Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Студия архитектуры и дизайна Вояджи Дарьи

11 pomysłów na nowoczesne klomby ogrodowe

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Tworzenie spektakularnych kompozycji z kwiatów, krzewów i ozdobnych traw jest prawdziwą sztuką. Wie o tym każdy posiadacz dużego ogrodu. Są idealnym sposobem na zaaranżowanie pustej przestrzeni tak, by była estetyczna, intrygująca i przykuwała uwagę. Dzięki nim ogród nie wygląda monotonnie.

Typowy klomb to połączeni kolorowych kompozycji kwiatowych z wyrastającym po środku drzewem, które stanowi trzon całego projektu. Najczęściej są okrągłe lub owalne, ale wcale nie oznacza to, iż niesieni własną wyobraźnią, nie możemy stworzyć czegoś przepięknego o innym kształcie.

Najważniejszym warunkiem jest fakt, że klomb powinien być ciekawy, łatwy w pielęgnacji i różnorodny, najlepiej łączący w sobie różne gatunki kwiatów i roślin. Nasi architekci krajobrazu i ogrodnicy są specjalistami od takich projektów. Przygotowaliśmy dla Was przegląd ich prac, przedstawiający 11 nowoczesnych klombów i rabat kwiatowych, spośród których na pewno znajdziecie inspiracje do swoich ogrodów. 

Przydomowy kwietnik

Rabata kwiatowa została ogrodzona betonowym krawężnikiem, który można kupić w sklepie z narzędziami i artykułami ogrodniczymi. Wewnątrz wysypano szare kamienie, które nadają projektowi nowoczesny charakter. Sama kompozycja roślin jest minimalistyczna, ale zwraca uwagę, dzięki temu że wybija się na tle białej elewacji. 

Mini klomb w środku trawnika

Maleńkie drzewo otoczone kamieniami i drobną roślinnością tworzy samo w sobie mini klomb, który jest o wiele bardziej intrygujący niż samotnie posadzona, pośród trawy, roślina. Na środek typowego klombu idealnie nadają się symetryczne drzewa. Założenie jest takie, że im bardziej równomierna i kształtna korona, tym ładniejsza będzie kompozycja. 

Kompozycja z bylin i traw

Rabaty bylinowe są niezwykle dekoracyjne, powinny się więc znaleźć w ogrodzie w miejscu, które najczęściej będziemy oglądać. W połączeniu z kilkoma gatunkami dekoracyjnych traw tworzą wspaniałą rabatkę, która w dodatku nie wymaga ogromnych nakładów finansowych i czasu poświęcanego na pielęgnację. 

W drewnianych pudełkach

Kolejny świetny pomysł – drewniana donica, skrzynka lub pudełko będą idealna zarówno dla kwiatów jak i krzewów. Na dnie donicy umieszczamy drenaż i wsypujemy podłoże dobrane dla danego gatunku. Jeśli zdarza nam się zapominać o podlewaniu, wzbogaćmy podłoże hydrożelem albo zamontujmy kroplowniki podłączone do systemu nawadniania.

Rabata wzdłuż płotu

Podstawowa zasada przy projektowaniu rabat położonych wzdłuż budynku, ściany czy muru to: wyższe rośliny sadzić z tyłu. Czasami warto odejść od tej reguły i w niektórych miejscach między roślinami niskimi posadzić wysokie. Nada to kompozycji lekkość i swobodniejszy charakter. W miejscach zacienionych idealnie sprawdzą się paprocie. 

Narożna kompozycja tarasowa

Klomb czy rabata nie zawsze musi być umiejscowiona w ogrodzie. Taras czy duży balkon także idealnie nada się do tego celu. W tym przypadku zbudowano specjalną przestrzeń, odgrodzoną kontrastowym, białym murkiem, aby stworzyć piękny zielony mini ogród. Propozycja pochodzi od  japońskich architektów krajobrazu SHIKINOWA DESIGN.

Kwietnik pomiędzy ogrodzeniem a płytkami

W tym samym projekcie tarasu stworzonym przez SHIKINOWA DESIGN, przeznaczono także kawałek przestrzeni na rabatę bylinową, usytuowaną wzdłuż barierki. Tym razem odseparowano ją od posadzki w bardziej delikatny sposób, ucinając gresowe płytki. 

Klomby z mchu

Ten japoński ogród jest nadzwyczaj nowoczesny i orientalny zarazem. Ozdobne kamienie, głazy, ścieżki z naturalnego kamienia i kompozycje z ciemnego mchu mają bardzo oryginalny styl, który przyciąga uwagę. Charakter samego ogrodu jest bardzo harmonijny i spokojny. 

Plusem jest fakt, że mech rośnie tam, gdzie trawa nie chce. Pokrywa skały, pnie, sprawdza się w cienistych ogrodach skalnych. Wymaga wilgoci, podobnie jak paprocie. Niektóre gatunki mogą przetrwać suszę i szybko się regenerują, gdy tylko trochę popada.

Pomiędzy białym żwirem

Dobrym pomysłem na wyeksponowanie ozdobnych krzewów jest zasadzenie ich i obsypanie podłoża wokoło kamieniami. Ich kolory idealnie wyeksponuje biały żwir, do kupienia w supermarkecie budowlanym. 

Skalniak i oczko wodne

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Taffin
Taffin

Jardin japonais à Enghien-Les-Bains

Taffin

Zaletą skalniaka jest nie tylko uroda, ale też to, że jest łatwy w pielęgnacji. W połączeniu ze źródełkiem wody czy oczkiem wodnym stworzy dominujący element ogrodu, dlatego jego kompozycja i wielkość powinny być starannie przemyślane i dopasowane do pozostałych elementów aranżacji działki. 

Kochacie skalniaki? Ten Katalog Inspiracji jest dla Was: Odrobina gór we własnym ogrodzie – najpiękniejsze skalniaki

Wzdłuż bambusowego ogrodzenia

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Taffin
Taffin

Assemblage de cannes de bambous (détail)

Taffin

Nasza ostatnia propozycja jest bardzo orientalna, za sprawą zarówno bambusowego ogrodzenia jak i delikatnej kompozycji roślin oraz kamieni. Mała rabata kwiatowa jest prosta, harmonijna i całkowicie naturalna. Ogrody wzorowane na kulturze Dalekiego Wschodu budzą w nas niezmiennie ogromny podziw. 

Jak Wam się podoba klomb zrobiony z mchu? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu