Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania salonu – jak ich uniknąć?

A.D. A.D.
​Landelijke woning Bleskensgraaf, Brand I BBA Architecten Brand I BBA Architecten Wiejski salon
Loading admin actions …

Urządzanie i meblowanie to nie lada problem dla każdego posiadacza nowego mieszkania czy, tym bardziej, domu. Jest tyle zawiłości i problemów, które trzeba rozstrzygnąć, że czasami nie wiadomo od czego zacząć. Układ funkcjonalny, kolorystyka, materiały wykończeniowe, meble i dodatki to te podstawowe problemy, a do tego często dochodzi budżet, mocno nadszarpnięty nabytkiem nieruchomości, brak wyobraźni przestrzennej czy problemy z fachowcami.

Codziennie, staramy się Wam ułatwiać pracę nad własnym wnętrzem, publikując przeróżne Katalogi Inspiracji, pełne pięknych zdjęć i porad. Dziś na przykład powiemy Wam jakie są najczęstsze błędy dotyczące konfiguracyj mebli w pomieszczeniu i damy wskazówki, jak ich uniknąć. Zostańcie z nami! 

1. Nieprawidłowe proporcje

Numer 1 na liście to błąd, który pojawia się zdecydowanie najczęściej, a w efekcie, prowadzi do zagraconego, klaustrofobicznego domu lub do wielkiej, niezagospodarowanej przestrzeni. Jak we wszystkim, i tutaj, najważniejszy jest umiar i harmonia, które mają swoje odzwierciedlenie w proporcji mebli. Gdy proporcje nie są poprawne całe starania idą na nic…  

Fatalnie wyglądają np. wielkie komplety wypoczynkowe przy małym dywaniku, dlatego pamiętajcie by zawsze dobierać meble i akcesoria do wielkości pomieszczenia i do siebie nawzajem.

2. Nieprzyjemne światło

Odpowiednie oświetlenie salonu może wydobyć i podkreślić jego piękno. Dobrze dobrane lampy sprzyjają wypoczynkowi, budują nastrój, tworzą klimat wnętrza. Dlatego oświetlenie salonu wymaga dobrego projektu. Jedno źródło światła w pomieszczeniu, nawet niewielkim, to zdecydowanie za mało. Lepiej zastosujcie szereg mniejszych, rozproszonych świateł, w tym kinkiety i lampki stołowe. Pomieszczenie wydaje się cieplejsze i przytulniejsze. 

3. Zbyt wiele kolorów i materiały

Jeśli pomieszczenie wydaje się niezgodne i chaotyczne, choć utrzymujecie w nim porządek, być może zastosowano w nim zbyt wiele kolorów i materiałów lub paleta kolorystyczna została nieodpowiednio dobrana. Niektóre kolory nie lubią zbyt dużego sąsiedztwa, np. ciemny fiolet, czerwień, pomarańcz i inne mocno nasycone barwy. 

Bezpieczna zasada mówi, że kombinacja maksymalnie trzech różnych kolorów i faktur przynosi bardzo pozytywne skutki. Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki, ale jeśli nie czujecie się na siłach tak bardzo ryzykować, a marzy Wam się rewia kolorów, poproście o pomoc dekoratora wnętrz

4. Brzydkie dekoracje

Jeden brzydki i niepasujący detal potrafi zniszczyć całą aranżację. Będzie skupiać na sobie uwagę i przyciągać wzrok. Odnosi się to nie tylko do kiczowatych dekoracji i zbędnych akcesoriów, ale również do przedmiotów codziennego użytku pozostawionych na widoku. 

Nasza rada: chowajcie wszystko co zbędne w ładne pojemniki czy zamykane kosze, albo umieszczajcie za zamkniętymi drzwiami szafy.

5. Wszystkie meble pod ścianą

homify Klasyczny salon

Starodawne ułożenie układu funkcji w salonie, gdzie meble podpierają ściany, już dawno odeszło do lamusa. Takim układem zabijecie cały urok wnętrza! W zasadzie wydawać by się mogło, że to nic złego, w wyniku takiego ustawienia zostaje spora przestrzeń, którą można wykorzystać do innych celów. Problem w tym, że zazwyczaj nie aranżujemy jej już w żaden sposób, pozostawiamy jedynie pustą i niezagospodarowaną. 

Postawcie na coś nowoczesnego: stwórzcie kącik wypoczynkowy na środku salonu.

6. Brak podziału na strefy

W dużych, otwartych pomieszczeniach często brakuje pomysłu aranżacyjnego. Meble i akcesoria wyglądają chaotycznie, a ogólny obraz nie ma sensu. Dzieje się tak, gdyż otwarte plany pomieszczenia potrzebują szczegółowego podziału na funkcje: część jadalniana, część wypoczynkowa, miejsce do pracy, itd. Można je osiągnąć za pomocą optycznych przegród: np. dywanów, wykładzin, kolorów ścian czy źródeł światła.

7. Brak osobowości

Często nowe mieszkania, urządzane w dużym pośpiechu i bez przemyślenia są pozbawione indywidualnej osobowości. Meble tworzą gotowe zestawy rodem z katalogów sklepu meblowego. Rezultat: nuda, nuda i jeszcze raz nuda…  

Lepiej poświęcić więcej czasu, dokładnie rozważyć wszystkie aspekty i dostosować przestrzeń do swoich upodobań. Pośpiech nie jest najlepszym doradcą. 

8. Brak funkcjonalności

Ważne pytanie, które powinniśmy zadać sobie przed zakupem każdego z mebli: Czy spełni on swoją funkcję i ułatwi nam życie? Jeśli odpowiedź brzmi nie, to nie warto go kupować. Nawet najwięksi architekci tego świata stawiają funkcję ponad estetykę. 

Piękna, biała sofa nie sprawdzi się gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta. A czy potrzebny Wam będzie designerski fotel o niewygodnym oparciu? Każdy zakup należy kilkakrotnie przemyśleć aby uniknąć wpadki. 

Zapraszamy także po garść salonowych inspiracji: 20 małych, ale niesamowitych salonów

Popełniliście kiedyś któryś z powyższych błędów? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu