Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Ile naprawdę będzie mnie kosztować stworzenie patio?

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify
Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Will Eckersley
Loading admin actions …

Wielu ludzi marzy o szykownym wyglądzie domu, a co upiększa lepiej niż stylowe patio? Ten dodatek świetnie sprawdza się i jako relaksująca oaza, jak i miejsce spotkań towarzyskich. Nie wspominając już, że zwiększa wartość domu i po prostu wygląda pięknie!

Jeśli zaś chodzi o koszty, ich oszacowanie wcale nie jest proste, ponieważ na ostateczną cenę wpływa naprawdę wiele elementów. Zastanawiasz się nad stworzeniem patio w swoim domu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym znajdziecie mnóstwo cennych informacji!

1. Co ma wpływ na koszty?

Koszt budowy patio będzie się znacząco różnił nie tylko ze względu na firmę, jaką wybierzemy, ale także zależy od rodzaju materiałów, których będziemy używać. Nie zapominaj, że projekt też ogrywa dużą rolę! Specjaliści, tacy jak projektanci, ogrodnicy, eksperci od oświetlenia i inni są zgodni co do tego, że im bardziej skomplikowany projekt, tym więcej będzie kosztował.

2. Jak znaleźć prawdziwego profesjonalistę?

Istnieje cała rzesza ekspertów, którzy pomogą Ci osiągnąć efekt z marzeń. W swoim dążeniu do idealnego patio na początek skup się na znalezieniu osoby, która pomoże Ci w podstawowych czynnościach, takich jak:

- pozbycie się starego patio lub ogrodu w miejscu, gdzie pragniesz mieć nowe

- położenie wierzchniej warstwy pod patio

- przygotowanie fundamentów

- wyrównanie roślin i trawniku dookoła

Oczywiście wielu świetnych specjalistów znajdziesz w homify!

3. Koszt stworzenia patio

Jeśli chodzi o materiały, mamy wiele możliwości upiększenia naszego patio, od kostki brukowej, przez kamień po drewniane deski. Wybór materiałów prócz ostatecznego wyglądu, wpłynie też na koszty budowy.

Koszt zależy również od różnych firm budowlanych, ponieważ bardziej doświadczeni konstruktorzy życzą sobie większych pieniędzy, co jest absolutnie zrozumiałe. Oczywiście wybór wysokiej klasy specjalisty to bezpieczniejsza inwestycja, która zapewnia jakość naszego patio. W zależności od materiału koszt patio zazwyczaj wynosi od 25 do 150 zł za metr kwadratowy, a całość budowy patio o powierzchni 30 metrów kwadratowych, wliczając w to materiały i wykonanie, mieści się w przedziale od około 7 do 12 tysięcy złotych.

4. Jaki wybrać materiał – drewno

Drewno to fantastyczna opcja na podłogę, której ułożenie jest o wiele prostsze i szybsze niż w przypadku innych materiałów. Mimo, że koszty są stosunkowo niskie, drewno wymaga konserwacji, by nie groziło mu gnicie lub uszkodzenie przez słońce. 

Zauważ, że budowa zadaszonego tarasu będzie znacznie droższa, ponieważ wymaga postawienia wsporników oraz dachu. Za to dzięki niemu będziesz mógł cieszyć się swoim patio nawet pomimo palącego słońca!

5. Jaki wybrać materiał – kamień

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Will Eckersley
Will Eckersley

Claremont Road

Will Eckersley

Naturalny kamień możemy spotkać w naprawdę wielu rodzajach, takich jak kamień łupkowy, brukowy lub wapień. Jedyną jest wadą jest tak właściwie koszt, ponieważ proces układania trwa dłużej, wymaga więcej pracy, a także sam materiał nie jest tani. Chociaż koszt patio z kamienia nie jest mały, odwdzięczy się nam odpornością oraz fantastycznym wyglądem.

6. Jaki wybrać materiał – cegła

Spośród wszystkich możliwych wyborów, cegła nie cieszy się zbyt wielką popularnością, ponieważ jej utrzymanie nie należy do najłatwiejszych. Cegły mają tendencję do pękania w niskich temperaturach, a w zacienionych miejscach są podatne na porastanie mchem.

Koszt ceglanego patio jest większy od betonowego, ale ma znaczącą przewagę nad betonem, który lubi pękać. Cegłę łatwiej jest dopasować do zakrętów i nieregularnych kształtów, a także pięknie komponuje się ze żwirkiem.

7. Jaki wybrać materiał – chodnik

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Aralia
Aralia

Chelsea Creek – copyright St George Plc

Aralia

Brukowanie oferuje wiele zalet, z których najważniejszą jest jednakowa grubość płytek, co znacznie ułatwia proces układania. Chodnik jest także dostępny w wielu różnych kształtach, kolorach i wzorach.

Jeśli lubisz majsterkowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać płytom chodnikowym własne, unikalne kształty. Samodzielne ich ułożenie pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, a tego typu nawierzchnia jest bardzo łatwa do dalszej rozbudowy, i to niewielkim kosztem. Pamiętaj, że koszt ułożenia patio będzie się różnić w zależności od typu i wzoru płyt, jakie wybierzesz.

8. Jak czyścić patio?

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Gardenplan Design
Gardenplan Design

Terrace with furniture

Gardenplan Design

Oczywiście stworzenie patio to jeszcze nie koniec prac, teraz czas na sprzątanie! Większość firm po instalacji, oczyści teren za darmo, a reszta należy do Ciebie. Najlepszym pomysłem będzie zainwestowanie w myjkę ciśnieniową, z którą sprzątanie od razu stanie się łatwiejsze. Nie tylko pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze (taka myjka zużywa do 70 – 80% wody mniej niż wąż ogrodowy), ale też nie naraża dzieci i zwierząt na żadne szkodliwe substancje chemiczne.

Bardzo ważne jest, by wybierać środki czyszczące przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zwierząt. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu i używaj odzieży ochronnej, rękawic, a w razie potrzeby także okularów. Pobliskie rośliny okryj plastikową folią, by nie były narażone na działanie detergentów.

Jak widzicie, bardzo ciężko jest powiedzieć jednoznacznie, ile powinno kosztować patio, bo wszystko zależy od materiałów, wykonawców, wielkości, formy oraz od Waszej wyobraźni!

Posiadasz patio, które wymaga renowacji? Zerknij do 18 sposobów na odnowienie małego patio.

Taki materiał wybralibyście do budowy patio?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu