Przygotuj swój ogród na wiosnę! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Przygotuj swój ogród na wiosnę!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Nowoczesny ogród od Kirchner Garten & Teich GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Zima nadal w pełni , a po okresie jesiennym i ostatnich mrozach tęsknimy za dodającą otuchy wiosną – powiewem ciepłego wiatru, soczystą zielenią i zapachem pierwszych kwiatów. Choć wydaje nam się, że do wiosny jeszcze daleko, bo jest dopiero połowa stycznia, to najbliższe zimne miesiące miną w mgnieniu oka! Więc jeśli już marzymy o wiośnie. to poszukajmy inspiracji do działań z nią związanych.  Może warto rozpocząć planowanie wiosennego ogrodu właśnie teraz? Do wiosny jeszcze dwa miesiące, czyli mamy czas, by już wcześniej i na spokojnie przygotować się do nowej pory roku. Dzięki temu skrupulatnie i z głową możemy zaplanować  aranżację tegorocznego ogrodu. Wiosna to okres wytężonej pracy dla miłośników roślin i ogrodów – warto przygotować się wcześniej, by nie tracić czasu przeznaczonego do pracy z roślinami na planowanie. Od razu weźmy się do pracy – zaczynajmy przygotowania do wiosny w ogrodzie właśnie teraz!

Czas na zaplanowanie nowego ogrodu!

Vegetable garden witihn a country estate Wiejski ogród od Roeder Landscape Design Ltd Wiejski
Roeder Landscape Design Ltd

Vegetable garden witihn a country estate

Roeder Landscape Design Ltd

Styczeń to dobry moment by założyć dziennik ogrodnika oraz kalendarz pracy na przyszłe miesiące. W notatniku stwórzmy obrazowy plan naszego ogrodu – rozmieszczenia rabat i warzywnych grządek. Dzięki temu efektywniej zarządzać będziemy dostępną nam powierzchnią i unikniemy błędów złego usytuowania roślin, między innymi pod względem nasłonecznienia czy potrzebnej przestrzeni. Niech dziennik stanie się także naszym notatnikiem z inspiracjami, pomysłami do zrealizowania oraz uwagami, będącymi rezultatem naszych obecnych i wcześniejszych doświadczeń z organizacji ogrodu.

Wyznaczmy obszar ogrodu

Które rośliny najbardziej chcę mieć w swoim ogrodzie? Jak dużo chcę ich posiać i zasadzić? Ile miejsca mogę na to przeznaczyć? Są to pytania kluczowe przy planowaniu ogrodu, dlatego też ważne jest wcześniejsze wyznaczenie jego przestrzeni .Gdy ten krok mamy już za sobą, wiemy, jak dużo możemy posiać. Może w tym roku chcemy zaoszczędzić i zdecydujemy się na dodatkowe warzywne grządki? Własna ekologiczna uprawa daje bardzo dużo satysfakcji! A może marzymy o ogrodzie tematycznym? Działania te z pewnością wymagają rozwagi – nie możemy zasadzić więcej roślin, niż posiadamy miejsca – nie mogą być one umieszczone zbyt ciasno, gdyż ich wzrost się zatrzyma. Wykorzystajmy także właściwości poszczególnych ziół – niektóre z nich będą odstraszały insekty, chroniąc konkretne rodzaje warzyw!

Zamów nasiona – już teraz!

Nowoczesny ogród od Terra Nowoczesny

Skoro wiemy już, jakie rośliny chcemy zasiać i zaplanowaliśmy, w którym miejscu będzie im się rosło najlepiej, jesteśmy już prawie gotowi do wiosny. zróbmy listę i rozpocznijmy poszukiwania. Sprawdźmy też, czy posiadamy jeszcze zeszłoroczne nasiona. Odrzućmy wszystkie, które są w złym stanie – wilgotne, zmarznięte lub spleśniałe. Zweryfikujmy , jaka ich ilość nam została i jak dużo należy dokupić. Niektóre rośliny mają wydłużoną zdolność kiełkowania, więc zeszłoroczne nasiona spokojnie możemy wykorzystać. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy okres ich kiełkowania minął wykonajmy kilkudniowy test nasion na talerzyku z wilgotną ligniną. Pamiętajmy, by nasiona, które zostały z poprzednich lat zawsze przechowywać w odpowiednim miejscu, z datą oraz opisem. W styczniu powinniśmy też przejrzeć cebulki i bulwy naszych bylin, które nie zimują w gruncie. Wkrótce też będziemy mogli zająć się cebulkami takich kwiatów, jak tulipany, hiacynty czy krokusy i rozpocząć wcześniejsze ich kwitnienie. Należy także wykonać przegląd przechowywanych przez nas warzyw i owoców, ziemniaków, marchwi, dyni, jabłek i innych. Nawet przy idealnych warunkach przechowywania, wilgotna lub zimna zima może powodować ich psucie. Nie dopuśćmy do sytuacji, kiedy będziemy musieli wyrzucić większość z nich!

Przygotuj narzędzia wcześniej

Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski

Dopóki nie mamy zbyt dużo pracy w ogrodzie do kolejnego sezonu możemy przygotować nasze narzędzia na wiosnę. Dzięki temu nasza praca wiosną będzie bezpieczniejsza, a zadbane przedmioty będą służyły nam znacznie dłużej. Z pewnością wiele z nich wymaga konserwacji, naprawy czy wyczyszczenia. Sprawdźmy wszystkie śruby i  uchwyty, by były stabilne. Oczyśćmy przedmioty z resztek ziemi  i rdzy – niektóre z nich będą wymagały dezynfekcji, dzięki której usuniemy z ich powierzchni grzyby i bakterie. Będą tego potrzebować zwłaszcza narzędzia do cięcia, sekatory, nożyce i piły. Wykonajmy przegląd urządzeń elektrycznych i spalinowych. Sprawdźmy też nasze meble ogrodowe – część z nich również może potrzebować naprawy, oczyszczenia lub odświeżenia. Może niektóre przedmioty należałoby już wyrzucić? 

Stylowy, minimalistyczny domek ogrodowy grupy BIO3 świetnie sprawdzi się, jako bezpieczne miejsce do przechowywania ogrodowego ekwipunku, ale nie tylko!

Zadbaj o drzewa

Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Pink Pug Design Interior

Ogród w okolicach Skierniewic – 3,5 tys. m2

Pink Pug Design Interior

Gdy nasze przyrządy są odpowiednio przygotowane do nadchodzącej pracy, zaplanujmy kolejne działania. Pod koniec zimy będziemy mogli podciąć większość tych drzew i krzewów, które zrzucają liście na zimę. Dzięki temu, że tempera tura jest niska, zmniejszymy ryzyko ich zakażenia różnymi chorobami. Zimą nie będą one także traciły swoich soków. Powinniśmy także pozbyć się chorych lub uszkodzonych gałęzi, przerzedźmy zbyt splątane lub zagęszczone korony. Połowa stycznia to także ostatni dzwonek, by zająć się bieleniem pni drzew. Zabieg ten ma je ochronić przed powstawaniem ran, wynikających z nagrzewającego korę działania promieni słonecznych a działaniem mrozu w nocy. Bielenie pni koniecznie powtórzmy w lutym. Dzięki temu wiosną nasze drzewa będą zdrowe. W artykule znajdziecie też 7 wskazówek jak przycinać iglaki!

Ostatnie poprawki

By ogród zawsze wyglądał dobrze, trzeba zadbać o wszystkie detale. Zatem zimą, myślmy też o wiośnie! Gdy odśnieżamy ścieżki naszej posesji, starajmy się nie odrzucać śniegu na powierzchnię trawnika. Gdy znajdzie się na niej zbyt duża i ciężka jego warstwa, dostęp powietrza do gleby będzie znacznie utrudniony i może zniszczyć korzenie trawy. Odrzucony śnieg możemy układać na ziemi wokół drzew i krzewów. Zabieg ten dodatkowo ochroni korzenie tych roślin.  Pamiętajmy też o odwilży – stojąca na trawniku woda sprawi, że korzenie trawy zaczną gnić, zatem nakłuwajmy glebę, by woda dostała się do jej głębszych warstw!  Co jeszcze powinniśmy sprawdzać zimą w naszych ogrodach? Strząsajmy śnieg z gałęzi iglaków, gdy jego warstwa będzie gruba – nie chcemy przecież, by nasze zimozielone rośliny złamały się, przytłoczone ciężarem śniegu. Co jakiś czas sprawdzajmy stan zabezpieczeń roślin przed zimnem, a przy znacznych mrozach dodajmy jeszcze jedną warstwę ochronną. Dzięki temu nasz ogród będzie lepiej przygotowany na wiosnę!

Nie zapomnij o nowej strefie relaksu

Oprócz prac wymagających napraw i porządkowania, czas też pomyśleć o relaksie. Nasz ogród ma być przede wszystkim miejscem wypoczynku – zarówno odpoczynku aktywnego, jak i zwykłego leniuchowania. Pomyślmy zatem o zaprojektowaniu odpowiedniej przestrzeni do relaksu, otoczonej ulubionymi roślinami – słodkim zapachem kwiatów i orzeźwiającym aromatem ziół. Sprawdziliśmy już, jak wyglądają nasze meble ogrodowe, ale może czas pomyśleć o czymś nowym? Styczeń to sezon wyprzedażowy, zatem dobrze jest wykorzystać ten moment i kupić akcesoria ogrodowe za pół ceny! Może w tym roku przydałby się hamak, albo nawet dwa, by dzielić moment relaksu z ukochaną osobą? Co powiecie na nowy, większy stolik lub huśtawkę? Opcji jest wiele! Zróbmy też coś dla siebie!

Kiedy Wy zwykle zabieracie się za przygotowania ogrodu na wiosnę?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu