Dekoracja okien - jak to zrobić ładnie i praktycznie?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Dekoracja okien – jak to zrobić ładnie i praktycznie?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Projekty,  Okna zaprojektowane przez studio_GAON, Nowoczesny
Loading admin actions …

W zależności od preferencji i potrzeb, niektórzy wolą aranżować intymną i prywatną przestrzeń w domu oddzielając się od świata zewnętrznego grubymi zasłonami, natomiast inni lubią dużo światła i nieskrępowany widok na to co się dzieje na zewnątrz. Zależy to zapewne też od tego gdzie i jak mieszkamy. Jeśli jest to dom z dużą przestrzenią wokół, mamy mniejsze opory przed kontrolowaniem tego co może być dostrzeżone przez przypadkowego przechodnia w środku naszego domu, jeśli zaś z mieszkania do okna najbliższego sąsiada mamy na wyciągnięcie ręki, wolimy przysłonić widok.

Dekoracja okien w standardowym wydaniu polega na zawieszeniu firanek i zasłonek. Ten temat przedstawiliśmy w Jak dobrać odpowiednie zasłony i firany? 6 praktycznych wskazówek. W tym artykule oprócz tradycyjnych rozwiązań postanowiliśmy przedstawić inne podejście do tematu dekoracji okien w kontekście estetycznym, a także praktycznym.

Oto one.

Nieprzytłaczająca dekoracja okien

Projekty,  Okna zaprojektowane przez Marvin Windows and Doors UK, Klasyczny
Marvin Windows and Doors UK

Orangery with Marvin Windows

Marvin Windows and Doors UK

Przy wielu oknach w salonie – jak widać na powyższym przykładzie – każda, poszczególna dekoracja okien firankami i zasłonami bardzo przytłoczyłaby i zagraciła pomieszczenie. To dość oczywiste, lecz rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, że zastosowanie zasłon w salonie również wymaga wygospodarowania na to miejsca. Karnisze zwykle zamocowane są w pewnej odległości od ściany, a że prawidłowy efekt udekorowanego okna z zasłoną ma być taki, że wiszą swobodnie, to automatycznie zabieramy sobie trochę powierzchni w pokoju! Dlatego czasami warto zmienić tradycyjne myślenie i zamontować materiałowe, składane rolety takie jak te pokazane wyżej. Nie bójmy się, że spowodujemy efekt pustki. To mit. Dekoracja okien w tym wypadku nie tylko jest ładna, funkcjonalna, praktyczna, ale też łatwa do utrzymania w czystości.

Dekoracja okien w kolorze

W krajach śródziemnomorskich, ale także również skandynawskich malowanie okien, drzwi lub nawet płotów kolorową farbą to nic nadzwyczajnego. Oprócz względów estetycznych ma to też swoje praktyczne powody. Na przykład niebieskie drzwi i okna w domach na południu kontynentu mają za zadanie mylić owady, by nie wlatywały do pomieszczeń. Kontynuując temat w klimacie ciepłych krajów – okiennice w różnych formach to także praktyczna, ale również piękna ozdoba okna.

Dekoracja okien w ten sposób wyróżni nasz dom spośród innych. O ile nie możemy tego zrobić w mieszkaniu w starej kamienicy lub bloku, to na pewno będzie pasować do letniego domku na wsi. Neutralna elewacja chętnie przyjmie kolor na oknach. Puśćmy wodze fantazji i umilajmy sobie życie kolorami we wnętrzach i nie tylko!

Lekka dekoracja okien

Oto dekoracja okien w klasycznym przypadku. Często nieodłącznie parujemy firanki z zasłonkami. Niepotrzebnie! O ile nie zależy nam zbytnio na zasłanianiu widoku, a jedynie subtelnym podkreśleniu okna, zdecydujmy się na lekką woalę. Firanka może być podczepiona ozdobnymi klipsami lub owinięta dekoracyjnymi sznurami albo nawet nieregularnie, swobodnie puszczona. W tym wydaniu firanka jest jedynie dekoracją krawędzi okna i nie pełni poza tym innej funkcji.

Dekoracja okien na parapecie

Tutaj również widzimy dość niestandardowe połączenie. Żaluzje z zasłonami to niepopularne połączenie, jednak bardzo dobre! Okna w każdej chwili można zaciemnić podwójną warstwą nieprzepuszczającymi światła materiałami. Żaluzje zaciągnięte jedynie do połowy okna też je w pewien sposób dekorują. Do tego oczywiste dodatki na parapecie. Co może się na nim znaleźć? Świeczniki, ramki ze zdjęciami, wazony, latarenki, świece, kwiaty, książki i nieskończenie wiele innych bibelotów. Każda ta rzecz może stanowić dekorację okien.

Dekoracja okien listwami

Projekty,  Okna zaprojektowane przez Uptic Studios, Nowoczesny
Uptic Studios

Denver Street Lot 7

Uptic Studios

Z pozoru niewielki i mało znaczący detal, a jednak! Wykończenia pomieszczeń listwami to bardzo istotna kwestia, która jest praktyczna, ale przede wszystkim dekoracyjna. Identycznie jest w przypadku okien. Dekoracja okien listwami – szerszymi, węższymi, prostymi, ozdobnymi to materia, którą musimy przemyśleć przy samym początku planowania wystroju wnętrz.

Dekoracja okien z grafiką

Oto kolejna propozycja dzięki, której dekoracja okien nabierze charakteru. Przesuwne w poziomie, półprzezroczyste panele to ciekawy pomysł. Dostępne są w różnych opcjach kolorystycznych i o różnych wzorach. Na widocznym zdjęciu widać motyw kwiatowy na łagodnym tle bieli. W tym przypadku cała, szeroka okienna ściana została nimi przysłonięta, co pozwoliło na zastosowanie jednej, dużej grafiki na poszczególnych częściach paneli. Wygląda jak obraz lub tapeta.

Dekoracja okien: witraże

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez homify, Eklektyczny

Oto bardzo klasyczna propozycja i dość kosztowna. Witraże są ozdobą okien samą w sobie. Tak jak różne faktury szkła zastosowanego w ramie okna, stopień ich zaciemnienia lub przejrzystości. Witraże mogą sprawdzić się w naszym domu w okienkach drzwi, oknie na klatce schodowej, lub tam gdzie okno wychodzi na niezbyt ciekawy widok. Witraże mogą być też zastosowanie tak jak tutaj w górnych partiach wysokich okien, ale też na całej powierzchni. Coś dla miłośników klasyki. 

Ciekawostka. Efekt okna z witrażem możemy zrobić także samodzielnie, niewielkim kosztem! Kupując farby przeznaczone do powierzchni szklanych możemy własnoręcznie ozdobić okna.

Dekoracja okien głęboko osadzonych

Projekty,  Okna zaprojektowane przez homify, Egzotyczny

Kolejny przykład do niestandardowych okien osadzonych w grubych murach. Dekoracja okien oświetleniem sztucznym w postaci lamp stojących na parapecie to reguła. Możemy oprócz tego przewidzieć zamontowanie oświetlenia w jej wnęce. Tak jak w tym przypadku może to być świetny trik dla podkreślenia rzeczy znajdujących się na parapecie, które także ozdabiają okno.

Rolety w zastępstwie firan i zasłon

Cegła w mieszkaniu: styl , w kategorii Okna zaprojektowany przez Za murami za dachami,Nowoczesny
Za murami za dachami

Cegła w mieszkaniu

Za murami za dachami

Za Murami Za Dachami postawiło na oszczędną dekorację okien dwoma składanymi roletami w kolorach bieli – w zastępstwie firanki i szarości – jako zasłona. Roleta służy także do zakrycia okna drzwi wychodzących na balkon. Dekoracja okien w prosty sposób.

Nowoczesna dekoracja okien

Projekty,  Okna zaprojektowane przez studio_GAON, Nowoczesny
studio_GAON

A house on the cliff

studio_GAON

Ta propozycja podsuwa pomysł ujednolicenia drewnianej ramy okna z jej wnęką. Ten zabieg powoduje, że okno, parapet i powierzchnie na około tworzą całość – szeroką ramę. Nisko obsadzone okno, zaaranżowane w ten ciepły sposób może nawet służyć jako niezobowiązujące siedzisko. Wystarczy położyć w nim dwie poduszki i mamy okno na świat do wypoczynku!

Dekoracja okien od zewnątrz

I na koniec tego zestawienia element zaskoczenia. Dekoracja okien nie od wewnątrz, a od zewnątrz! Bardzo nowoczesne rozwiązanie dla tak zwanych balkonów francuskich. Prawidłowo nazywa się to portfenetr, a praktycznie są to drzwi balkonowe z balustradą. W tym przypadku na balustradę składają się kolorowe i przymglone szyby. Patrząc od środka mieszkania, na pewno uczestniczą one w dekoracji okna, a może nawet wystroju całego apartamentu? Takie balustrady oprócz dekoracji, mogą służyć zawieszeniu na nich donic z kwiatami. Coś w rekompensacie za brak prawdziwego balkonu.

W jaki sposób dekorujecie swoje okna?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu