Który system ogrzewania wybrać? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Który system ogrzewania wybrać?

A.D. A.D.
PROJEKT DOMU ASTRID (MAŁA) G2 Nowoczesne domy od Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Nowoczesny
Loading admin actions …

Zima to trudny okres dla posiadaczy swojego własnego domu. Problemy z odśnieżaniem czasami problemy z dojazdem a także rosnące koszty eksploatacji nieruchomości co wynika z potrzeby ogrzania pomieszczenia. Od odpowiedniego doboru sposobu ogrzewania domu zależą późniejsze koszty eksploatacji instalacji ale również wygoda i komfort użytkowania. Oczywiście, na koszty składa się również technologia budowy domu i jakość materiałów. W Polsce jest kilka popularnych sposobów ogrzewania: ogrzewanie gazowe, system dystrybucji gorącego powietrza, kominek z płaszczem wodnym, centralne ogrzewanie elektryczne, piece akumulacyjne oraz pompy ciepła. Przejrzyjcie nasz przewodnik po systemach grzewczych i wybierzcie ten, który będzie najlepszy do Waszego domu.

Elektryczne centralne ogrzewanie

Wodna instalacja grzewcza z kotłem elektrycznym nie jest rozwiązaniem często stosowanym. Wynika to z przekonania, że prąd jest bardzo drogi w eksploatacji. Jednak wcale nie musi tak być. Jeśli tylko instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana może okazać się świetnym sposobem ogrzewania całego domu. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że prąd jest najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, a korzystanie z energii elektrycznej nie pomnaża uciążliwych zanieczyszczeń środowiska. Szkodliwe substancje powstają nie w domach, ale tam, gdzie ta energia jest wytwarzana, to zaś umożliwia skuteczne oczyszczanie spalin. Kotły na prąd mają sporo zalet, bardzo wysoką, niemal stuprocentową sprawność. Cena takiego urządzenia jest zazwyczaj dużo niższa niż podobnej mocy kotła gazowego lub olejowego. Kocioł elektryczny jest wygodny w użyciu, nie wymaga komina, nie produkuje popiołu, a także nie stwarza ryzyka zaczadzenia. Zajmuje mało miejsca i można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu w domu. Mocno zautomatyzowane kotły są droższe ale dzięki temu rachunki za prąd – niższe. Wadą tego systemu jest zależność od dostawcy prądu. Przerwy w dostawie prądu mogą być bardzo kłopotliwe i niewygodne.

Centralne ogrzewanie gazowe

Eklektyczny salon od homify Eklektyczny

Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne i praktycznie bezobsługowe. Kocioł gazowy może być nawet tak mały, że zmieści się w ciągu szafek kuchennych dzięki temu nie ma konieczności wydzielania specjalnego pomieszczenia – kotłowni. Oczywiście montując piec w kuchni czy łazience warto wybrać model z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjny, który nie pobiera powietrza do spalania gazu z pomieszczenia, a osobną rurą z zewnątrz. Dzięki temu praca kotła nie będzie powodowała dyskomfortu w pomieszczeniu. Nie będzie również możliwości wypływu trującego tlenku węgla w przypadku niedrożności komina. Współczesne piece są zautomatyzowane, dają możliwości wyboru temperatury i zmiany programu czasowego. Jedyną wadą jest cena – nie jest bardzo wysoka ale jednak wyższa niż w przypadku np. kotła węglowego.

Piec akumulacyjny

Eklektyczna jadalnia od homify Eklektyczny

Piece akumulacyjne pobierają prąd w nocy, gdy jest tańszy, ciepło zaś oddają całą dobę. W momencie, kiedy temperatura spada poniżej zadanej, włącza się wentylator mieszając powietrze z pomieszczenia z powietrzem z komory akumulacyjnej i wydmuchuje do wnętrza powietrze o odpowiednich parametrach. Posiadacze tego systemu muszą zapoznać się z ofertą zakładu energetycznego i przejść na system taryf dwustrefowych. W nocy i przez krótki czas w ciągu dnia, a nawet w dni wolne od pracy płacisz niemal o połowę mniej, niż rozliczając się w taryfie jednostrefowej, w której przez całą dobę obowiązuje jednakowa stawka. Oczywiście w godzinach szczytu prąd w taryfie dwustrefowej jest znacznie droższy niż w jednostrefowej dlatego piece akumulacyjne kumulują energię w nocy a oddają ją za dnia.

Energia odnawialna

Solary to rozwiązanie coraz popularniejsze. Każdy inwestor myśli jak z ich instalacji osiągnąć najwięcej korzyści. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej to standard. Jeśli dom ma system ogrzewania podłogowego można pokusić się o wspomaganie systemu grzewczego kolektorem. Jednak taki system nie będzie bardzo wydajny ponieważ zimą promieniowanie słoneczne, które do nas dochodzi jest niewielkie. Jesienią, wiosną czy latem jest możliwe dogrzewanie. Projekt domu uwzględniający kolektory słoneczne umiejscowione na dachu został stworzony przez PRACOWNIĘ PROJEKTOWĄ ARCHIPELAG. Na ich stronie znajdziecie wiele ciekawych inspiracji.

Kocioł olejowy

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI Skandynawska sypialnia od DreamHouse.info.pl Skandynawski
DreamHouse.info.pl

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI

DreamHouse.info.pl

Olej opałowy podobnie jak gaz płynny jest wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych oddalonych od sieci gazu ziemnego. Kiedyś bardzo popularne, dziś coraz rzadziej wykorzystywane kotły olejowe to bardzo wygodny i czysty sposób ogrzewania powierzchni. Pojemniki na olej opałowy, który tankujemy raz w roku, umieszcza się w osobnym pomieszczeniu, np. w kotłowni. Po wyregulowaniu palnika kocioł jest gotowy do pracy. W odróżnieniu od kotłów na paliwa stałe, olejowe są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. Są też tańsze w eksploatacji od urządzeń na gaz płynny, ponieważ koszty wytworzenia w nich tej samej ilości ciepła są niższe. Zapas oleju opałowego w zbiorniku zapewnia długą bezawaryjną pracę ogrzewania. W prawidłowo działających kotłach olejowych spalanie jest całkowite, więc emitowane przez nie spaliny są stosunkowo czyste, niegroźne dla środowiska.

Ogrzewanie domu gazem płynnym

Ciepło Zimno... Eklektyczna sypialnia od DreamHouse.info.pl Eklektyczny
DreamHouse.info.pl

Ciepło Zimno…

DreamHouse.info.pl

Przed montażem instalacji zbiornikowej na gaz płynny należy dopełnić wszystkich formalności wymaganych przez prawo. Decydując się na ogrzewanie gazowe, musimy ustalić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, aby zainstalować na niej zbiornik na gaz płynny. Może on być zakopany w ziemi albo znajdować się na powierzchni terenu. Zbiornik możemy wziąć w dzierżawę lub kupić na własność. Niewielka instalacja nie wymaga pozwolenia na budowę  ale konieczne jest zgłoszenie tej inwestycji w starostwie powiatowym. Zbiornik należy dopełniać 1-2 razy w roku. LPG jest bardzo ekologiczny. Podczas jego spalania, emitowane jest o 20% mniej dwutlenku węgla niż w przypadku oleju opałowego i aż o 50% mniej niż podczas spalania węgla kamiennego, co przekłada się na spadek emisji dwutlenku węgla przez przeciętne gospodarstwo domowe aż o 1,5 tony w skali roku.

Konwektory elektryczne

Ciepło Zimno... Eklektyczny salon od DreamHouse.info.pl Eklektyczny
DreamHouse.info.pl

Ciepło Zimno…

DreamHouse.info.pl

Ogrzewanie elektryczne w domu można zapewnić sobie kupując jedno z wielu urządzeń grzewczych. Na dodatek, nie wszystkie kosztują niebotycznie dużo. Spośród tych najpopularniejszych urządzeń można wybrać promiennik, grzejnik elektryczny lub konwektor. Grzejniki konwekcyjne mogą być zaopatrzone dodatkowo w wentylatory ułatwiające rozprzestrzenianie się ogrzanego powietrza. Te najtańsze nie zbyt dobrze nadają się do ogrzania całego domu – są mało ekonomiczne, hałaśliwe i przeznaczone do sporadycznego ogrzewania. Urządzenia z wyższej półki to koszt około 1000 zł ale w zamian mają świetną jakość wykonania i elektryczne sterowanie. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat możliwości ogrzewania domów przeczytajcie ten artykuł: Który system ogrzewania domu jest najlepszy?

Który system grzewczy będzie najlepiej pasował do Waszego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu