Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez 리을도랑아틀리에

6 pomysłów na nowoczesne płytki do łazienki

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Czy w projektowaniu łazienki liczy się jedynie na kształt i wielkość płytek? Oczywiście, że nie! Nie można mówić o wyglądzie ścian lub podłóg bez zwracania uwagi na estetykę i harmonię całości pomieszczenia. Łazienka to nie tylko płytki z marmuru, gres lub cement, musimy także pamiętać o łączeniach, a także o innych drobnych elementach, które tworzą ostateczny wygląd pomieszczenia. Ważne jest, by kafelki na ścianach oraz podłogach były do siebie dopasowane kolorystyką i stylem, w przeciwnym razie ryzykujemy powstanie chaosu, a tego przecież nie chcemy! Spójrz na sześć przykładów, które dziś dla Ciebie wybraliśmy, i poznaj różne sposoby na wzbogacenie wnętrza przy pomocy płytek. Oto one!

1. Ułożone równolegle

W dzisiejszych czasach kafelki zyskują całkiem nowe oblicze i nowoczesne formy. Najczęściej wybierany jest naturalny kamień lub ceramika w różnych kształtach i kolorach. Najpopularniejsze są obecnie duże płytki, o prostokątnych lub kwadratowych formach. Zazwyczaj projektanci decydują się na układanie płytek o wymiarach 60 x 60 lub 30 x 60 centymetrów, ale nieraz dochodzą do wręcz ogromnych rozmiarów o długości nawet 120 cm! Tak duże formaty prezentują się bardzo atrakcyjnie, gdy są ułożone równolegle. Kwadratowe kształty wywołują poczucie porządku i harmonii, podczas gdy przerwy lub nagłe zmiany mogą wzbudzać niepokój.

Na zdjęciu widać płytki Parallverband o prostym kształcie. Zarówno podłoga, jak i ściany pokryto propozycją z tej samej serii, lecz podczas gdy na podłodze widzimy prostokątne kształty, na ściany wybrano ich kwadratowy odpowiednik. Brak tu jakichkolwiek asymetrii i niespodzianek, a wnętrze wygląda bardzo nowocześnie. Duża w tym zasługa fug w kontrastującej bieli, która pięknie ożywia szarość.

2. Trochę historii

Choć układanie płytek znane jest już od dawna, w architekturze wnętrz obecnie przeżywa swój renesans. Kafelki widzimy na co dzień w naszych łazienkach, ale możemy je też oglądać w wielu zabytkowych miejscach. Wystarczy choćby pomyśleć o budynkach przemysłowych z końca XIX i początku XX wieku, gdzie ten sam wzór płytek często zdobił ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Używano ich również do wykładania szpitali i klinik, a także w roli elementów dekoracyjnych w okresie secesji. To samo odnosi się też do wielu stacji metra w europejskich miastach, gdzie kafelki pokrywały nieraz całe ściany. Obecnie płytki, kiedyś kojarzone ze stacji metra, upowszechniły się w łazienkach i kuchniach i szczególnie pięknie wyglądają w stylu przemysłowym, który nawiązuje do dawnych czasów. W nowoczesnej architekturze istnieje kilka trendów dotyczących układania płytek:

Kolor fug: To ciekawy sposób, by oddać hołd historii. Jeśli chcesz zastosować tradycyjny wzór, jednak w nowoczesnym ujęciu, postaw na niecodzienny kolor fug. Ściana będzie przypominać dzięki temu starą stację metra! Nietypowa barwa, jak czerń lub czerwień, to ujęcie historii w innowacyjnej formie.

W połowie: Płytki położone są w regularnych odstępach, o powtarzającym się wzorze. Mogą być także użyte jako ozdoba stopni.

Trzy lub cztery wzory: Jeśli zależy Ci na nowoczesnym efekcie, wynik może być trudny do przewidzenia. Wybierz płytki w trzech lub czterech wzorach, co da nieregularny efekt. Przez rozpoczęciem prac polecamy stworzyć szkic, który pomoże w uzyskaniu pożądanego efektu. Pamiętajcie o wyrównaniu płytek, ma być asymetrycznie, co nie znaczy nierówno.

Losowo: To zapewne najbardziej niecodzienny i nowoczesny sposób, który stawia na nieregularność. Płytki ceramiczne tworzą linię o różnej szerokości, a także ułożone są asymetrycznie z góry na dół.

3. Jak z drewna

Zależy Ci na nowoczesności, ale jednocześnie lubisz jasne wnętrza? Przyjrzyj się temu zdjęciu, gdzie płytki imitujące drewno zamontowano w układzie pionowym, równolegle do ściany łazienki. To rozwiązanie to oczywiście nic nowego, ale klasyczne rozwiązania sprawdzają się świetnie. Pokrycie ścienne wyglądające jak drewno to coś oryginalnego, co zwykle jest zarezerwowane na podłogi w salonie.

4. Jodełka

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Equipe Ceramicas
Equipe Ceramicas

Country Anthracite, Graphite, Grey Pearl, Gris Claro, Blanco 6,5x20

Equipe Ceramicas

Oto kolejna propozycja kojarząca się z drewniany parkietem. Klasyczne pokrycie ściany wygląda pięknie w wielu miejscach, nawet jako podłoga w łazience. Niewielkie kafelki tworzą misterny wzór przypominający jodełkę i od razu przyciągają wzrok.

5. Częściowo

Jeśli nie chcesz wykładać całej łazienki kafelkami, możesz zdecydować się jedynie na kilka miejsc. Najważniejsze, by szczególnie chronić obszary najbardziej narażone na wilgoć, jak podłoga i miejsca w pobliżu prysznica lub wanny. Dla reszty pomieszczenia istnieje wiele interesujących alternatyw, jak specjalne farby i inne powłoki odporne na wodę. Takie rozwiązanie pozwala również zaoszczędzić pieniądze!

6. Indywidualnie

Pokazaliśmy Wam dzisiaj kilka pomysłów na tradycyjne i nowoczesne wzory, które często spotykamy w łazienkach. Oczywiście możesz porzucić te wszystkie reguły i znaleźć swoją własną interpretację! Zawsze warto uruchomić swoją kreatywność i pobawić się aranżacją wnętrz. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Was do własnych poszukiwań. Współczesny design łazienek jest przecież fascynujący!

Potrzebujesz więcej propozycji? Poczytaj o pięknych i modnych płytkach do łazienki.

Które płytki szczególnie przypadły Ci do gustu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu