Krzesła kuchenne w sam raz do Twojej kuchni!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
VIVIENDA OLIANA, The Room Studio The Room Studio Skandynawska kuchnia
Loading admin actions …

Czym różnią się krzesła kuchenne od jadalnianych? Czym szczególnie powinny charakteryzować się krzesła kuchenne? Podpowiadamy, że nie chodzi o wzór, kolor tylko o… lekkość. Krzesła kuchenne powinny być mobilne, bo często z nich korzystamy i je przesuwamy. Krzesła do jadalni zaś zwykle są masywniejsze, służą do dłuższych posiedzeń przy jedzeniu i rozmowie, więc powinny być wygodne.  Mogą być szersze – zabierać więcej miejsca, a obicie – zależnie od stylu – może być bardziej wystawne i eleganckie.

Coraz częściej spotykamy nowoczesne kuchnie z wyspami, przy których ustawione są wysokie krzesła zwane hokerami. Te, oprócz tych tradycyjnych, również zaliczamy do kuchennego wyposażenia. Dlatego w tym artykule postaramy się przedstawić różnorodne krzesła kuchenne. Od barowych ustawionych przy blacie, po tradycyjne przy stole. Krzesła kuchenne tak jak wszystkie inne, oprócz swojego oczywistego powołania, pełnią też funkcję dekoracyjną. Nie bez powodu mawia się, że wymyślić krzesło to dla projektanta – dizajnera najtrudniejsze wyzwanie!

Chcecie sprawdzić jak wyglądają ultranowoczesne projekty krzeseł, zajrzyjcie do Polski design: krzesła, które sprawią, że usiądziesz z wrażenia.

Jeden stół, różne krzesła kuchenne

Coraz większym powodzeniem cieszy się styl patchworku. Można ten nurt wykorzystać także w zestawianiu różnorodnych krzeseł w kuchni. Ten pomysł nie tylko ożywia jednolite lub blade wnętrze i dodaje mu wyjątkowego charakteru, ale może też być praktyczny i oszczędny. Zapytajmy znajomych czy nie mają na zbyciu choćby jednego krzesła. Pamiętajmy jednak, że dobierane krzesła kuchenne w miarę możliwości powinny odnosić się do jednego stylu w jakim utrzymane jest nasze wnętrze. A kolory? Im bardziej rozmaite tym lepiej!

Krzesła kuchenne jako główny akcent kolorystyczny wnętrza

homify Minimalistyczna jadalnia

Te krzesła kuchenne nie różnią się od siebie fasonem lecz kolorem. To one grają we wnętrzu kuchni z salonem pierwsze skrzypce i są jedynym akcentem kolorystycznym. To jest szalenie popularny model Vitra Eames. Cieszy się dużym wzięciem nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale też komercyjnych. To wizytówka luksusu i dobrego dizajnu. Kto by nie chciał mieć takiej u siebie?

Transparentne krzesła kuchenne

Jacek Tryc Wnętrza zaprojektował nowoczesne wnętrze z przewodnim motywem betonu i stali. Dlatego przestrzeń została urządzona w kolorach naturalnych: szarościach betonu, czerni i bieli. Krzesła kuchenne, które wybrał dzięki swej rzeczywistej transparentności idealnie wtapiają się w tło. Krzesła te przypominają bardzo znany projekt Phillippe Starcka. Oprócz właściwości tworzywa z jakiego są wykonane – plastiku, wrażenie lekkości potęguje ich przezroczystość. W nienachlany sposób zaznaczają swoją obecność, jednak nie są głównym punktem wystroju miejsca jadalnianego.

Krzesła kuchenne w przybliżonej palecie

homify Nowoczesna kuchnia

Oto przykład zestawienia sterylnego charakteru kuchni z nowymi krzesłami, lecz swoim wyglądem nawiązującymi do dawnego dizajnu. W tym przypadku widzimy ciekawy pomysł na ujednolicenie trochę różniących się od siebie krzeseł. Niektóre tylko elementy z ich konstrukcji zostały pomalowane na pastelowe barwy w odcieniach błękitów. Razem z aneksem kuchennym odnosi się wrażenie, że kolorystyczną inspiracją dla wystroju tego wnętrza było lazurowe morze. Zgrabne połączenie faktury szafek na pełen połysk z naturalnym drewnem. Bardzo nam się podoba!

Czerwone hokery

To są zaś wysokie krzesła kuchenne na pełen połysk zwane hokerami. Te krzesła oprócz miejsca do siedzenia przy blacie kuchennym spełniają rolę głównego akcentu kolorystycznego w tym wnętrzu. Opływowym kształtem nawiązują do wiszących nad nimi lamp oraz swoją fakturą do wypolerowanego blatu i połysku szkła zastosowanego w zamian za standardowe płytki nad blatem kuchni. Dzięki tym krzesłom kuchnia opiera się na trzech zauważalnych barwach: czerni, bieli i czerwieni. Trójkolor to zasada nie tylko spójnego wnętrza, ale także ładnego ubioru!

Słoneczne krzesła kuchenne

Następne zdjęcie dowodzi temu, że recykling czyli własny pomysł, twórcza praca i poświęcony czas czynią niezwykłe cuda. W tym przypadku tymi cudeńkami są stare, stylowe krzesła w nowej, słonecznej odsłonie. Żółty to kolor bardzo modny w tym sezonie. Nie bójmy się stosować go w dodatkach takich jak, na przykład krzesła kuchenne! Razem z florystycznym, różnorodnym obiciem tworzą imponującą kompozycję stołu – niczym bukiet kwiatów!

Miedziane krzesła kuchenne

Dining table view to the garden homify Nowoczesna jadalnia

To przykład bardzo oryginalnych, industrialnych krzeseł kuchennych. Oparcia wykonane z geometrycznych kawałków żelaza w miedzianym kolorze nie wyglądają na wygodne lecz to dobra zmyłka. Na siedziskach ułożone są miękkie poduszki, które natychmiast przełamują wrażenie zimna i surowości tego materiału. Kolor świetnie gra z kolorem stołu. Jak widać połączenie stali; żelaza z drewnem to zawsze udany pomysł.

Krzesła kuchenne z klasą

Bardzo piękna, elegancka i oryginalna propozycja krzeseł do kuchni. Okrągłe kształty nóg i opływowe wykończenie całego stelażu w połączeniu z delikatnym, plastikowym oparciem nadaje stylowego charakteru. Białe, doczepiane poduszki wydają się być szyte na miarę. Idealne krzesła do kuchni w stylu skandynawskim.

Secesyjne krzesła kuchenne w nowoczesnej oprawie

Następny przykład to krzesła kuchenne w zupełnie innym klimacie. Można się pokusić o porównanie konstrukcji tych krzeseł do stylu czasów secesji i projektów francuskiego architekta Hectora Guimarda. Argumentem potwierdzającym to określenie są gięte, okrągłe stelaże pod siedziskiem i szkieletowa, drewniana konstrukcja krzesła. Rustykalne krzesła kuchenne przy masywnym, drewnianym, naturalnym stole w nowoczesnym, skandynawskim wnętrzu tworzą niepowtarzalny klimat tej kuchni.

Taboretowe hokery

Oto hokery, ale w stylizacji podobnej do wysokich taboretów. Tego typu krzesła służą do szybkiego jedzenia w biegu przy blacie kuchni lub towarzyszenia osobie gotującej. Nie muszą więc spełniać wymogów krzeseł jadalnianych, dlatego usprawiedliwiony jest w nich brak oparcia.  Podparciem zaś też mogą być dla pozycji stojącej przy przygotowywaniu posiłku. Łatwo się na nie siada i zeskakuje w razie potrzeby.

Jaki rodzaj krzeseł do kuchni preferujecie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu