Projekty,   zaprojektowane przez 5QM Tapeten - Herczeg & Sassmannshausen GbR

Tych 6 sztuczek sprawi, że niski sufit wyda się wyższy

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Wszyscy kochamy ogromne, przestronne pokoje o dużej powierzchni, wypełnione światłem i świeżym powietrzem. Niestety rzeczywistość jest czasami zupełnie inna. Jeśli nie jesteś szczęściarzem, który mieszka w przestronnym zabytkowym budynku lub nowoczesnej willi, problemy mogą sprawiać Ci niskie sufity. Powodują, że pokoje wydają się jeszcze węższe i mniejsze, niż są w rzeczywistości! Oczywiście wcale nie musimy czuć się przytłoczeni i uwięzieni w niedużych wnętrzach. Z odpowiednim podejściem i znajomością sprytnych trików możemy sprawić, że niski sufit wcale nie przeszkodzi w poczuciu lekkości i przestronności. Dziś przygotowaliśmy dla Was 6 porad jak sprawić, by sufit wydał się wyższy. Oto one!

1. Magia bieli

Projekty,  Salon zaprojektowane przez homify

Dobór kolorów odgrywa bardzo ważną rolę w pomieszczeniach o niskich sufitach. By nie działały one przytłaczająco zaleca się, by wybierać jasne barwy. Biel, delikatny krem i miękkie pastelowe odcienie będą najlepsze, ponieważ wizualnie otwierają przestrzeń i odbijają więcej światła. W ten sposób optycznie powiększamy pokój, a na tym szczególnie nam zależy! Jeśli chcesz dodać nieco koloru, postaw na chłodną paletę z odcieniami niebieskiego lub jasnego fioletu. Eksperci polecają, by sufit zawsze był widocznie jaśniejszy niż ściany, co optycznie podnosi jego niskie zawieszenie. Jeśli chodzi o podłogę, sytuacja jest zupełnie odwrotna. Tu zadziałają ciemne barwy, oczywiście tylko gdy ściany i sufit pozostawimy jasne i świeże.

2. Triki z oświetleniem

Projekty,  Salon zaprojektowane przez Design by Torsten Müller
Design by Torsten Müller

​Interior Design by Torsten Mueller

Design by Torsten Müller

Oświetlenie dobrane z rozmysłem na ogromny wpływ na magiczne rozciąganie pokoju z niskimi sufitami. Zrezygnujmy z dużych lamp zwieszanych z sufitu, jak bogato zdobione żyrandole, i zastąpmy je kinkietami. Światło rozproszone po całym suficie optycznie otwiera przestrzeń i czyni są lżejszą. Generalnie powinniśmy wybierać bardzo różnorodne oświetlenie, od skupionego do bardziej rozproszonego. Kilka mniejszych światełek sprawdzi się lepiej niż jedno duże źródło światła. Nie zapominajmy też o zamontowaniu lampek w miejscach zacienionych i trudniej dostępnych, a duże lampy podłogowe skierują jasność na sufit. To wszystko sprawi, że pokój wyda się większy, bardziej przewiewny i po prostu piękniejszy.

3. Mądrze wybierz meble

Meble także posiadają moc optycznego podniesienia niskiego sufitu. Najważniejsze, by nie przesadzić z ich ilością, ponieważ każdy dodatkowy mebel może pogłębić poczucie przytłoczenia. Zamiast dużej, masywnej szafy lub stołu wybierz proste, lekkie przedmioty w jasnych barwach i zachowaj tak duże odległości pomiędzy nimi, jak to tylko możliwe. Wystrzegajmy się klasycznej, wysokiej zabudowy, która podkreśla fakt, że nasz pokój jest niższy, niż byśmy chcieli. Świetnie sprawdzą się eleganckie, nieduże kredensy, niskie stoliki czy siedziska. Kilka delikatnych półek będzie wyglądać o wiele lepiej niż masywna szafa lub meblościanka.

4. Paski wyszczuplają

Wspomnieliśmy już, że niskie pokoje o jasnych ścianach wyglądają o wiele lepiej. Można jednak zrobić o wiele więcej, by optycznie podnieść niski sufit! Jednym z najpopularniejszych trików stosowanych w świecie mody jest użycie pionowych pasków, które świetnie wyciągają i wyszczuplają sylwetkę. Oczywiście działa to też w aranżacji wnętrz, a przypadku pomieszczeń z niskim sufitem wspaniale wyciąga ściany! Nie bójcie się też stosować innych szalonych i kolorowych wzorów, ale pamiętajcie o jednym. Doprowadźcie tapetę lub farbę do samego sufitu, bez zostawiania białego paska, gdyż optycznie skrócicie wtedy ścianę.

5. Naturalny urok

Projekty,  Okna zaprojektowane przez Indes Fuggerhaus Textil GmbH
Indes Fuggerhaus Textil GmbH

Schlaufenschal Lewis Stripe, Kissen Vessel und Kissen Compass

Indes Fuggerhaus Textil GmbH

Duże szklane powierzchnie są niezawodnymi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o przestronne i jasne wnętrza. Magicznie otwierają pokój i wpuszczają do niego mnóstwo światła, dzięki czemu wydaje się o wiele bardziej przestronny. Oczywiście nie każdy z nas ma luksus posiadania wielkiego okna, ale na szczęście dużo zdziałać możemy również zasłonami. By zwiększyć poczucie wysokości, powieście zasłony tak długie, jak to tylko możliwe. Najlepiej zacząć bezpośrednio ze stropu i pozwolić im sięgać aż do podłogi. Długie, pionowe elementy działają na korzyść niskich pomieszczeń! Świetnie wyglądają też zasłony przejrzyste, które wprowadzają lekki i przewiewny nastrój.

6. Zadbaj o akcesoria i wykończenia

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez Posterlounge
Posterlounge

Bilder im Raster

Posterlounge

Prócz zasłon i draperii, istnieje wiele innych akcesoriów, które sprawią, że niski pokój wyda się o wiele bardziej atrakcyjny. Duże okna oraz lustra działają rozświetlająco. W ich przypadku wybieraj modele jak największe, nawet zajmujące dużą część ściany, które odbijając przestrzeń, optycznie ją powiększają. Dzięki ramkom możesz osiągnąć niesamowite rezultaty. Spójrz, jak wąskie ramki ułożone obok siebie w linii pionowej pięknie ożywiają ścianę. Warto powiesić je nie na wysokości wzroku, a nieco dalej, dzięki temu spojrzenie automatycznie kieruje się wyżej. Pamiętajcie, stosujcie pionowe linie zamiast poziomych, a na pewno będziecie zadowoleni, a Wasz pokój piękniejszy!

Narzekasz na brak miejsca w swoim domu? Zajrzyj do 6 sposobów na powiększenie swojej przestrzeni życiowej!

Może znasz jakieś inne sposoby na optyczne powiększenie pokoju?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu