Ile kosztuje rozbudowa domu? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ile kosztuje rozbudowa domu?

Alicja Olko Alicja Olko
project Nowoczesne domy od Kropka Studio Nowoczesny
Loading admin actions …

Wszyscy wiemy, jak to jest: kochamy nasze cztery ściany i nigdy nie chcemy się z nich wyprowadzić. Ale w pewnym momencie zauważamy, że nasz dom jest dla nas za mały – być może powiększyła nam się rodzina, ale nie mamy wystarczającej liczby pokojów; być może przenosimy biuro do domu i potrzebna nam jest na nie dodatkowa przestrzeń; albo w końcu zaczęliśmy nowe hobby, które wymaga osobnego pomieszczenia. Wtedy rozbudowa jest dobrą alternatywą do budowy nowego domu. Ile jednak kosztuje dobudówka? Zebraliśmy kilka przykładów, aby wspomóc proces planowania rozbudowy domu.

1. Prosta dobudówka na parterze

project Nowoczesne domy od Kropka Studio Nowoczesny

W ramach dobudówki musimy w dzisiejszych czasach liczyć się z kosztem pomiędzy 6000 a 7600 złotych za metr kwadratowy. Takie wartości odzwierciedlają też zeszłoroczne ceny. Z reguły koszty są także zależne od położenia 

domu

. Podczas gdy ceny budowy i rozbudowy domu na obszarach wiejskich mogą być niższe, w dużych miastach istnieje dużo prawdopodobieństwo ich wzrostu. Dobudówka o wymiarach 4 na 5 metrów to średni koszt 120000 złotych, do czego dochodzą koszty honorariów architektów, podatki, rejestracja w urzędach itp.

2. Rozbudowa domu na piętrze

Nowoczesna zabudowa szeregowa Nowoczesne domy od Pracownia projektowa artMOKO Nowoczesny
Pracownia projektowa artMOKO

Nowoczesna zabudowa szeregowa

Pracownia projektowa artMOKO

Taką sama kalkulację możemy przeprowadzić w odniesieniu do dobudówki na piętrze. Powiększenie domu o dodatkowe piętro kosztowałoby przynajmniej 50% więcej, niż dobudówka na parterze. Minimalny koszt to 180 000 złotych. Ostateczny koszt ma jednak wiele wspólnego z charakterem dobudówki – czy jest to prosta, standardowa rozbudowa domu, czy też bardziej skomplikowana operacja. Jeżeli ramy strukturalne są już na miejscu, to powiększenie domu nie wymaga większego wysiłku. Czasami jednak, aby rozbudować dom o dodatkowe piętro należy wykonać poważne korekty strukturalne – trzeba zdekonstruować istniejące przestrzenie, otwory ścienne i elementy nośne.

3. Dobudówka z kuchnią lub łazienką

Bright, clean, contemporary Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny
homify

Bright, clean, contemporary

homify

Przy dobudówkach, które zakładają przeznaczenie przestrzeni w rozbudowanej części domu na kuchnię lub łazienkę, należy doliczyć dodatkowe koszty. Przy opcji z łazienka należy doliczyć od 34 000 do 40 000, jeżeli obok instalacji wodnych i elektrycznych pomieszczenie wykładamy nowymi kafelkami i wyposażamy w nową armaturę łazienkową. Na średniej wielkości kuchnię należy przeznaczyć około 44 000 złotych – cena waha się w zależności od rodzaju mebli i sprzętów AGD, na które się decydujemy.

4. Detale w ramach rozbudowy domu

Mieszkanie w kolorze kaszmiru Nowoczesna kuchnia od Ambience. Interior Design Nowoczesny
Ambience. Interior Design

Mieszkanie w kolorze kaszmiru

Ambience. Interior Design

Jeżeli inwestujemy w rozbudowę domu, nie chcemy oszczędzać na przyjemnych dla oka elementach designu. Materiały wykończeniowe na ściany i podłogi, oświetlenie oraz elementy wyposażenia odpowiadają za wyjątkowy charakter wnętrz. W kuchni warto postawić na wysokiej jakości blat, pozostawić miejsce na praktyczna wyspę kuchenną lub barek oraz zainwestować w eleganckie fronty szafek kuchennych.

5. Rozbudowa domu w trudnych warunkach

Niestety nie każdy projekt dobudówki można szybko i bezproblemowo zrealizować. Czasami charakter domu wymaga specjalnego planowania w czasie i przestrzeni:

- Każda dobudówka wymaga solidnych fundamentów. Odpowiednie podłoże dobiera się w zależności od rodzaju gleby.

- Czy dojazd do placu budowy jest łatwy czy utrudniony? Zwiększona ostrożność należy powziąć przy już wykończonych budynkach, z licznymi zewnętrznymi instalacjami.

- Czy bazowa konstrukcja pozostaje nienaruszona, czy też trzeba zmienić strukturę ścian, dachu lub okien?

- Które instalacje muszą zostać zmienione w ramach rozbudowy domu?

6. Położenie, położenie i jeszcze raz położenie

Położenie domu odgrywa niezwykle istotną rolę, większą, niż by się nam mogło wydawać. Jeżeli nasz dom zlokalizowany jest w dobrym miejscu, na przykład w dobrej, popularnej dzielnicy, w pobliżu dobrze rozwiniętej infrastruktury, opłaca się zainwestować w jego rozbudowę nieco więcej.

7. Materiały i budowa

Zarówno konstrukcja, jak i materiały budowlane różnią się w zależności od rodzaju domu i charakteru planowanej dobudówki. Dobudówka może zostać wykonana z innych materiałów, niż główna bryła domu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i wielkości budżetu.

8. Jak zarządzać kosztami projektu?

Biały ogród zimowy Nowoczesny ogród zimowy od P.W. Przybylski Nowoczesny Aluminium/Cynk
P.W. Przybylski

Biały ogród zimowy

P.W. Przybylski

Aby od początku wpasować rozbudowę domu we wcześniej ustalone ramy czasowe i budżetowe, warto rozważyć zatrudnienie architekta, który zająłby się nadzorem projektu. Zwłaszcza, gdy sami nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia w kwestii designu i realizacji projektów. Profesjonalista prowadzi projekt i doradza, gdzie można by zaoszczędzić, a w których obszarach opłaca się więcej zainwestować. Ma także szerokie kontakty w branży i może doradzić, jakich pracowników budowlanych zatrudnić. Aby uniknąć przykrych niespodzianek na końcu, warto podpisać umowę wstępną z pracownikami budowlanymi i innymi robotnikami zaangażowanymi w projekt.

Zajrzyjcie również tutaj: 14 pomysłów na klatkę schodową dla małego domu

Jakie są Wasze doświadczenia z rozbudową domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu