Ergonomia w kuchni - tak wygląda przyszłość! | homify

Ergonomia w kuchni – tak wygląda przyszłość!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Designstudio speziell® KuchniaMeble do przechowywania
Loading admin actions …

Kuchnia to serce każdego domu, jej aranżacja powinna ułatwiać nam codzienne czynności, być funkcjonalna oraz dopasowana do naszych osobistych potrzeb. Mogłoby się wydawać, że zaprojektowanie idealnej przestrzeni kuchennej nie powinno sprawiać nam trudności, wystarczą prawidłowe pomiary, dopasowanie kształtu zabudowy do pomieszczenia oraz dobranie głównego materiału, który będzie jednocześnie piękną ozdobą kuchni. Jak stworzyć prawidłowe warunki do pracy oraz uniknąć różnego rodzaju problemów funkcjonalnych? W dzisiejszych artykule postaramy Wam się pomóc w zaprojektowaniu wymarzonej, praktycznej kuchni. 

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od pomiaru przestrzeni, z którą mamy do czynienia. Podstawą każdej aranżacji wnętrza jest jej rozmiar. Mając do czynienia z pomieszczeniem przestronnym, jasnym łatwiej jest nam dobrać kształt zabudowy, kolor frontów kuchennych oraz oświetlenie. Jednak nie każdy posiada ten komfort otwartej przestrzeni. Częściej spotykamy się z kuchniami, których wymiary są ograniczone, a ich dostęp do światła naturalnego nie jest zadowalający. W takim przypadku musimy przede wszystkim dobrać odpowiedni kształt zabudowy oraz kolor frontów kuchennych. Kształt zabudowy gwarantuje nam po pierwsze bezproblemowe poruszanie się po kuchni. Łatwy dostęp do szafek, odpowiednia przestrzeń, która daje nam swobodę ruchu to podstawy funkcjonalnej kuchni. Pamiętajmy również, że kolor jaki dobierzemy do tej przestrzeni odgrywa także istotną rolę. Odpowiednio dobrana barwa potrafi przyczynić się do naszego lepszego bądź gorszego samopoczucia, warunkuje nasz nastrój oraz sprawia, że podchodzimy bardziej energicznie do zawodowych wyzwań.  W przestrzeni kuchennej źle dobrana kolorystyka może sprawić, że pomieszczenie to stanie się przytłaczające, chaotyczne, źle zorganizowane oraz mało reprezentatywne. W kuchni najczęściej zasiadamy z rodziną do wspólnych posiłków, tutaj przygotowujemy wszystkie potrawy, często poruszamy trudne, rodzinne tematy, oraz staramy się uściślać więzi między członkami rodziny. Zadbajmy zatem o odpowiednią tonację kolorystyczną, która nie tylko będzie estetycznie, z gustem się prezentowała, ale także nastroi nas do pozytywnego myślenia i działania, wpłynie na nasze relacje oraz ukoi nerwy. 

Dostosuj blaty

Tillingham | A Classic Family Kitchen Davonport Klasyczna kuchnia Biały
Davonport

Tillingham | A Classic Family Kitchen

Davonport

Kuchnia to pomieszczenie niezwykle rodzinne. Tutaj wspólnie spożywamy śniadanie, obiad lub kolację, staramy się rozwiązywać różnego rodzaju problemy, a także przyjmujemy gości. Powinna być ona zaprojektowana z głową, tak aby przysłużyć się nam do funkcjonalnego rozwoju naszej pracy. Podstawą efektownej, łatwej i przyjemnej pracy powinny być blaty, czyli powierzchnie robocze. To obszar, dzięki któremu nasza praca w kuchni nabiera niesamowitych efektów, dlatego do jego aranżacji podejdźmy indywidualnie. Po pierwsze dostosujmy szerokość oraz długość do indywidualnych potrzeb. Jeżeli gotujemy dla dużej ilości osób to nasze powierzchnie robocze powinny być tak zaprojektowane, aby stworzyć nam komfortowe warunki do przygotowywania, krojenia, gotowania itp. Po drugie wysokość blatów, czyli zadbajmy o wygodną pozycję podczas przyrządzania posiłków. Nasze zdrowie musi być priorytetem, jeżeli chodzi o projektowanie funkcjonalnej kuchni, dlatego miejmy to na względzie i starajmy się dobierać tak sprzęty i akcesoria, aby nam ułatwiały, a nie utrudniały pracę. 

Wybierz odpowiedni materiał

London Modern Kitchen Extension A1 Lofts and Extensions Nowoczesna kuchnia
A1 Lofts and Extensions

London Modern Kitchen Extension

A1 Lofts and Extensions

Wybór właściwego materiału do naszej kuchni jest podstawą jej aranżacji. Po pierwsze to on określa styl danego miejsca. Jeżeli postawimy na błyszczące, lakierowane fronty szafek kuchennych to stworzymy miejsce bardzo nowoczesne, o surowym, modernistycznym klimacie. Natomiast wykorzystując czyste drewno, w naturalnym kolorze, możemy spodziewać się, że efekt będzie charakterem nawiązywał do rustykalnych, wiejskich aranżacji kuchni, które kojarzą nam się z babcinymi, aczkolwiek niezwykle efektownymi, przytulnymi przestrzeniami. Właściwie dobrany materiał może również ułatwić nam dobór oświetlenia. Wykorzystując czerń lub ciemne drewno musimy przygotować się na to, że wnętrze będzie przyciemnione, dlatego dodatkowe źródło światła w postaci reflektorów, lamp wiszących czy halogenów jest jak najbardziej wskazane. 

Postaw na szuflady

Szuflady są niezbędnym elementem każdej funkcjonalnej przestrzeni kuchennej. To dzięki nim nasza praca staje się bardziej zorganizowana, poukładana i spójna. Szuflady w odróżnieniu do zwykłych szafek wykorzystują sto procent powierzchni zdatnej do zagospodarowania. Co to oznacza? Decydując się na szafki bardzo często nie wykorzystujemy całości wnętrza szafki, ponieważ do tych oddalonych stref nie mamy zasięgu, dlatego większość rzeczy ustawiamy zaraz za frontem, ewentualnie wykorzystując połowę powierzchni. Natomiast zastosowanie szuflad gwarantuje nam skorzystanie z całej jej powierzchni. Podstawą jest dopasowanie odpowiednich wkładów bądź stworzenie praktycznych przegródek, które w łatwy i niezwykle praktyczny sposób funkcjonalnie zagospodarują nam każdą szufladę. Dzięki nim w kuchni zapanuje porządek i ład, a my będziemy mogli cieszyć się łatwą w użytkowaniu i uporządkowaną kuchnią

Szafki otwierane do góry

Coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach kuchni wykorzystujemy postępowe technologie, systemy, które w ciekawy sposób ułatwiają nam pracę w przeróżnych pomieszczeniach naszej prywatnej przestrzeni. W kuchni tych ultranowoczesnych systemów nie brakuje, począwszy od szafki otwieranej za pomocą nacisku na front szafki, kończąc na takich, które otwierają się do góry. Zapewne zastanawiacie się co takie szafki, mogą nam zaoferować, w jaki sposób mogą ułatwić pracę. Otóż tego typu szafki zapewniają nam przejrzysty widok do jej zawartości, co więcej możemy otworzyć dwie szafki jednocześnie i bez problemy zlustrujemy co się w nich znajduje, żadne drzwiczki od szafki nie ograniczą nam widoczności. Komu by się taki system nie przydał? 

Przechowywanie oraz miejsca siedzące

Pakowne, pojemne szafki, szuflady są podstawą każdej funkcjonalnej kuchni. Dzięki nim jesteśmy w stanie utrzymać porządek w kuchni, nasze słoiki z przyprawami, akcesoria, narzędzia czy sprzęty za krzątają nam się po blatach, a my tym samym mamy odpowiednią przestrzeń do pracy. Mądre przechowywanie pozwala nam na bardziej zorganizowaną pracę, która tym samym staje się przyjemniejsza i bardziej komfortowa. poza praktycznie rozplanowanymi szafkami nie możemy zapomnieć o miejscach siedzących, które w każdej kuchni powinny się znaleźć. Jeżeli nasza kuchnia ma ograniczone wymiary możemy wykorzystać okrągły stół z funkcją rozkładania, dzięki temu owalny mebel będzie zajmował znacznie mniej miejsca, a tym w razie potrzeby będziemy mogli dopasować jego rozmiar do okoliczności. 

Projekty dla leworęcznych

Kuchnia jest miejscem, które projektujemy indywidualnie. Każdy ma inne potrzeby, wymagania, a także inną wizję odnośnie tej przestrzeni. Powinna być ona zaaranżowana tak, aby pokrywać się z naszym wyobrażeniem. Wyzwaniem staje się stworzenie komfortowej przestrzeni dla osoby leworęcznej, ponieważ w tych przestrzeniach konieczne są zmiany niemalże na każdej płaszczyźnie. Pod uwagę musimy wziąć m.in. otwieranie się szafek, czyli w tym przypadku szafki muszą otwierać się w lewą stronę, tak samo lodówka czy innego rodzaju sprzęty. Oświetlenie punktowe np. blatów powinno znajdować się po prawej stronie, aby możliwie jak najbardziej doświetlić nam nasze miejsce pracy. Jest wiele szczegółów, które musimy wziąć pod uwagę projektując wnętrze dla osoby leworęcznej. 

Wnętrze widoczne powyżej zostało zaprojektowane przez profesjonalistów z JSM

Oświetlenie dostosowane do każdego miejsca

Jeżeli dokładnie się wczytaliście, to wiecie, że oświetlenie kuchni jest podstawą jej aranżacji. Światło w tej przestrzeni pełni bowiem dwie funkcje. Przede wszystkim umożliwia nam komfortową, łatwą pracę, a także uatrakcyjnia nowoczesne wnętrze. Poprzez nakierowanie wiązki światła na odpowiedni obiekt, możemy uwydatnić pewne przedmioty, wyróżnić naszą kuchnie na tle innych. Co więcej lampa sama w sobie może stanowić doskonałą ozdobę tej przestrzeni. Ich designerskie, modernistyczne formy czy konstrukcje zadowolą każdego wymagającego estetę. 

Jakie Wy macie pomysły na funkcjonalną kuchnię? 
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu