Joga w domu - tak przygotujesz wnętrze na ćwiczenia! | homify

Joga w domu – tak przygotujesz wnętrze na ćwiczenia!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Reggiani SPA Illuminazione Minimalistyczny salon Biały
Loading admin actions …

Utrzymanie w dobrej kondycji ciała i umysły poprzez ćwiczenie jogi już od jakiegoś czasu jest dość popularne w świecie zachodnioeuropejskim. Oryginalnie w filozofii indyjskiej joga to praktyka mająca pozwolić nam na poznanie prawdziwej natury rzeczywistości i w połączeniu z medytacją oraz ascezą, wyrwać z kręgu wcieleń. Jednak poza aspektem duchowym joga niesie ze sobą szereg korzyści, jak utrzymanie elastyczności i sprawności ciała oraz poprawia pracę serca. Pozwala się też wyciszyć lub wręcz przeciwnie, power joga doda nam energii! Jeśli już ćwiczymy jogę to dobrze wiemy, że miejsce którego potrzebujemy to tak naprawdę kawałek podłogi i możliwość obrócenia się o 360 stopni. Oprócz tego oczywiście koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń. Jak przygotować wnętrze do ćwiczeń?

Jak wybrać idealną przestrzeń?

Do ćwiczenia nie potrzebujemy wiele. Wystarczy nam kawałek podłogi na której rozłożymy matę oraz  możliwość swobodnego obrócenia się. Miejsce powinno być urządzone w sposób prosty i minimalistyczny. Porzućmy wszelkie jaskrawe ozdoby! Wszystko, co naturalne, będzie dobrze się sprawdzać w naszym zakątku do ćwiczenia jogi. Rośliny stojące w kątach z pewnością pomogą nam się uspokoić, dzięki zieleni swoich liści! Pomieszczenie do jogi możemy zorganizować w ogrodzie zimowym, w którym będziemy podziwiać piękne kwiaty i rośliny, a tuż za wielkoformatowymi oknami będzie widać cały nasz ogród. Jeśli dopiero zastanawiacie się nad tym, czy stworzyć ogród zimowy, to przeczytajcie ten artykuł: 6 wskazówek na to, jak stworzyć ogród zimowy!

Jeśli nie mamy takiej możliwości, to pamiętajmy, że jogę możemy ćwiczyć w każdym pomieszczeniu. Możemy do niego dodać kilka roślin, które pomogą nam stworzyć oazę spokoju. Ważne jest też to, aby był to w miarę intymny zakątek, a nie miejsce w domu przez które co chwile ktoś przechodzi. Będzie nas to rozpraszać i w rezultacie denerwować.

Minimalistyczne i proste meble

Pomieszczenia urządzone w prosty i minimalistyczny sposób świetnie się sprawdzą, jako miejsce do ćwiczenia jogi. Zamiast jaskrawych kolorów wybierzcie bardziej neutralne i stonowane, meble powinny być wykonane w jak najprostszy sposób, a przykuwające uwagę ozdoby zastąpione delikatniejszymi. W ten sposób stworzymy przestrzeń w które łatwo będzie nam się skoncentrować. Możemy zawiesić lustro w tym pomieszczeniu, abyśmy mogli obserwować własne ciało podczas i ćwiczeń i łatwo skorygować postawę. Czyli w miejscu do jogi zrezygnujmy ze zbyt wielu mebli, jaskrawych ozdób, a postawmy na prostotę!

Światło

Naturalne światło jest bardzo ważnym elementem, ponieważ pozwala nam naładować się energią na cały dzień. Jednak nie powinno ono być za mocne, bo może nas po prostu razić w oczy, a to mogłoby nas zdekoncentrować. Jeśli mamy duże okna, ale przedostaje się przez nie zbyt duża ilość światła słonecznego i nas oślepia swoim blaskiem – wystarczy dodać delikatne zasłony, przez które w dalszym ciągu będą się przedostawać promienie słoneczne, ale już nie będzie to tak uciążliwe. Wieczorem z pewnością przydadzą się świeczki i lekko przytłumione światło nocnej lampki. Zdecydowanie porzućmy wszelkie pomysły zakładające, że sztuczne światło fluorescencyjne też się sprawdzi podczas ćwiczenia jogi…

Dźwięki i zapachy

Uspokajające i relaksujące dźwięki oraz delikatne zapachy, które kojarzą się z naturą, lasem lub morską bryzą pomogą nam się wyciszyć. Możemy włączyć muzykę, która ma nas zrelaksować lub postawić na ciszę – bardzo przydatną podczas kontemplacji i koncentracji. Postarajmy się, aby pomieszczenie w którym ćwiczymy jogę w domu było pozbawione wszystkich dźwięków, które rozlegają się w domu. Rodzina może hałasować w najlepsze, ale my mamy swoje kilkadziesiąt minut na uzyskanie wewnętrznego spokoju. Nie powinny nas rozpraszać zapachy dochodzące z kuchni, nawet jeśli jest to nasza ulubiona potrawa. W czasie ćwiczenia nie skupiamy się na doznaniach zmysłowych, ale na swobodnym przepływie energii wynikającym z ruchów, skupienia i oddechu.

Materiały

Na twardej podłodze o wiele łatwiej jest nam utrzymać równowagę. Powinniśmy rozłożyć matę do ćwiczeń i zdecydowanie to nam wystarczy, jednak jeśli chcemy, możemy dodać też kilka miękkich poduszek lub zwinięty koc – przyda nam się podczas medytacji. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów lub przynajmniej zawierać jak najmniej sztucznych dodatków. Kolory powinny być jasne i stonowane, mogą to być również pastele, które nie będą nas rozpraszać barwą. Wszystko po to, aby nie utrudniać koncentracji i pozwolić nam na chwilę wyciszenia.

Widok na naturę

Jogę najlepiej jest uprawiać w otoczeniu natury – dodając kwiaty i rośliny do wnętrza zapewnimy sobie pełną harmonii przestrzeń. Do ćwiczenia jogi tak naprawdę nie potrzebujemy wiele i to jest dość charakterystyczne dla tej sztuki, która wymaga wiele samodyscypliny i poświęcenia uwagi na  wykonywane ruchy oraz oddech. W domu powinniśmy wybrać przestrzeń, która pozwoli nam w spokoju wykonywać ćwiczenia. Powinna się tam zmieścić mata, okno przez które przedostaje się naturalne światło i przede wszystkim porządek. W tym miejscu musimy mieć możliwość obrócenia się o 360 stopni. Jeśli mamy dużą sypialnię, to właśnie w niej powinnyśmy znaleźć miejsce na ćwiczenie, szczególnie jeśli jogę lubimy wykonywać rano i wieczorem. Możemy też ćwiczyć w salonie, jednak należy się upewnić, że nic nie będzie nam w tym czasie przeszkadzać. Inną kwestią jest posprzątanie – nie możemy ćwiczyć jogi w zagraconym pomieszczeniu, w którym w prosty sposób będziemy się dekoncentrować.  Duże okno i kwiaty znajdujące się w pokoju z pewnością poprawią nasze samopoczucie podczas ćwiczenia. 

Wpuść trochę powietrza!

Wentylacja i odpowiednia temperatura są dość istotne podczas ćwiczenia jogi. Nie powinno być za zimno, ponieważ ciężko byłoby nam utrzymać równowagę na jednej nodze trzęsąc się z zima. Podczas ćwiczenia uwalniamy toksyny z organizmu, więc powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację powietrza, jednak temperatura musi być odpowiednia dla naszego organizmu. Lepiej jest wywietrzyć pomieszczenie przed i po ćwiczeniu, zamiast narażać się na przeziębienie ćwicząc przy otwartym oknie. Oczywiście dotyczy to miesięcy zimowych, ponieważ w lato, każdy z chęcią wpuści trochę przyjemnego, cieplejszego powietrza. 

Wolicie ćwiczyć jogę w domu, czy w grupie na prywatnych zajęciach?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu