Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w styczniu? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w styczniu?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Blaszak Industrialny balkon, taras i weranda od Pobereżny/Podgórczyk Industrialny
Loading admin actions …

Styczeń to miesiąc, w którym z dość oczywistych powodów w pierwszej chwili nie przychodzą nam na myśl żadne obowiązki do wykonania w ogrodzie. Czasami gruba warstwa śniegu przykrywa wszelkie powierzchnie na dalekie horyzonty powodując, że zapominamy o rzeczach, na które warto zwrócić uwagę, by ogród w przyszłości wrócił do swojego nienagannego, cieszącego nas stanu na wiosnę i w rezultacie na wakacyjne lato. 

Polski klimat jest dość kapryśny i nieprzewidywalny. Miesiąc styczeń jest najzimniejszym okresem w całym roku we wszystkich regionach kraju. Grudzień natomiast dawno ustąpił mu swoje miejsce i na większości terenów od pewnego czasu próżno szukać gęstego śniegu w okresie świątecznym czy nawet na przełomie roków. Dlatego też wszelkie prace przygotowawcze w ogrodzie do sezonu zimowego odkładają się w czasie. W styczniu jednak następuje już czas pełnego spoczynku roślin, a nam pozostaje kontrolować stan uśpionej zieleni i wykonać kilka niewielkich lecz znaczących dla kondycji roślin i ogólnej estetyki ogrodu, prac. Jakich? Przeczytacie poniżej.

Zbliżająca się zima i czas przed jej pojawianiem się to paradoksalnie i metaforycznie najgorętszy czas przygotowań, w którym składa się wiele obowiązków na raz. Balkony lub tarasy są tymi, jednymi z wielu przestrzeniami, o które także trzeba zadbać i na których wyposażeniu i dekoracji powinniśmy skupić szczególną uwagę. O tym przeczytacie w Katalogach Inspiracji Jak przygotować balkon na zimę? oraz Jak przezimować różne rodzaje mebli ogrodowych? Zapraszamy!

Zmieć nadmiar śniegu z krzewów i iglaków

Children's Playhouse Deep Winter Snow Klasyczny ogród od Selwood Products Ltd Klasyczny
Selwood Products Ltd

Children's Playhouse Deep Winter Snow

Selwood Products Ltd

Jeżeli wystąpiły obfite opady śniegu należy postępować z krzewami tak samo jak w przypadku odśnieżania dachów. Oba te przezorne zajęcia tłumaczone są względami bezpieczeństwa, jednak o ile odśnieżanie dachów ma być bezpieczne dla ludzi i stropów budynków z płaskimi, rozległymi zadaszeniami, o tyle porządkowanie zalegającego śniegu z krzewów należy wykonywać w trosce przed połamaniem ich gałęzi. Dotyczy to drzew iglastych takich jak, na przykład świerków, ale również żywopłotów. W przeciwnym razie obciążone gałęzie będą kaleczyły drzewo, a ich ułożenie będzie w przyszłości nieestetyczne.

Zamontuj karmniki dla ptaków

W zimie powinniśmy dbać o całe swoje otoczenie, nie tylko przydomowe w sensie aranżacyjnym. Pomyślmy też o szczególnych gościach, którzy w tym czasie mają bardzo utrudnione życie. Mowa tu oczywiście o zwierzętach, a szczególnie ptakach, którym należy zorganizować dobre miejsce do pożywiania się. Karmniki z jedzeniem dla ptaków to nie tylko pożyteczna rzecz, ale też sprawiający wielką satysfakcję gest. W karmniku oprócz standardowego kawałka słoniny mogą znaleźć się też okruchy chleba, ziarna pszenicy, zboża. Częsta frekwencja ptaków w naszym ogrodzie może być relaksującym widokiem zza okna dla dorosłych i ciekawą atrakcją dla najmłodszych domowników w pochmurne, zimowe dni. Naprawdę warto, gdyż ptaki wrócą do nas latem i wyjedzą z drzew szkodliwe insekty!

Pamiętaj o wybieleniu pni drzew owocowych

Nowoczesne domy od forma Nowoczesny

Zajęcie które może umknąć naszej pamięci to wybielenie pni drzew w sadzie. Zapobiega to uszkodzeniom kory drzew spowodowanym nagrzewaniem się jej w ciągu dnia, a następnie przemarzaniem w nocy, czyli gwałtownym wahaniom temperatury. Zabieg ten polega na pomalowaniu białą farbą lub wapnem pni i grubszych gałęzi, szczególnie konarów drzew, dlatego że biały kolor odbija promienie słoneczne. Najbardziej wrażliwe na zmienną temperaturę są tkanki kory w tej części drzewa, która jest uśpiona najkrócej, czyli położona najniżej, tak więc powinny być one pokrywanie farbą przede wszystkim u podstawy pni. Z tych względów należy zrobić to już na początku zimy, a najpóźniej pod koniec stycznia.

Drzewa w sadzie należy także zabezpieczać przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez zwierzęta, na przykład zające. Wtedy należy obłożyć pnie drzewa dostępnymi w sklepach matami, osłonkami lub zabezpieczyć słomą lub kartonami, a na końcu przymocować sznurkiem.

Przytnij krzewy

Zimą także należy ciąć krzewy. W pierwszej połowie stycznia, jednak tylko w pogodne dni i plusowe temperatury robimy to z pędami jednorocznymi. Zaś w drugiej połowie po upływie najmocniejszych mrozów tniemy krzewy najbardziej odporne na mróz, czyli na przykład agrest, jagodę kamczacką, czerwoną porzeczkę, rokitnik, winorośl rosnącą przy murze. Natomiast drzewa owocowe przycinamy dopiero z początkiem lutego. Dlatego wcześniej warto zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt – sekatory, które powinny znaleźć się w każdym przyogrodowym warsztacie.

Kup nasiona i zaplanuj wiosnę

Poddasze, sypialnia, zima Skandynawska sypialnia od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Poddasze, sypialnia, zima

Magdalena Zawada

W czasie pierwszego, kalendarzowego miesiąca jest więcej leniwych chwil, w których możemy zastanowić się i zaplanować wiele rzeczy na wiosnę oraz całą resztę roku. W tym zawczasu pomyślmy o kupnie nasion do sadzenia na wiosnę. W drugiej połowie stycznia w sklepach pojawia się już pełen wybór nasion, do przygotowania ogródka warzywnego w zaczynającym się roku. Do tego mamy też czas na przestudiowanie fachowej literatury, która pomoże nam w jego przyszłym utrzymaniu.

Uważaj na trawnik

Zbieranie opadniętych liści z trawnika to oczywiste zajęcie w czasie jesieni. Jednak trawnik ma też swoje „wymagania” zimą. Wbrew pozorom deptanie trawnika pod grubą warstwą śniegu, jak na fotografii Ogrody Resgal,  może przyczynić się do jego skaz. Przemarzniętą trawę łatwo można uszkodzić i w tych miejscach będzie później gniła. Potem znacznie trudniej jest go zregenerować i przywrócić z powrotem do pięknego wyglądu. Dlatego więc przezornie na przyszłość starajmy się aranżować, na przykład przydomowe, rekreacyjne lodowiska dla dzieci w mniej strategicznych i reprezentatywnych miejscach w ogrodzie.

Rośliny w domu

Widok z zachodu, elewacja południowo-zachodnia Skandynawskie domy od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Widok z zachodu, elewacja południowo-zachodnia

Magdalena Zawada

W styczniu śpi zieleń zewnętrzna przykryta warstwą śniegu, natomiast kwiaty doniczkowe w środku domu ciągle cieszą nas swoim widokiem, dlatego powinniśmy o nie szczególnie zadbać w okresie grzewczym. Odstawmy doniczki od gorących grzejników, ponieważ powietrze tam jest zbyt gorące, a to spowoduje przesuszenie korzeni rośliny. Wybierzmy miejsce najlepiej w tym okresie nasłonecznione. Podlewajmy je regularnie, odkurzajmy i zwilżajmy wodą liście.

Jakie jeszcze zajęcia ogrodowe zajmują Was zimą?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu