Świetne pomysły na mały salon!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Loading admin actions …

Salon to miejsce reprezentatywne całego domu. Właśnie w nim spotykamy się z rodziną, przyjmujemy gości, relaksujemy po długim dniu pracy. W każdym pokoju dziennym powinna znaleźć się wygodna kanapa, duży stolik, fotele, regał na książki. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy mamy mały salon? Nie pomieścimy wszystkich mebli albo jeszcze gorzej, pomieścimy, ale nie będziemy mogli się po nim poruszać przez nadmiar mebli i dekoracji. Mały salon powinniśmy urządzać rozsądnie, ponieważ każdy centymetr się tutaj liczy. 

Oto kilka pomysłów na mały salon, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania i niczego mu nie brakuje.

Mały salon w wersji industrialnej

Industrialne podejście do małego salonu sprawdza się w tym przypadku bardzo dobrze, ponieważ zwykła kanapa, stolik i dwa fotele wymagałyby pewnych dodatków w tak wąskim pokoju, aby nie wyglądać nudno i zwyczajnie. Drapana, nierówna ściana z jednej strony w opozycji do pozostałych gładkich ścian, czym przykuwa uwagę. Zamontowanie półki wzdłuż ściany to lekkie rozwiązanie zastępujące szafki. Zaś stolik i fotel na drobnych nogach nie zajmują niepotrzebnie przestrzeni, co pozwala na dodanie szerokiej kanapy zajmującej całą jedną stronę pokoju. Mały salon urządzony nowocześnie, z pomysłem i dbałością o funkcjonalność i nietuzinkową estetykę.

Mały salon i energia

Kolorowy salon to miejsce dodające energii i poprawiające nastrój nawet po najgorszym dniu. Jeżeli jeszcze możemy łatwo połączyć go z ogrodem, np. przez duże szklane drzwi, to z pewnością przejdziemy na optymizm! Równie dobrym pomysłem jest przerobienie werandy na salon, która dzięki dużej ilości okien i światła słonecznego będzie idealnym miejscem do naładowania życiowych baterii. W tym przypadku mamy kolorowy salon, który składa się z wygodnej kanapy, fotel,a krzesła, dwóch małych stoliczków i ogromnej podnóżkowej poduchy. Całość w szalonych kolorach nadaje żywotnego, energetycznego charakteru, a dzięki białym ścianom i podłodze pomieszczenie wydaje się większe.

Ciekawe meble

Fotel Klubowy Patchwork : styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez Juicy Colors
Juicy Colors

Fotel Klubowy Patchwork

Juicy Colors

Pełna paleta barw i wzorów na wszystkich meblach byłaby przesadą, jednak na jednym z nim, podczas gdy pozostałe są stonowane, tworzy ciekawy kontrast i ożywia wnętrze. Jeżeli nasz mały salon nie może pomieścić zbyt wielu dekoracji, a zależy nam na bardziej wyrazistym wnętrzu, to warto zdecydować się na jeden, ale za to bardzo dysonujący element, tak jak ten fotel od juicy colors. Został wykonany z tkaniny patchwork i wysokiej jakości materiałów. Drewniane nogi i oparcie nawiązują do foteli, które królowały w latach '60. Mały salon też potrzebuje swojego charakteru, który musimy mu nadać poprzez mniejszą ilość dodatków. Aby pokazać styl i indywidualny wyraz, warto sięgnąć po unikatowe egzemplarze.

Dobrze zorganizowana przestrzeń

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni to konieczność, aby mały salon był też miejscem funkcjonalnym. W tym przypadku widzimy dużą, jak na mały salon, kanapę narożną, która wypełnią dwie strony salonu. Jednak zamiast dodawania tradycyjnych mebli, mamy lekki stolik na wąskich nóżkach i regał zamiast szafek. Również parapet został wykorzystany w roli dodatkowej półki. Więcej inspiracji na urządzenie salonu można znaleźć tej zakładce.

Stolik kawowy

Stolik kawowy Audrey/ Audrey coffee table 60x80: styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez Tailormade Furniture
Tailormade Furniture

Stolik kawowy Audrey/ Audrey coffee table 60x80

Tailormade Furniture

Mały, w dodatku mobilny stolik kawowy jest właśnie tym, czego potrzebuje mały salon. Nie zajmuje dużo miejsca, można go łatwo schować w razie potrzeby i jeszcze łatwiej zmieniać jego miejsce w salonie. Mobilne meble są bardzo praktycznym pomysłem do wykorzystania w mini pokoju, ale dotyczy to głównie stolików kawowych i drobnych szafek. Dodatkowo ten mebel można dowolnie aranżować, zmieniając kolor blatu lub dodając nadruk.

Czerń i biel

Minimalistyczny salon utrzymany w dwukolorowej stylistyce to kwintesencja nowoczesnej sztuki prostoty. Dywan z ciekawym wzorem jodły, służący również jako dekoracja, współgra z czarną, ciężką kanapą i nieskazitelną bielą ścian i stolika. Pomimo tego, że są to jedyne elementy salonu, nie sprawia wrażenia pustego. Takie aranżacje spodobają się wszystkim tym, którzy lubią konkretne, odważne rozwiązania, ale bez eklektycznych i dekoracyjnych szaleństw. Zestawienie czerni i bieli sprawdzi się w każdym salonie, a już z pewnością w tym w wersji mini.

Regały

Pomysłowy regał to idealne rozwiązanie dla małego salonu. W zależności od tego, czy potrzebujemy szafki i dodatkowego miejsca, które ukryje nasze skarby, możemy taki regał złożyć. Jeżeli zaś chcemy udostępnić miejsce w roli kolejnej półki, wystarczy taki regał otworzyć. Banalnie prosty pomysł, który sprawdzi się szczególnie w małym salonie, gdzie czasem te kilka dodatkowych centymetrów mogą zdziałać cuda. Zastępując szafki wiszącymi regałami zyskujemy cenną przestrzeń w salonie. Zaś na regałach możemy lepiej eksponować pamiątki, książki i dekoracje.

Duże lustro

Nic lepszego nie może się przytrafić małemu salonowi od bieli na ścianach, która optycznie powiększa pomieszczenie i je rozjaśnia. Do tego połączona z mocnym, żywym kolorem jakim jest czerwień, to prawdziwa energetyczna bomba! Jednak najlepszym pomysłem jaki może zostać wykorzystany w mniejszej przestrzeni jest lustro na jednej ze ścian. Im większe, tym lepsze! Nasz mały salon przemieni się wizualnie w ogromny pokój dzienny, dostarczymy mu dodatkowej dawki światła i koloru.

Kominek

Dom jednorodzinny projekt parteru: styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez White Interior Design
White Interior Design

Dom jednorodzinny projekt parteru

White Interior Design

Kominek nie jest łatwą częścią aranżacji, a już szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzi mały salon. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń może na to pozwolić, tak jak w tym przypadku, kiedy mamy mały kominek i wciśniętą wnękę na przechowywanie drewna. W małym salonie należy pamiętać przede wszystkim o zachowaniu odpowiednich odstępów od reszty mebli, co może nie być takie proste, ale efekt końcowy jest zniewalający!

Dekoracje

Jeśli mamy już pomalowane ściany, wybrane meble i wciąż brakuje nam jakiegoś pierwiastka, abyśmy poczuli się wreszcie jak w dobrze zaaranżowanym wnętrzu, to z pewnością chodzi o dekoracje. Mały salon nie może sobie pozwolić na rzeźby i tym podobne dzieła, ale z pewnością znajdzie się miejsce na jednej ze ścian na obraz lub plakat. Będą stanowić dekorację i wypełnią pustą przestrzeń na ścianie, a tym samym nie zajmą nawet skrawka miejsca użytkowego, czyli podłogi. Dekoracje powinniśmy dobierać odpowiednio do stylu w jakim mamy urządzony salon, ponieważ aby spełniać swoją funkcję, czyli dodawać wartość estetyczną, muszą z nim korelować. Więcej o dekoracjach naściennych znajdziecie w tym wpisie: Obrazy, plakaty, zdjęcia – dekoracje ścienne w różnych odsłonach.

Jak urządzilibyście mały salon?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu