Projekty,  Domy zaprojektowane przez London Building Renovation

Ile kosztuje rozbudowa domu?

Alicja Olko Alicja Olko
Google+

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Wszyscy wiemy, jak to jest: kochamy nasze cztery ściany i nigdy nie chcemy się z nich wyprowadzić. Ale w pewnym momencie zauważamy, że nasz dom jest dla nas za mały – być może powiększyła nam się rodzina, ale nie mamy wystarczającej liczby pokojów; być może przenosimy biuro do domu i potrzebna nam jest na nie dodatkowa przestrzeń; albo w końcu zaczęliśmy nowe hobby, które wymaga osobnego pomieszczenia. Wtedy rozbudowa jest dobrą alternatywą do budowy nowego domu. Ile jednak kosztuje dobudówka? Zebraliśmy kilka przykładów, aby wspomóc proces planowania rozbudowy domu.

1. Prosta dobudówka na parterze

Projekty,  Domy zaprojektowane przez London Building Renovation
London Building Renovation

Ground Floor Extension, Drury Rd

London Building Renovation

W ramach dobudówki musimy w dzisiejszych czasach liczyć się z kosztem pomiędzy 6000 a 7600 złotych za metr kwadratowy. Takie wartości odzwierciedlają też zeszłoroczne ceny. Z reguły koszty są także zależne od położenia domu. Podczas gdy ceny budowy i rozbudowy domu na obszarach wiejskich mogą być niższe, w dużych miastach istnieje dużo prawdopodobieństwo ich wzrostu. Dobudówka o wymiarach 4 na 5 metrów to średni koszt 120000 złotych, do czego dochodzą koszty honorariów architektów, podatki, rejestracja w urzędach itp.

2. Rozbudowa domu na piętrze

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Adam Knibb Architects
Adam Knibb Architects

The Cube, Winchester

Adam Knibb Architects

Taką sama kalkulację możemy przeprowadzić w odniesieniu do dobudówki na piętrze. Powiększenie domu o dodatkowe piętro kosztowałoby przynajmniej 50% więcej, niż dobudówka na parterze. Minimalny koszt to 180 000 złotych. Ostateczny koszt ma jednak wiele wspólnego z charakterem dobudówki – czy jest to prosta, standardowa rozbudowa domu, czy też bardziej skomplikowana operacja. Jeżeli ramy strukturalne są już na miejscu, to powiększenie domu nie wymaga większego wysiłku. Czasami jednak, aby rozbudować dom o dodatkowe piętro należy wykonać poważne korekty strukturalne – trzeba zdekonstruować istniejące przestrzenie, otwory ścienne i elementy nośne.

3. Dobudówka z kuchnią lub łazienką

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Pyram
Pyram

Bright, clean, contemporary

Pyram

Przy dobudówkach, które zakładają przeznaczenie przestrzeni w rozbudowanej części domu na kuchnię lub łazienkę, należy doliczyć dodatkowe koszty. Przy opcji z łazienka należy doliczyć od 34 000 do 40 000, jeżeli obok instalacji wodnych i elektrycznych pomieszczenie wykładamy nowymi kafelkami i wyposażamy w nową armaturę łazienkową.  Na średniej wielkości kuchnię należy przeznaczyć około 44 000 złotych – cena waha się w zależności od rodzaju mebli i sprzętów AGD, na które się decydujemy.

4. Detale w ramach rozbudowy domu

Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez Pixers
Pixers

Pebbles

Pixers

Jeżeli inwestujemy w rozbudowę domu, nie chcemy oszczędzać na przyjemnych dla oka elementach designu. Materiały wykończeniowe na ściany i podłogi, oświetlenie oraz elementy wyposażenia odpowiadają za wyjątkowy charakter wnętrz. W kuchni warto postawić na wysokiej jakości blat, pozostawić miejsce na praktyczna wyspę kuchenną lub barek oraz zainwestować w eleganckie fronty szafek kuchennych.

5. Rozbudowa domu w trudnych warunkach

Projekty,   zaprojektowane przez ArchitectureLIVE
ArchitectureLIVE

Existing 1900s Family Home in Hindhead, Surrey

ArchitectureLIVE

Niestety nie każdy projekt dobudówki można szybko i bezproblemowo zrealizować. Czasami charakter domu wymaga specjalnego planowania w czasie i przestrzeni:

- Każda dobudówka wymaga solidnych fundamentów. Odpowiednie podłoże dobiera się w zależności od rodzaju gleby.

- Czy dojazd do placu budowy jest łatwy czy utrudniony? Zwiększona ostrożność należy powziąć przy już wykończonych budynkach, z licznymi zewnętrznymi instalacjami.

- Czy bazowa konstrukcja pozostaje nienaruszona, czy też trzeba zmienić strukturę ścian, dachu lub okien?

- Które instalacje muszą zostać zmienione w ramach rozbudowy domu?

6. Położenie, położenie i jeszcze raz położenie

Projekty,  Taras zaprojektowane przez Clear Architects
Clear Architects

Forest View

Clear Architects

Położenie domu odgrywa niezwykle istotną rolę, większą, niż by się nam mogło wydawać. Jeżeli nasz dom zlokalizowany jest w dobrym miejscu, na przykład w dobrej, popularnej dzielnicy, w pobliżu dobrze rozwiniętej infrastruktury, opłaca się zainwestować w jego rozbudowę nieco więcej.

7. Materiały i budowa

Zarówno konstrukcja, jak i materiały budowlane różnią się w zależności od rodzaju domu i charakteru planowanej dobudówki. Dobudówka może zostać wykonana z innych materiałów, niż główna bryła domu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i wielkości budżetu.

8. Jak zarządzać kosztami projektu?

Projekty,  Ogród zimowy zaprojektowane przez ROCOCO
ROCOCO

Modern Garden Room

ROCOCO

Aby od początku wpasować rozbudowę domu we wcześniej ustalone ramy czasowe i budżetowe, warto rozważyć zatrudnienie architekta, który zająłby się nadzorem projektu. Zwłaszcza, gdy sami nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia w kwestii designu i realizacji projektów. Profesjonalista prowadzi projekt i doradza, gdzie można by zaoszczędzić, a w których obszarach opłaca się więcej zainwestować. Ma także szerokie kontakty w branży i może doradzić, jakich pracowników budowlanych zatrudnić. Aby uniknąć przykrych niespodzianek na końcu, warto podpisać umowę wstępną z pracownikami budowlanymi i innymi robotnikami zaangażowanymi w projekt.

Jakie są Wasze doświadczenia z rozbudową domu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu