Wyjaśniamy 7 najpopularniejszych stylów domów!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Denver Street Lot 7, Uptic Studios Uptic Studios Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Plany na dom zaczynamy od wyobrażeń. Najczęściej widzimy dom od środka, wiemy jakich pokoi potrzebujemy i marzymy o wyposażeniu, które wydaje nam się w nim niezbędne. Z kolei wygląd zewnętrzny samego budynku to decyzja mniej oczywista. Zaprojektowanie dobrze wyglądającej, oryginalnej aranżacji fasady domu to trudne zadanie, którego podjęcia się, nie polecamy laikom. Połączenia kolorystyczne i materiałowe dzielą między sobą bardzo cienką granicę, czasami balansującą na pograniczu stylu i kiczu. Dlatego kusząc się na nietuzinkowe pomysły, warto pójść po poradę do doświadczonego architekta, który na pewno będzie miał ciekawe, sprawdzone propozycje. Następną kwestią jest sama konstrukcja budowli. To czy wolimy jedno, dwu lub trzykondygnacyjne, duże domy z płaskim lub spadzistym dachem z lukarnami, odpowie na pytanie i nazwie jaki styl domów preferujemy. Dlatego, aby uporządkować wiedzę w tym temacie, w tym zestawieniu zastanowimy się nad charakterystycznymi cechami najczęściej występujących stylów w architekturze domów jednorodzinnych.

Aby obejrzeć najładniejsze, kolorowe elewacje domów zerknijcie do Katalogów Inspiracji Jaki kolor jest najlepszy dla Twojego domu?9 domów o najciekawszych elewacjach! Zapraszamy!

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny to czasami mieszanka przeciwstawnych sobie materiałów. Powyższy przykład jest tego najlepszym dowodem. Połączenie ciepłego drewna z szarym betonem to zestaw odważny, acz pięknie wyglądający. Cechą charakterystyczną domów nowoczesnych jest ich geometryczny kształt oraz płaskie dachy, a także często pojawiające się rozległe tarasy i duże przeszklone okna. Są one po to, by wnętrza były jak najbardziej doświetlone naturalnym światłem z zewnątrz. Nowoczesność takich domów nie tkwi jedynie w ich wyglądzie, ale też we wnętrzu i samej budowie. Nie obędzie się bez zastosowania energooszczędnych materiałów, na przykład izolacyjnych i rozwiązań, takich jak kolektory słoneczne na dachu, które są wizytówką proekologicznego domu.

Styl minimalistyczny

Domki minimalistyczne są proste i bryłowate. Ich elewacja często ogranicza się do skromnego, jednolitego tynku, występującego w różnych, najczęściej zimnych kolorach. Dom Zalewski Architecture Group to domek dwukondygnacyjny, ale standardem w tym stylu są też parterowe wolnostojące mieszkania. W minimalizmie chodzi o to, by ukryć jak najwięcej szpecących obraz detali, dlatego na przykładzie domu są to, na przykład rynny, które ukryte zostały w konstrukcji tego domu. Domy w stylu minimalistycznym często opiewają jedynie w beton, szkło i metal. Proste, surowe rozwiązania na elewacje i elementy wykończeniowe domu to znak rozpoznawczy tego stylu.

Styl wiejski

Dom w tym stylu zawsze kojarzy nam się z naturalnym drewnem. Pojawia się ono w dużych ilościach i reprezentuje tradycyjne, stare budownictwo. Domy wiejskie jak sama nazwa wskazuje pasują do jego naturalnego otoczenia. Szalunek takich domków najczęściej jest poziomy, a dach dwuspadowy z jedną lukarną po środku, pokryty ceglaną dachówką. Tradycyjny wygląd tego domku przełamuje odważna kolorystyka. Na czarnym kolorze drewnianej elewacji domu efektownie wybija się kontrastująca biel ozdobnego obramowania okien i belek podpierających dach oraz jego podbitek. Trzy kolory zastosowane do wystroju domu to absolutne maksimum, jeśli chcemy, by całość wyglądała spójnie i logicznie. Polskie, wiejskie domki najczęściej nie są malowane na mocne kolory, jednak ciekawym przełamaniem schematów może być kolorystyczne urozmaicenie zdobień, które będą odbijały się na tle barwy naturalnego drewna domu.

Styl śródziemnomorski

Domy na południu Europy w tym stylu najczęściej są śnieżnobiałe, ponieważ wyglądają na wypłowiałe pod wpływem promieni mocnego słońca, jednak spotkać też można je w barwach ceglanej pomarańczy, żółci, a nawet czerwieni. Przy tym upalnym klimacie konieczne są okiennice, które pełnią ważną funkcję zaciemnienia wnętrza domu przed wpadającym słońcem, które nagrzewają jego środek. W architekturze stylu śródziemnomorskiego występują też obficie kolory błękitu, które działają odstraszająco na owady, które często wpadają do mieszkania. Bardzo popularne domy w tym stylu wyłożone są też elewacją z naturalnego kamienia. Kamień jest jednak przyjaznym materiałem wykończeniowym dla wielu stylów. 

Więcej spektakularnych domów z zastosowaniem tego materiału możecie obejrzeć w Elewacja z kamienia – 9 pięknych domów.

Styl klasyczny

To połączenie prostych, eleganckich kolorów bieli i beżu z ornamentami na licu ściany domu. Bardzo popularne w tym stylu są pilastry czy geometryczne, uwypuklenia bryły na ich krawędziach i poziome wgłębienia dodające szyku i wytworności. W domach w stylu klasycznym znaleźć można też bez problemu arkady, kolumny, słupy podtrzymujące balkony lub wystające lukarny. Dachy takich domków bywają skomplikowane, z wieloma spadami, a okna mogą być półokrągłe lub w niektórych miejscach nawet w pełnym kształcie koła. Na elewacji najczęściej występuje gładki tynk, a balustrady bywają często żeliwne w pięknych, ażurowych, wygiętych formach z kutymi dodatkami i wykończeniami.

Styl skandynawski

Dom w tym stylu to połączenie kilku nurtów architektury. Po pierwsze musi być ekologiczny, wpisywać się w naturalny wygląd otoczenia, być prosty, nieskomplikowany w swej budowie i konstrukcji, przejrzysty czyli minimalistyczny oraz nowoczesny, a więc jak najbardziej jasny we wnętrzu i ekologiczny. Domy w stylu skandynawskim okalane są często deskami, ale to co je głównie wyróżnia to ich pionowe ułożenie. Wtedy charakterystyczne, niewysokie domki skandynawskie optycznie wysmuklają się i wydają się wyższe. Tradycyjne domy skandynawskie, jak wiadomo, występują w kolorystyce czerwieni i bieli, jednak współczesne budownictwo bazuje na bardziej naturalnych kolorach ziemi czyli brązie, a nawet czerni. Próżno szukać tu balkonów i ciężkich balustrad. Tarasy są proste i rozległe.

Styl eklektyczny

Na koniec podsumowując, przedstawiamy styl eklektyczny czyli taki, który raczej najczęściej spotykamy w naszym otoczeniu. Może to wynikać z celowego zamiaru, ale zazwyczaj taki design powstaje nieświadomie. Połączenie głównych cech różnych stylów skutkuje mniejszym lub większym powodzeniem. W tym wypadku, powyższy dom wygląda bardzo przyjemnie dla oka, choć widać ryzykowne połączenie płaskiego dachu, szczególnego dla nurtu nowoczesnego i minimalistycznego, podpartego okrągłymi, klasycznymi filarami. Kolorystyka klinkieru współgra z elewacją lecz kontrastuje z kolorem głównych drzwi wejściowych. Niby nic nie gra, a jednak współgra!

Który styl domu najbardziej Wam się podoba?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu