10 pomysłów na dzielenie przestrzeni w ogrodzie | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 pomysłów na dzielenie przestrzeni w ogrodzie

Aśka Warchał Aśka Warchał
Ogród Nowoczesny ogród od Architektura krajobrazu- naturalne systemy uzdatniania wod Nowoczesny
Loading admin actions …

Piękny, zadbany ogród jest latem nieoceniony. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w przydomowym zaciszu dla wielu jest bardziej relaksujące niż wyjazdy do zagranicznych krajów. Choć tego lata pogoda była zmienna, to mieliśmy wystarczająco dużo słonecznych dni, by móc powygrzewać się na naszych tarasach. Okres wakacji dobiega końca i zaraz wkraczamy we wrzesień, a to ostatni dzwonek na prace ogrodowe…

Zastanówmy się nad czasem spędzonym w naszym ogrodzie tego lata. Czy czegoś nam nie brakowało, czy coś nam przeszkadzało, czy coś można ulepszyć? Często uciążliwym problemem staje się przypadkowa aranżacja przestrzeni, a ładne rozwiązania okazują się mało praktyczne. W projektowaniu dużego ogrodu niezwykle istotne jest wydzielenie funkcjonalnych stref, które pozwolą w pełni cieszyć się ogrodem wszystkim domownikom. 

Dzisiaj  nasi architekci krajobrazu podsuną Wam na nie kilka pomysłów…

Sekretne miejsce spotkań

Coraz większą popularnością w naszych ogrodach cieszą się paleniska, które są okiełznaną wersją ognisk naszej młodości. Aby stworzyć atmosferę młodzieżowego obozu z dozą dorosłej elegancji, ukryjmy miejsce na palenisko w głębi ogrodu i wykorzystajmy designerskie meble. Sekretne usytuowanie będzie też miało tę zaletę, że jedni domownicy wciąż będą mogli głośno biwakować, podczas gdy inni już położą się spać.

Wypoczynek solo

W dużym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na relaks w samotności. Może być to wygodny leżak bądź modny hamak, byle by ustawić je na uboczu, gdzie nie dosięgnie nas rumor rozmów na trasie. Idealne miejsce na popołudniową drzemkę podczas ciepłych miesięcy…

Ławka parkowa

Projekt przydomowego ogrodu w podwarszawskim Konstancinie Nowoczesny ogród od LandAR Projects Sp. z o.o. Nowoczesny
LandAR Projects Sp. z o.o.

Projekt przydomowego ogrodu w podwarszawskim Konstancinie

LandAR Projects Sp. z o.o.

Marzy Wam się miejsce do samotnego wypoczynku, ale nie chcecie zmieniać układu Waszego ogrodu, a pojedynczy leżak wyglądałby w nim zupełnie nie na swoim miejscu? Alternatywą może okazać się elegancka ławka parkowa, która wpasuje się chyba do każdego ogrodu. Schowana pomiędzy krzewami czy też ustawiona na trawniku przy rabacie wytyczonej klarowną linią… zawsze wygląda świetnie.

Różnice poziomów

Do wyszczególnienia poszczególnych stref mogą zachęcić nas różnice poziomów na naszej działce. Równo przystrzyżony trawnik będzie świetny do kopania w piłkę z dzieciakami czy do uprawiania porannej jogi, a górujący nam nim skalniak lub rabaty kwiatowe będą tworzyć malownicze tło dla naszych sportowych wyzwań.

Taras

Ogród prywatny - Katowice Podlesie Nowoczesny ogród od MUGO OGRODY Nowoczesny
MUGO OGRODY

Ogród prywatny – Katowice Podlesie

MUGO OGRODY

Gdzie usytuować taras? Na to pytanie moglibyśmy dać wiele odpowiedzi, jednak najbardziej popularne są dwie: przy fasadzie domu bądź w głębi ogrodu. A może stworzyć dwa tarasy? Ten przy fasadzie lepiej się sprawdza jako miejsce na chwilę wypoczynku w ciągu dnia, łatwiej też korzystać z niego jako jadalni na świeżym powietrzu. Spożywanie posiłków na tarasie w głębi ogrodu będzie miało bardziej odświętny charakter, to świetne miejsce na spotkania w gronie przyjaciół, które mogą trwać do późnych godzin nocnych…

Altanka

Innym sposobem na stworzenie wydzielonej przestrzeni spotkania będzie konstrukcja altanki w głębi ogrodu. Osłoni ona przed deszczem lub palącymi promieniami słońca. Dobrym pomysłem będzie ukrycie jej wśród krzewów.

Rola dekoracji

Jeśli chcemy, aby każdy zakątek naszego ogrodu miał inny klimat, z pomocą niech przyjdą nam dekoracje. Starodawne rzeźby, orientalne figury a może mała kapliczka? Możliwości jest naprawdę wiele.

Strefa dziecięcych zabaw

Kiedy mamy dzieci, nie możemy nie pomyśleć o ich potrzebach podczas projektowania ogrodu. I tak nie zmusimy ich (i wcale nie będziemy mieli takiego zamiaru!) do siedzenia na miejscu w świecie dorosłych. Przeznaczmy więc dla nich kawałek trawnika-boiska, a przy nim niech znajdzie się zjeżdżalnia lub domek na drzewie. Strefa dziecięcych zabaw powinna być oddzielona nieco od miejsca wypoczynku dla rodziców i ich znajomych lecz znajdować się w zasięgu wzroku dorosłych.

Baseny, stawy i oczka wodne

Woda w ogrodzie sama sobie wydziela przestrzeń, chciałoby się rzec. Jednak to my decydujemy czy wpisze się w krajobraz czy będzie zupełnie oddzielnym bytem. W przypadku powyższego ogrodu staw został osłonięty roślinami, stworzono jednak drewniany taras z drabinką, dzięki czemu pływanie tutaj staje się wygodne. Po drugiej stronie czeka malownicza altana. Zupełnym przeciwieństwem byłby projekt nowoczesnego basenu o regularnym kształcie, wychodzącego już od tarasu przy fasadzie domu.

Klimatyczne oświetlenie

Oświetlenie ogrodu LED z możliwością zmiany kolorów za pomocą pilota Nowoczesny ogród od Polthera Trading Co. Nowoczesny
Polthera Trading Co.

Oświetlenie ogrodu LED z możliwością zmiany kolorów za pomocą pilota

Polthera Trading Co.

O tym, że dobrze dobrane oświetlenie buduje klimat wnętrz, wiemy chyba wszyscy. Czemu więc tak często nie zapominamy o stosowaniu tej wiedzy… na zewnątrz? Oświetlenie ogrodowe nie tylko sprawi, że przebywanie wieczorem w naszym ogrodzie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Z jego pomocą możemy wydzielić poszczególne strefy poprzez różnice w kolorze czy intensywności światła.

Zaciekawiło Was to rozwiązanie? Koniecznie zajrzyjcie tutaj: Ogród inny niż wszystkie! Alternatywne oświetlenie ogrodowe.

Czy po tej lekturze macie ochotę coś zmienić w Waszym ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu