckę chcemy ukryć, to wkopanie wcale nie musi być niezwykle trudne. Wystarczy zdecydować się na konstrukcję stalową. Wystającą część można ładnie otoczyć kamieniami i mieć naprawdę przyjemny zbiornik wodny do przebywania na łonie natury.

Basen rozporowy

Takie baseny jak powyższy kupimy już za 300 złotych, zapewne znajdziemy je nawet na promocji w hipermarkecie w okresie wakacyjnym. Dokonując zakupu sprawdźmy, czy są wszystkie elementy, w tym filtr i drabinka, oraz zastanówmy się nad praktycznymi dodatkami, takimi jak przykrycie. Zaletą takich basenów jest nie tylko cena, ale i tymczasowość. Kiedy przyjdą chłodne miesiące, wystarczy wylać wodę, wysuszyć i schować go do garażu.

Marzą Wam się bardziej luksusowe rozwiązania? Nic prostszego! Zapraszamy tutaj: Basen w domu – 13 fenomenalnych odsłon!

Który basen najchętniej widzielibyście u siebie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu