Altanka ogrodowa w 9 prostych krokach!

A.D. A.D.
ecospace españa OgródAltanki i szklarnie
Loading admin actions …

Budowa altanki ogrodowej to wyzwanie, wymagające umiejętności logistycznych, organizacyjnych i oczywiście technicznych. Jednak ukończone dzieło napawa dumą i przynosi wiele satysfakcji. Nie potrzebujecie pozwolenia na budowę altany, jeśli powierzchnia jej zabudowy nie jest większa niż: 25 m2 w ogrodach w granicach miast i 35 m2 w ogrodach poza granicami miast. Wystarczy dobry projekt altany, zaopatrzenie w niezbędne materiały i narzędzia oraz sporo zapału i wolnego czasu. Ale satysfakcja i radość z własnej pracy jest gwarantowana! Zobaczcie sami jak łatwo rozpocząć budowę altany do ogrodu.

Gdzie wybudować altankę?

Altanę najlepiej zbudować w głębi ogrodu, z dala od ulicy, w zacisznym miejscu, w którym będziemy czuć się swobodnie. Powinien to być punkt z widokiem na cały ogród lub na najmilsze nam jego fragmenty. Dobrze jest obsadzić altanę pnączami lub wysokimi krzewami, które dadzą cień i odizolują od hałasu. Jeśli altana jest umieszczona w pobliżu domu, można ją zbudować z tych samych materiałów co dom i w kształcie nawiązującym do jego architektury. Jeśli Wasz dom jest nowoczesny wybudujcie prosta altanę w kształcie sześcianu z płaskim dachem. Jeśli wolicie styl klasyczny – wybierzcie model z dachem dwuspadowym.

Z czego zbudować?

Pergola Tours Ogrodowy Salon OgródAltanki i szklarnie
Ogrodowy Salon

Pergola Tours

Ogrodowy Salon

W pierwszej kolejności musicie określić budżet jaki możecie przeznaczyć na wybudowanie altany. Od niego będzie zależała jej wielkość i materiał na nią zastosowany. Altany najczęściej buduje się z drewna. Sosnowe i świerkowe jest tanie, ale dość miękkie i nietrwałe. Rzadziej stosowane są szlachetne gatunki, jak dębina, modrzew czy jodła. Każde drewno wymaga zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, chorobami grzybowymi i szkodnikami. Najlepiej stosować elementy zaimpregnowane ciśnieniowo, bo podczas tego procesu preparat wnika w głąb drewna. Możemy także samodzielnie wykonać ten zabieg, malując deski i inne elementy konstrukcyjne impregnatami. Altana z kutej stali lub giętych prętów to lekka konstrukcja pasująca do niewielkich ogrodów. Metal należy zabezpieczyć przed korozją za pomocą farby. Murowana altana może się składać z podmurówki z cegły, betonu lub kamienia oraz górnej części wypełnionej kratownicą albo dużymi oknami. Taka konstrukcja może się przydać także jako zimowy składzik na narzędzia ogrodowe.

Dobry plan

Dobry plan to podstawa! Mamy na myśli za równo plan samej altanki, co rozplanowanie prac, materiałów i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia budowy. Rada dla początkujących majsterkowiczów: plan altanki prostokątnej jest najprostszy do wykonania.

Jak zbudować altanę? Dowiecie się z poniższych porad!

Niezbędne narzędzia

Zanim przystąpicie do pracy musicie zgromadzić odpowiednie narzędzia, które są niezbędne podczas budowy. Są to: miarka, piła, poziomica, wiertarka, złączniki, klamry typu C, kątowniki, młotek, gwoździe, śruby, ołówek stolarski i para dobrych, mocnych rękawic. Nie musicie kupować drogich specjalistycznych urządzeń – te najprostsze Wam wystarczą.

Odpowiednia ilość drewna

Na drewnie nie należy oszczędzać, musi ono być dobrej jakości odpowiednio zaimpregnowane i bez wad. Należy zrobić plan altanki, projekt a następnie szczegółowo wyliczyć ile drewna jest niezbędne do jej wybudowania. Może, przed przystąpieniem do pracy, obliczyć wszystkie długości drewnianych belek i podczas zakupu poprosić o ich przycięcie. W supermarketach budowlanych taka usługa jest wykonywana za darmo podczas zakupu. Oszczędzicie dzięki temu sporo czasu. 

A dla pięknego ogrodu i wspaniałej bujnej zieleni polecamy Wam naszych ekspertów zajmujących się pielęgnacją drzew!

Budowa fundamentów

Altana nr 15 Drewnopol OgródAltanki i szklarnie
Drewnopol

Altana nr 15

Drewnopol

Na początku budowy altany ogrodowej trzeba wyznaczyć na terenie działki powierzchnię przeznaczoną pod altanę. Najwygodniej i najprościej będzie wbić w odpowiednich miejscach kołki i połączyć je sznurkiem. Następnie można przejść do wykonania podstawy altany czyli np. betonowych stopów fundamentowych. Osadza się je w ziemi na głębokość 70–80 cm w odstępach nie większych niż 1 m i muruje na zaprawie cementowej. Powinny być trzykrotnie większe od powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego altany. W nich mocuje się metalowe kotwy lub kształtowniki i osadza drewnianą konstrukcję. Na zdjęciu altana Drewnopol – firma oferuje produkty z litego drewna do ogrodów, takie jak: stoły, ławy, huśtawki, przydomowe place zabaw, altany, domki narzędziowe, donice i wiele innych produktów.

Budowa pierwszej ściany

W fundamentach mocuje się metalowe kotwy lub kształtowniki i osadza drewnianą konstrukcję altany. Zaczyna się od jednej ściany mocując w równych odległościach drewniane słupy za pomocą kotew. W międzyczasie układa się podłogę na legarach. Drewno nie może bezpośrednio stykać się ani z ziemią, ani z betonem. Altanę z podłogą można stawiać także bezpośrednio na ziemi – pod warunkiem że podłoże jest idealnie wypoziomowane i utwardzone, a altana od spodu jest doskonale zaimpregnowana.

Zaplanuj drzwi

Kolejne ściany układa się podobnie jak pierwsza jednak należy w nich przewidzieć otwór drzwiowy. Na belkach wznosi się ściany altany ze specjalnie wyprofilowanych desek. Po ułożeniu pierwszej warstwy, sprawdza się zachowanie kątów prostych między ścianami. Poszczególne elementy ściany układa się jeden na drugim i łagodnie dobija gumowym młotkiem przy użyciu deski montażowej.

Wybudowanie dachu

Teraz czas na dach. Dach altany może mieć różny kształt. Najprościej wykonuje się dach płaski, ale wykończony nie wygląda tak efektownie, jak na przykład dach dwuspadowy czy sześciospadowy. Do najczęściej stosowanych materiałów przy kryciu dachów altan należą: strzecha ze słomy lub trzciny, dachówki, gonty drewniane, gonty bitumiczne,papa, czy łupek mineralny. Pamiętajcie, że do ciężkich pokryć dachowych potrzebne jest wybudowanie solidnej więźby.

Osadzenie drzwi i ułożenie podłogi

Altana ogrodowa PCV Ogrodzenia PCV Klasyczny ogród
Ogrodzenia PCV

Altana ogrodowa PCV

Ogrodzenia PCV

Kolejne etapy montażu prezentowanej altany to osadzenie drzwi i ułożenie podłogi. Podłogę utworzą drewniane deski podłogowe przybijane gwoździami. W przypadku, gdy zamiast wylania betonowych fundamentów, wykonano betonowe stopy fundamentowe, podłogę mogą utworzyć: kamień naturalny czy betonowe płyty. Pod podłogą konieczne są warstwy separacyjne i izolacyjne.

Na pewno zaciekawi Was również artykuł: 14 małych ogródków, które zainspirują Cię do metamorfozy własnego

A może Wy podejmiecie się takiego wyzwania?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu