Ultra nowoczesny dom na wsi! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ultra nowoczesny dom na wsi!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od Chiralt Arquitectos Nowoczesny
Loading admin actions …

Niedaleko hiszpańskiego miasta Walencja wybudowano niezwykły dom, którym chcemy się dzisiaj z Wami podzielić. Casa Gerard, bo o niej mowa, ma arystokratyczne korzenie. Działka, na której ją zbudowano, była kiedyś częścią szlacheckiego majątku. Nie była jednak przeznaczona na rezydencję, znajdowały się tutaj stajnie. Teraz przypomina już o nich tylko odrestaurowane ogrodzenie, które wykorzystano w projekcie nowego budynku.

Casa Gerard wyróżnia się na tle sąsiadujących posiadłości nie tylko ciekawą historią. Jej bryła zwraca uwagę! Dom jest solidny a lekki, wiejski a nowoczesny, przede wszystkim jednak jest ergonomiczny. Tak ergonomiczny, że nie było nawet potrzeby instalować w nim klimatyzacji, co na gorącym wybrzeżu Morza Śródziemnego może budzić wrażenie! 

Jaki jest sekret jego architektów ze studia Chiralt Arquitectos? Wybierzmy się na spacer i spróbujmy go odkryć…

Na zewnątrz

Już sama wielkość rezydencji ją wyróżnia! Jest ona na wskroś nowoczesna, chociaż nie ucieka od dyskretnych nawiązań do wiejskiego krajobrazu, który ją otacza. Mamy na myśli oczywiście drewnianą balustradę. Wznosi się ona powyżej fragmentów dawnego ogrodzenia szlacheckich stodół, co pokazuje szacunek architektów i właścicieli do historii miejsca oraz chęć pokazania jego unikatowości. Choć, jak zaraz zobaczymy, dom ma charakter bardzo otwarty, to jednak od strony ulicy zadbano o prywatność mieszkańców.

Z zewnątrz do wewnątrz i z wewnątrz na zewnątrz

Przy tworzeniu tego niesamowitego projektu architektom zależało na stworzeniu wygodnych przestrzeni nie tylko wewnątrz domu, ale także na zewnątrz. Jedną z nich jest ten ogromny taras po stronie południowej, z zadaszeniem robiącym wrażenie. Pełni on też ważną funkcję – nie pozwala by intensywne promienie słońca wpadały bezpośrednio do domu, na pierwszym piętrze nie ma obawy o gorąc nie do wytrzymania. Parter zaś znajduje się częściowo pod ziemią, dzięki czemu zawsze jest tam rześko. Oświetla go system horyzontalnych okien. Dodajmy jeszcze, że wyjście na taras to oczywiście duże przeszklenie, przez co granice między wnętrzem a zewnętrzem rozpływają się.

Rozplanowanie przestrzeni

W większości domów, na pierwszym piętrze znajdują się przestrzenie najbardziej prywatne, a na parterze te publiczne. Casa Gerard to jednak nie jest większość domów! Tutaj jest dokładnie na odwrót.

Na pierwszym piętrze znajdziemy przestrzeń otwartą podzieloną na funkcjonalne strefy, płynnie w siebie przechodzące. Jadalnia,  znajduje się tuż przy wyjściu na taras, co zachęca do spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Zaraz obok znajduje się kuchnia z widocznym na zdjęciu na pierwszym planie miejscem do spożywania posiłków, a daleko w głębi salon z wygodną kanapą. Najgorzej doświetloną część północną przeznaczono na łazienki i pokój gospodarczy.

Kuchnia

Ta kuchnia zadomowiła się w rogu domu, pasuje tutaj idealnie! Jest całkowicie wyposażona, pomyślano także o miejscu do przechowywania. Do wykonywania najważniejszych funkcji przeznaczono sporych rozmiarów wyspę. To tam znajdziemy zlew i płytę indukcyjną oraz miejsce do przygotowywania posiłków. Widzieliśmy już, jak pewną jej jednostajność przerywa mała strefa jadalniana. 

W głębi widzimy kamienny mur, który organizuje przestrzeń całego piętra. To jednocześnie piękny, dominujący akcent pomiędzy bielą ścian. Nawiązuje on także do fasady budynku.

Drewno

Kolejnym materiałem, który w Casa Gerard gra pierwsze skrzypce, jest oczywiście drewno. Znajdziemy je na podłogach bądź w charakterze okładziny ścian, zabudowy wanny… Takie hojne jego wprowadzenie nie powinno dziwić. W końcu drewno to komfort i przytulność. Jego odporność na zmienne warunki klimatyczne zastosowano również na zewnątrz.

Relaks z szacunkiem dla środowiska

Właściciele Casa Gerard w upalne dni chłodzą się w tym niesamowitym basenie. Widać, jak od tej strony dawne ogrodzenie stajni staje się niezwykle współczesnym, geometrycznym elementem. Domownicy nie muszą jednak spędzać czasu w wodzie, by uporać się z gorącem. We wnętrzu ich rezydencji przez cały rok panuje przyjemna temperatura. Cementowa konstrukcja bardzo dobrze trzyma ciepło, bądź izoluje, nie wypuszczając chłodu. Także rozkład pomieszczeń, o którym już mówiliśmy, odegrał swoją rolę. Wentylacja odbywa się naturalnie. Woda ogrzewana jest za pomocą energii słonecznej.

Sami marzycie o energooszczędnym domu? Koniecznie zapoznajcie się z tym Katalogiem Inspiracji: Dom energooszczędny – jak go zbudować? 6 praktycznych wskazówek.

Kończymy nasz spacer zanurzeni w lazurowej wodzie... zamienilibyście się z właścicielami Casa Gerard?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu