Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
APPARTAMENTO A MILANO, ARCHITETTO MARIANTONIETTA CANEPA ARCHITETTO MARIANTONIETTA CANEPA Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Mała kuchnia może być funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Może być nawet lepiej zorganizowana niż ta o dużo większej powierzchni. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru mebli, ich pojemności oraz wkomponowaniu w niewielkie pomieszczenie. Odpowiednie barwy i dodatki mogą sprawić, że mała kuchnia będzie się wydawać większa. Wiele problemów aranżacyjnych można rozwiązać trzeba jedynie dobrze się zastanowić czego najbardziej potrzebujemy i jakie możliwości daje nam dostępna przestrzeń. Poniżej opisaliśmy dla Was kilka przykładów aranżacji przygotowanych przez ekspertów homify.

Mała kuchnia na poddaszu

Mała kuchnia na poddaszu to szczególnie trudne zadanie aranżacyjne. Z jednej strony duży skos przeszkadza w swobodnym rozmieszczeniu mebli, z drugiej niewielka powierzchnia zmusza do ograniczenia ich do niezbędnego minimum. Tak jak w kuchni przedstawionej na zdjęciu, gdzie znalazło się tylko najpotrzebniejsze wyposażenie. Pod skośną ścianą ustawiono dwie, niskie szafki, a pod oknem wkomponowano niewielki stolik z krzesłami. W najwyższej części pomieszczenia znalazł się półwysep z płytą indukcyjną i zlewem. Dzięki temu dostęp do blatu kuchennego stał się swobodny, a korzystanie z niego wygodne. Półwysep podwyższony od strony salonu pełni również funkcję niewielkiego barku, przy którym można zjeść szybo śniadanie czy wypić kawę.

Nowoczesny aneks kuchenny

W nowoczesnych mieszkaniach mała kuchnia nie stanowi już tak dużego problemu. Dzięki połączeniu jej z jadalnią i salonem w jedną otwartą przestrzeń unika się problemu wrażenia ciasnego wnętrza. Pozostaje jednak do rozwiązania kwestia organizacji tak, aby korzystanie z kuchni było wygodne, a szafki pomieściły wszystkie najpotrzebniejsze naczynia i akcesoria. Przedstawione zdjęcie pokazuje, że można w bardzo prosty sposób funkcjonalnie urządzić niewielką kuchnię. Pojemne, nowoczesne szafki wypełniły fragment przestrzeni wydzielonej z części dziennej mieszkania. Ich biały kolor i jasna zieleń ścianek znajdujących się pomiędzy szafkami sprawiają, że mała kuchnia wydaje się większa, czystsza i bardziej elegancka. Kuchnię od jadalni oddziela półwysep, przy którym można coś zjeść lub wypić siedząc na jednym z drewnianych taboretów.

Jeżeli podoba Wam się ta mała kuchnia w stylu nowoczesnym zajrzyjcie do Katalogu inspiracji – Nowoczesne meble kuchenne!

Sprytny sposób na wąską kuchnię

Mała kuchnia, a na dodatek bardzo wąska może być również funkcjonalna, jeżeli tylko dobrze przemyślimy jej zagospodarowanie. W kuchni przedstawionej na zdjęciu rząd szafek z kuchenką i zlewem umieszczono na jednym z jej dłuższych boków, naprzeciwko zaś lodówkę oraz dodatkowe szafki wbudowano w ściankę oddzielającą kuchnię od przedpokoju. Na samym końcu wąskiego pomieszczenia, pod oknami znalazło się komfortowe siedzisko, idealne na popołudniową kawę i długie wieczorne rozmowy. Dzięki otwarciu kuchni, oddzielonej jedynie niewielką ścianką od korytarza, mała przestrzeń stała się bardziej przestronna, a ciemny przedpokój zyskał dodatkowe źródło naturalnego światła.

Mała kuchnia w bloku

Mała kuchnia to najczęściej kuchnia w bloku. Często narzekamy, że trudno ją urządzić, a efekt końcowy nie jest do końca taki jakbyśmy chcieli. Odpowiedni dobór mebli i kolorów może sprawić jednak, że będzie nie tylko funkcjonalna ale i ładna. W kuchni przedstawionej na zdjęciu meble o okleinie w kolorze jasnego drewna skontrastowane zostały poprzez wprowadzenie granatowych rolet oraz ścianek w tym kolorze. Dzięki tak silnemu akcentowi kolorystycznemu mała kuchnia nabrała większej głębi i wyrazistości. 

Klasyka połączona z nowoczesnością

W niektórych wnętrzach zaskakujący efekt może przynieść połączenie klasycznych wzorów z nowoczesnymi rozwiązaniami. W kuchni przedstawionej na zdjęciu udało się idealnie skomponować ze sobą te dwa odmienne style. Mała kuchnia zgodnie z obecnym trendem otwarta została na salon poprzez wprowadzenie niewielkiego półwyspu, pełniącego tutaj przede wszystkim funkcję stołu. Zdecydowano się na białe meble o bardzo tradycyjnych formach. Prostokątne kafelki nawiązują delikatnie do stylu vintage. Całość bardzo klasyczna niespodziewanie zestawiona została z nowoczesnym półwyspem i stołkami barowymi, a raczej niezwykłymi krzesłami o wydłużonych nogach, dostosowanymi do wysokości blatu.

Umiejętne zagospodarowanie wolnej przestrzeni

Kuchnia jest centrum domu, przestrzenią otwartą często w różny sposób na resztę pomieszczeń. W nowoczesnych mieszkaniach aneks kuchenny połączony jest z salonem i jadalnią. Jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe w każdym przypadku. W starym budownictwie zazwyczaj pozostawia się ściany dzielące poszczególne części strefy dziennej. Przedstawiona na zdjęciu mała kuchnia ze względu na wprowadzenie dwóch otworów wejściowych dodatkowo się zmniejszyła, dlatego projektanci starali się pozostałą przestrzeń wykorzystać w jak największym stopniu. Ściany wypełniają więc rzędy stojących i wiszących szafek. Pośrodku ustawiono wyspę mogącą służyć zarówno jako stół jak i blat roboczy. Pomiędzy drzwiami prowadzącymi do salonu i jadalni umieszczono wąską szafkę z szufladami oraz wiszący regał, w którym znalazły miejsce książki kucharskie. 

Mała kuchnia z akcentami barwnymi

Małe kuchnie nie muszą się ograniczać jedynie do jasnych, pastelowych kolorów. Nie powinno się nadużywać ciemnych, intensywnych barw, które mogłyby zbytnio przytłoczyć wnętrze. Jednak niewielkie mocno nasycone akcenty ożywią monotonną, małą przestrzeń i wprowadzą do niej więcej życia i pozytywnej energii. Tak jak w pomieszczeniu przedstawionym na zdjęciu, gdzie mała kuchnia nabrała nowoczesnego charakteru dzięki intensywnie błękitnemu panelowi szklanemu nad blatem kuchennym oraz kolorowym krzesłom z tworzywa sztucznego.

Mała kuchnia z charakterem

Warto zwrócić uwagę na odpowiednie dekoracje podczas urządzania kuchni. Fototapeta lub panel szklany z wizerunkiem ulubionego miasta lub motywu sprawią, że mała kuchnia stanie się ciekawsza. Jeżeli na małej przestrzeni nie możemy sobie pozwolić na efektowne meble tego typu dodatki urozmaicą małe, niepozorne pomieszczenie. W tym przypadku dekoracja kuchni jest kontynuacją wystroju mieszkania, fototapeta z wizerunkiem Nowego Jorku zdobi również ściany w salonie i przedpokoju.

Mała kuchnia dobrze zorganizowana

W niewielkiej kuchni trzeba koniecznie zwrócić uwagę na rozmieszczenie podstawowych urządzeń takich jak kuchenka, lodówka i zlew. Należy zadbać, aby do każdego z nich mieć swobodny dostęp, pozwalający na komfortowe korzystanie z kuchni. Szafki powinny się otwierać nie tylko w taki sposób jaki im na to pozwala dostępna przestrzeń, ale przede wszystkim zgodnie z ergonomią i naszymi przyzwyczajeniami. Mała kuchnia musi być dobrze zaprojektowana, ponieważ nawet najmniejszy detal, niedogodność będą znacznie bardziej odczuwalne niż w dużym pomieszczeniu.

Pomysłowa zabudowa szafek

Mała kuchnia wymaga od nas często nieszablonowego myślenia. Nietypowe rozwiązania aranżacyjne mogą być nie tylko bardzo funkcjonalne, ale i niezwykle efektowne. Kuchnia przedstawiona na zdjęciu była za wąska aby umieścić na obu jej dłuższych ścianach szafki, dlatego projektanci postanowili rozwiązać ten problem w rzadko spotykany sposób. Zabudowanie szafek po skosie i przykrycie ich kamiennym blatem, umożliwiło komfortowe rozmieszczenie kuchenki i zlewu po przeciwnych stronach 'V'-kształtnej kompozycji. Mała kuchnia stała się dzięki temu nie tylko wygodniejsza, ale i bardziej interesująca .

Która z przedstawionych aranżacji najbardziej Wam się spodobała?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu