Kolory Feng Shui - jak malować, żeby dobrze mieszkać? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kolory Feng Shui – jak malować, żeby dobrze mieszkać?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
od LEICHT Küchen AG Klasyczny
Loading admin actions …

Aranżacja naszego prywatnego wnętrza to olbrzymie przedsięwzięcie, które wymaga od nas stu procentowego zaangażowania, wielu poświęceń oraz zapoznania się z przestrzenią jaką gospodarujemy. Początkowe prace nie należą do przyjemnych ani łatwych. Konieczne jest zdjęcie wymiarów, stworzenie projektu, który będzie wizualizacją naszych marzeń oraz dopasowanie stylu wyposażenia do wnętrza jakim dysponujemy. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam jak należy urządzać, aby stworzyć wnętrze zgodne z zasadami Feng Shui. Przede wszystkim skupimy się na dobraniu odpowiednich kolorów do danej przestrzeni oraz osobowości. 

Aby stworzyć wnętrze zaprojektowane zgodnie ze starożytną sztuką Feng Shui przede wszystkim musimy zapoznać się z jej zasadami oraz zgłębić wiedzę, na której ona się opiera. Feng i Shui oznaczają wiatr i wodę, czyli dwa elementy, które w chińskiej kulturze łączą się z dobrym zdrowiem. Głównym założeniem tej sztuki jest przekonanie, że świat wypełnia energia chi, dlatego meble oraz dodatki powinny być tak dobrane, aby mogła ona swobodnie krążyć po mieszkaniu, zapewniając wszystkim jego mieszkańcom dobre samopoczucie oraz pomyślność. Aranżacja takiego wnętrza wydaje się nie lada wyzwaniem, jednak nic bardziej mylnego. Do stworzenia wnętrza, które będzie harmonijne oraz uporządkowane wystarczy zastosowanie się do kilku ogólnych zasad, na których opiera się cała filozofia Feng Shui. Przede wszystkim zanim rozpoczniemy urządzanie mieszkania w zgodzie z Feng Shui należy wykonać trzy, proste kroki. Po pierwsze oczyszczenie, czyli pozbycie się wszystkich zbędnych oraz niepożądanych przedmiotów, które zajmują tylko miejsce i zbierają kurz. Po drugie to czyste powietrze i dobre oświetlenie. Są to dwa ważne elementy, które pomagają w swobodnym przepływie energii chi. Dlatego zaleca się, aby często otwierać okno oraz wykorzystywać dużą ilość określonych roślin, które oczyszczają powietrze. Podstawą jest światło naturalne, natomiast jeżeli jego dostęp jest ograniczony powinniśmy wykorzystać lampy, o szerokim spektrum, które nadadzą przestrzeni jasności. Po trzecie bagua, czyli mapa energii domu, którą każdy z nas powinien stworzyć. Określamy ją za pomocą ośmiokątnego diagramu, który wyznacza, która część mieszkania związana jest z odpowiednią strefą życia. Posiadając tę wiedzę i wykorzystując ją w rzeczywistości będziemy gotowi stworzyć wnętrze harmonijne, spójne oraz zapewniające nam spokojny byt. 

Niebieski

Według zasad Feng Shui kolory mają nie tylko duży wpływ na nasze samopoczucie, ale także na sposób odbierania świata. Kolor to prawdziwe ukoronowanie aranżacji danej przestrzeni. Bez wykorzystania właściwych barw cały nasz wysiłek związany z odpowiednim rozplanowaniem mieszkania, ustawieniem mebli oraz doborem dodatków, może okazać się bezcelowy. Kolor niebieski w filozofii Feng Shui przynależy do żywiołu wody i symbolizuje czystość, odświeżenie oraz oczyszczenie. Posiada kojące właściwości, które najlepiej wykorzystać w łazience bądź domowym spa. Pomieszczenia utrzymane w błękitnej tonacji relaksują nas, odprężają, dlatego doskonale nadają się również do sypialni, w której podstawą jest spokój i harmonia. W filozofii Feng Shui kolor niebieski jest uważany za niezwykle szlachetny, ponieważ symbolizuje poczucie bezpieczeństwa, solidność i zaufanie. 

Żółty

Zgodnie z zasadami Feng Shui każda barwa ma swoje specyficzne oddziaływanie na otoczenie. Podstawą jest wykorzystanie odpowiedniego koloru, który będzie charakteryzował się właściwą specyfiką i przypisanie go do pomieszczenia, w którym będziemy mogli skorzystać w stu procentach z jego potencjału. Kolor żółty jest uważany za kolor radości i ciepła. Wnętrze, które jest słoneczne, rozświetlone, jasne tworzy przytulną atmosferę oraz dodaje energii i optymizmu. Aranżacja pokoju utrzymana w żółtym odcieniu sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych, a także zapewnia równowagę w relacjach społecznych. Żółć doskonale nadaje się do salonu i kuchni, czyli miejsc, w których spędzamy dużo czasu z rodziną. W jadalni kolor ten zaostrza apetyt oraz sprawia, że posiłki upływają w przyjemnej atmosferze. 

Czerwony

Każdy kolor stanowi ekspresję jednego z Pięciu Żywiołów Feng Shui. Żywiołami tymi są drzewo, metal, ogień, woda oraz ziemia. W zależności od rodzaju energii, której potrzebujemy w pomieszczeniu, powinniśmy wybrać odpowiedni kolor ścian, dekoracji, wyposażenia itp. Kolor czerwony należy do kolorów związanych z żywiołem ognia. Podobnie jak i on, symbolizuje siłę oraz przemianę, dlatego ściśle wiąże się z obszarem odpowiadającym za karierę, prestiż oraz reputację. Kolor ten doskonale nadaje się do pomieszczeń takich jak kuchnia, jadalnia czy salon. Energetyczna czerwień emanująca namiętnością i pasją świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu sypialnianym, jednak w tej przestrzeni jej odcień powinien być nieco wygaszony, ponieważ nadmiar czerwonego może spowodować kłopoty ze snem czy wyciszeniem się. 

Biały

Biel to kolor symbolizujący niewinność, jasność oraz czystość. Reprezentuje on energię yang, a więc kojarzony jest z otwartością i ekspansywnością. Przede wszystkim poleca się go osobom pragnącym równowagi duchowej oraz chcących jasno widzieć otaczający ich świat. Biel należy do żywiołu metalu, a więc powinno się ją stosować głównie w pomieszczeniach związanych ze sferą kontaktów poza domem np. podróże, przyjaźń itp. Wykorzystanie bieli w salonie nadaje harmonii oraz wnosi spokój do przestrzeni, jednocześnie wyraża otwartość domowników na wszelkie zmiany. Zrównoważona obecność elementu metalu pomaga w lekkim i przejrzystym życiu.

Zielony

mieszkanie - Zakopane, Słoneczna - wizualizacja Nowoczesna kuchnia od MIRAI STUDIO Nowoczesny
MIRAI STUDIO

mieszkanie – Zakopane, Słoneczna – wizualizacja

MIRAI STUDIO

Zieleń w filozofii Feng Shui kojarzona jest z żywiołem drewna. Jest to element wnoszący energię zdrowia, witalności oraz wzrostu. Wspiera on także dążenie do dobrobytu i zamożności. Oczyszczająca i odświeżająca zieleń sprawdzi się przede wszystkim w łazience, a także pomieszczeniach przeznaczonych do nauki i pracy, w których liczy się skupienie oraz koncentracja. Zieleń co więcej reprezentuje świat przyrody, tak więc pozwala korzystać z uzdrawiającej mocy natury, która regeneruje i leczy. Kolor ten przynosi ukojenie i spokój oraz pozwala zapomnieć o codziennych zmartwieniach, stresach. 

Fioletowy

Kolor fioletowy jest niezwykle ceniony ze względu na właściwości uspokajające i relaksujące. Ciemne odcienie fioletu wiążą się z bogactwem, władzą, a także mistycyzmem czy magią. Fiolet do przestrzeni dziennej wnosi szlachetnego, eleganckiego wyglądu oraz przytulnego klimatu. Dodatki utrzymane w tej kolorystyce dodadzą artystycznego, ciekawego akcentu oraz rozjaśnią przestrzeń. Jasny fiolet uważany jest za kolor uwodzicielski i zmysłowy, dlatego ten odcień doskonale nadaje się do sypialni. Dzięki tej kolorystyce wniesie on do wnętrza odrobinę intymnego charakteru, który stworzy miejsce pełne namiętności i romantyzmu. 

Jaki kolor wykorzystalibyście w swojej przestrzeni urządzonej zgodnie z Feng Shui? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu