10 pomysłów na nowoczesne kuchnie!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Tiago Patricio Rodrigues, Arquitectura e Interiores Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Maksymalnie funkcjonalna kuchnia, która jednocześnie zniewala prostą estetyką. Nowoczesne kuchnie prezentują się schudnie i czysto, przeważnie utrzymane w bieli lub stonowanych kolorach. Wszystko na wysoki połysk! Często idą w parze z kuchenną wyspą, która ułatwia ergonomiczne ustawienie wyposażenia. Jak powinna wyglądać? Nowoczesne kuchnie, wbrew pozorom, pasują do każdej przestrzeni. Coraz częściej kuchnia występuje jako przestrzeń otwarta, połączona z salonem. Jednak w dalszym ciągu pozostaje w stonowanej kolorystyce i dekoracyjnym ascetyzmie. Planując aranżację kuchni w wydaniu nowoczesnym, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały z jakich zostaną wykonane poszczególne meble i akcesoria. Muszą być solidne i wytrzymałe, ale przy tym pozostać lekkie i łatwe w użytkowaniu. 

Nowoczesne kuchnie kojarzą się z błyszczącymi blatami i frontami mebli kuchennych, jednak materiały jakie zostaną wykorzystane mogą być różne. Najważniejszym aspektem doboru materiałów jest ich wytrzymałość i łatwość w czyszczeniu. Kuchnia powinna być przystosowana do naszego stylu i trybu życia, a jako że, żyjemy coraz szybciej, to użytkowanie kuchni, przygotowywanie posiłków i jej sprzątanie nie powinno nam zajmować więcej czasu niż byśmy tego chcieli. Właśnie dlatego nowoczesne kuchnie są skupione na ergonomicznym zagospodarowaniu przestrzeni, a materiały oprócz odporności są łatwe w czyszczeniu. 

Oto kilka pomysłów na urządzenie takiej kuchni, która spełnia wszelkie wymagania pod względem użyteczności i zachwyca od minimalistycznej strony wizualnej. 

Przestrzeń

Małe kuchnie usiłują dogonić te większe przez optyczne zwiększanie przestrzeni. A co jeżeli już jej nie musimy powiększać? Takie pomieszczenie jest wręcz idealne na kuchnie połączoną z jadalnią i salonem, a do tego prowadzi wprost na ogród. Minimalistyczne wykonanie, proste formy i bardzo dużo dziennego światła zapewniają wymarzone miejsce do wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Nowoczesne kuchnie są kwintesencją wyważonego połączenia miejsca użytkowego, jakim jest kuchnia, z miejscem spotkań – stanowią serce domu.

Jasne i przytulne

wnętrze mieszkania 68 m2 Mootic Design Store Nowoczesna kuchnia
Mootic Design Store

wnętrze mieszkania 68 m2

Mootic Design Store

Często nowoczesne kuchnie kojarzą się z chłodem i sterylnością, a wcale tak nie jest! Oczywiście, nowoczesne kuchnie to symbol schludności, ale nie oznacza to wcale, że należy im odebrać przytulny charakter. Kuchnia utrzymana w jasnych kolorach potrzebuje tylko delikatnego dodatku kolorystycznego, aby zmienić swój charakter. W tym przypadku zmiana została dokonana przez jasny blat w miodowym kolorze pasujący do podłogi utrzymanej w ciepłej barwie. Pomimo kanciastych kształtów, modernistycznych krzeseł i wszechobecnej bieli, kuchnia ta wcale nie przypomina chłodnego laboratorium, a raczej miejsce spotkań. 

Otwarte nowoczesne kuchnie

no bo bono unikat:lab Nowoczesna kuchnia
unikat:lab

no bo bono

unikat:lab

Ta kuchnia jest dosłownie sercem domu! Połączona z salonem i jadalnią tworzy z nimi całość. Często otwarte kuchnie wtapiają się kolorystycznie w salon, ale nie w tym przypadku. Ostentacyjnie skontrastowana zabudowa kuchni z kolorem wyspy i resztą wystroju nadaje ostrzejszego charakteru. Nowoczesne kuchnie odznaczają się funkcjonalnością i ergonomicznym podejściem. Tak, aby wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty były w zasięgu ręki, a przygotowywanie posiłków – przyjemnością.

Pluralizm stylistyczny

Nowoczesne kuchnie cechuje zazwyczaj jasny kolor mebli, których blaty i fronty aż błyszczą, przejrzystość i przestrzeń. Nie oznacza to, że nie możemy sięgnąć po inne inspiracje stylistyczne. Styl nowoczesny łączy w sobie wysokiej jakości materiały z uniwersalnym wyglądem, dzięki czemu możemy skonfrontować dwa różne światy estetyczne bez obawy o porażkę. Tworząc jedną stronę kuchni w stylu nowoczesnym, a z drugiej ustawiając tradycyjne meble, bawimy się stylami, które zostały  świetnie zespolone przez wzorzystą podłogę w rodem z lat '60. 

Duża wyspa

Wyspa kuchenna pasuje zarówno to mniejszych, jak i większych pomieszczeń, chociaż zdecydowanie lepiej sprawdza się w tych przestronniejszych kuchniach. Jako że, nowoczesne kuchnie charakteryzują się dużą przestrzenią lub optycznie próbują oszukać prawdziwy, mniejszy metraż, to wyspa pasuje do nich idealnie. Mając pod ręką wszystkie potrzebne sprzęty, gotowanie stanie się mniej czasochłonne i przyjemniejsze. Zaś krzesła ustawione wokół wyspy i szeroki blat umożliwią wspólne przesiadywanie w kuchni całej rodziny.

Połączone z jadalnią i salonem

Inny przykład na aranżację otwartej kuchni w nieco większej przestrzeni. Ta kuchnia stanowi centralne miejsce domu. Jest połączona z jadalnią i salonem, a wchodząc i schodząc po schodach trafiamy prosto do niej. Od dawna wiadomo, że kuchnia to ulubione miejsce spotkań rodziny i przyjaciół. Pomysłowe nowoczesne kuchnie są dobrze dopasowane do całego wystroju domu, a zapewniają to wykorzystane kształty i kolorystyczna powściągliwość. Więcej pomysłów na nowoczesną aranżację można znaleźć w zakładce kuchnie.

Świecący barek

Projekt 5/34 k.halemska Nowoczesna kuchnia
k.halemska

Projekt 5/34

k.halemska

Nietypowy pomysł na dodatek do kuchni to zjawiskowy, świecący barek w kuchni. Dzięki minimalistycznemu wykonaniu pozostałych elementów, jest on kontrastującym elementem, który przyciąga wzrok i nadaje nowoczesnego, pomysłowego tonu. Nowoczesne kuchnie są zawsze otwarte na innowacyjne rozwiązania! Inne sprytne rozwiązania można znaleźć w tym artykule: Nowoczesne projekty kuchni.

Betonowa wyspa

Betonowe wyspy kuchenne Stańczyk Konstrukcje KuchniaBlaty
Stańczyk Konstrukcje

Betonowe wyspy kuchenne

Stańczyk Konstrukcje

Myśląc o kuchni betonowa wyspa nie jest pierwszym, co przychodzi na myśl. Projekt wykonany przez stańczyk konstrukcje, to przeniesienie solidności materiału budulcowego do kuchni. Betonowa wyspa jest przede wszystkim wytrzymała, a industrialny charakter świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Nowoczesne kuchnie stawiają na prostotę i użytkowość, czego nie można odmówić betonowej wyspie kuchennej. Zaś wyspa kuchenna jest jednym z częściej spotykanych elementów w nowoczesnej kuchni ze względu na swoją użyteczność.

Meble na wymiar

Meble na wymiar - studio mebli i projektowania wnętrz Marki-Warszawa 3TOP KuchniaMeble do przechowywania
3TOP

Meble na wymiar – studio mebli i projektowania wnętrz Marki-Warszawa

3TOP

Często dobór odpowiednich mebli może być wyzwaniem podczas aranżacji kuchni. Warto zastanowić się nad meblami na wymiar, które zostaną dopasowane dokładnie do naszych potrzeb. Od szerokości szafek po wysokość blatów. Wykonane z najwyższej jakości materiałów będą służyć przez lata, a indywidualny charakter zostanie podkreślony już przy tworzeniu mebli, które są zrobione specjalnie dla nas. Zabawa formą i wykonaniem w połączeniu z funkcjonalnością jest właśnie tym, na czym skupione są nowoczesne kuchnie. 

Tablice do pisania

Mały powrót do przeszłości – tablice do pisania rodem z podstawówki to ostatnio gorący trend nie tylko w domowych kuchnia, ale i lokalach gastronomicznych. Na takiej tablicy można łatwo przekazać wiadomość dla reszty domowników, zapisać listę zakupów lub motywujące hasło. Co mają wspólnego tablice do pisania i nowoczesne kuchnie? Przede wszystkim obie są funkcjonalne i estetycznie kompatybilne, bazują na bieli i czerni. 

Co myślicie o kuchni w stylu nowoczesnym?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu