Dom o ukrytym potencjale! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dom o ukrytym potencjale!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Eklektyczne domy od Turck Architekten Eklektyczny
Loading admin actions …

Dom, który już za moment Wam zaprezentujemy, jest nietypowy pod każdym względem. Za oryginalną konstrukcję z 1952 odpowiada znana firma MAN, mamy bowiem do czynienia z domem prefabrykowanym, choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to tradycyjny drewniany domek! A jednak nie patrzymy na pomalowane na biało deski lecz na metalowe ściany, które po ponad pół wieku wymagały renowacji. Właścicielom potrzebna także była dodatkowa przestrzeń. Zamiast szukać możliwości przeprowadzki zdecydowali się odnowić nietypowy dom i powiększyć go poprzez dobudówkę. Za projekt odpowiada studio Turck Architekten, które musiało się przy nim sporo napracować…

Naszym zdaniem było warto, ale oceńcie sami!

Fasada od ulicy

Oryginalna konstrukcja nośna wykonana jest z belek stalowych, pomiędzy którymi ulokowano prefabrykowane ściany. W celu ich izolacji wprowadzono maty z wełny szklanej osłonięte płytą pilśniową. Podczas obecnych prac dokonano zmiany na izolację z celulozy, a ściany pokryto tynkiem i wyposażono w ogrzewanie. Dokonano także koniecznych renowacji na dachu. 

Domy z prefabrykatów od Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg, były produkowane w latach 1948 do 1953. W sumie powstało ich jedynie 230 sztuk. Odpowiedzialnemu za nie architektowi, Hansowi Schneiderowi, zależało na stworzeniu prostej budowli, w której panowałaby przytulna atmosfera. Do dziś zachowało się tylko 40 takich domów w Niemczech!

Przeszłość i przyszłość

Znajdujemy w przyjemnym ogrodzie, przypominającym las, o czym dane nam się jeszcze będzie przekonać. Na razie nie możemy się doczekać, żeby pokazać Wam ten intrygujący dom z drewnianą dobudówką. Zacznijmy może od nowej kreacji od naszych architektów. Ma ona kształt prostopadłościanu połączonego korytarzem z główną bryłą. Materiał konstrukcyjny to drewno. Drewniane deski pełnią też funkcje dekoracyjną przechodząc płynnie w spełnianie roli balustrady tarasu znajdującego się na dachu dobudówki.

Taras na dachu

Skoro o tarasie mowa, to dlaczego nie pokazać go Wam od razu? Piękne podłoże z nielakierowanych litych desek zapewnia harmonijne przejście do białego domu z lat 50-tych. Biała fasada, zielone okiennice… na prawdę łatwo dać się zwieść i nie zauważyć, że mamy do czynienia z puszką o dwuspadowym dachu! Musimy przyznać, że całość wygląda niezwykle malowniczo, jak idylliczny domek wakacyjny. Wygodne leżaki zdają się czekać na wczasowiczów!

Wysmakowane wnętrze

Wchodzimy do wnętrza, które wcale nie przypomina wnętrza kontenera! Jest wysmakowane i przytulne. Salon z jadalnią komunikują się za pomocą ogromnych, przeszklonych drzwi, które można otworzyć na oścież w celu stworzenia jednej przestrzeni otwartej. Czarny kominek zapewnia ogrzewanie i pięknie kontrastuje z bielą ścian. Wybrano meble o nowoczesnym lecz eleganckim designie. Ciekawa jest forma szarej kanapy. Za salonem znajduje się gabinet z pianinem, gdzie o przytulność dba miękki dywan.

Żółta kuchnia

Jeśli żółte krzesła w jadalni to.. żółta kuchnia! Uwielbiamy, kiedy właściciele decydują się na intensywne kolory, pomieszczenie aż kipi energią. Jednocześnie kanarkowa żółć doskonale pasuje do panującej tutaj atmosfery z lat 50-tych. Nawet piekarnik z kuchenką wybrane zostały pod kątem stylistyki retro. Duże okno doskonale doświetla przestrzeń przygotowywania posiłków, a innymi słowy: lśniące, białe blaty.

Wymarzony pokój dziecka

Przechodzimy na górę, gdzie z pokoi prywatnych najbardziej zaintrygował nas pokój dziecięcy. Znajdziemy tutaj pełno kolorów i wzorów, które jednak nie powodują oczopląsu, ponieważ nasi architekci postawili tutaj na białe ściany i jasną podłogę z litych desek. Spady domu są bardzo strome, dlatego też podtrzymują je metalowe słupy. Nie tylko wzmacniają one konstrukcję, ale także wyznaczają granice sypialni dzieci od przestrzeni nauki i zabawy. 

Też macie problem ze skośnym dachem w pokoju dziecięcym? Ten Katalog Inspiracji może Wam pomóc rozwiązać wszystkie problemy: Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu?

Poddasze pełne drewna

Z pierwszego piętra przechodzimy na poddasze, na którym nie zmieści się wiele więcej od położonego bezpośrednio na ziemi materaca. A jednak mamy przed sobą piękną sypialnię główną! Lite deski doskonale harmonizują z bielą ścian, a okna połaciowe wprowadzają efemeryczną atmosferę. Ponieważ jest tutaj tak mało miejsca, jesteśmy zmuszeni do całkowitego odcięcia się od codziennych problemów i możemy po prostu wypocząć.

Zaskakujące wnętrze dobudówki…

Czas przekonać się, co kryje w swoim wnętrzu drewniana dobudówka! Jest to… biuro architektoniczne. Właścicielom zależało na tym, aby móc pracować w domu, jednak wedle obowiązującego prawa nie mogli urządzić biura wewnątrz starej budowli. Zyskali jednak zgodę na rozbudowę, która ingerowałaby jak najmniej w istniejącą strukturę. Z takim widokiem z okna każda praca stałaby się przyjemniejsza…

Kończymy ciekawostką: zgadniecie ile starych marek niemieckich był wart taki prefabrykowany dom od MAN? Podstawowa wersja to koszt rzędu 18.800 marek!

Co podoba Wam się bardziej: prefabrykowany dom od MAN czy nowoczesna dobudówka?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu