Drzwi balkonowe- wybierz je z głową! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Drzwi balkonowe- wybierz je z głową!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Nowoczesny balkon, taras i weranda od FANSTUDIO__Architecture & Design Nowoczesny
Loading admin actions …

Wybór odpowiednich drzwi balkonowych bądź tarasowych jest nie lada wyzwaniem zarówno dla właścicieli jak i architektów wnętrz. Przede wszystkim powinny być trwałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, a także dopasowane do stylu pomieszczenia, tak aby w oryginalny sposób podkreślić wyjątkowość danej przestrzeni. Wszystkie wcześniej wymienione czynniki są niezwykle, ponieważ nadają bryle budynku lekkości, a wnętrzom świeżości oraz nowoczesności. W dzisiejszym artykule skupimy się na wyborze odpowiednich drzwi balkonowych. Przeanalizujemy wady i zalety, dobierzemy odpowiedni design oraz skupimy się na izolacyjności dużych drzwi balkonowych. 

Marzeniem każdego z nas jest wielki taras z widokiem wychodzącym na wzgórza, szumiącą rzekę czy po prostu łono natury niezakłócone ingerencją człowieka. Niestety tego typu marzenia mają swoją cenę, na którą nie każdy z nas może sobie pozwolić. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stworzenie swojej własnej oazy, przytulnego kącika, w którym posadzimy ozdobne kwiaty doniczkowe, zioła, których często używamy w kuchni oraz gęste krzewy oddzielające nas od sąsiadów. Oczywiście aranżacja balkonu czy tarasu jest kwestią gustu, warto jednak pamiętać o tym, aby była spójna z resztą mieszkania. Nie odbiegała stylistycznie, a tworzyła jednolitą całość, podkreślając niebanalny charakter wnętrza. Podstawą naszej koncepcji o wymarzonym balkonie są odpowiednie drzwi, które będą jednocześnie oknem na taras. Warto zastanowić się nad ich rozmiarem, czy chcemy zainstalować je na całej długości ściany, tak aby tworzyły poczucie głębi w mieszkaniu, czy pragniemy wykorzystać niewielkie, drobne drzwi, dzięki którym stworzymy kameralny nastrój na balkonie. Po określeniu rozmiaru powinniśmy zastanowić się nad doborem właściwego tworzywa, z którego będą wykonane drzwi balkonowe. Pamiętajmy, że musi to być produkt o wysokiej jakości oraz izolacyjności. W tym przypadku nie warto oszczędzać i decydować się na produkt niskiej jakości, ponieważ prędzej czy później odczujemy skutki naszej decyzji, np. wysokie rachunki za ogrzewanie mieszkania czy konieczna wymiana po niewielkim okresie, spowodowana słabą izolacyjnością. Pokój z wyjściem na taras automatycznie staje się optycznie większy, dodaje głębi naszej przestrzeni oraz atrakcyjnego, niepowtarzalnego wyglądu. Zobaczcie na co jeszcze warto zwrócić uwagę aranżując wyjście na taras. 

Jak się otwierają?

Luxury Penthouse Apartment: Discovery Dock od Boscolo Nowoczesny
Boscolo

Luxury Penthouse Apartment: Discovery Dock

Boscolo

Sposób otwierania się drzwi ma olbrzymie znaczenie jeżeli chodzi o aranżację naszego pokoju dziennego. Mamy dwie możliwości: drzwi otwierane do środka naszej przestrzeni dziennej oraz drzwi otwierane na zewnątrz. To o czym musimy przede wszystkim pamiętać, to że drzwi otwierane do środka muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość przestrzeni, aby mogły się swobodnie otwierać. Zatem aranżując wnętrze salonu warto wziąć ten czynnik pod uwagę.  Niestety jest to pewnego rodzaju utrudnienie, ponieważ musimy tę przestrzeń pozostawić bez możliwości jej aranżacji. Dla właścicieli mieszkań w bloku, których przestrzeń bardzo często jest ograniczona i nie posiada imponującego metrażu, jest to czynnik decydujący. W tym przypadku liczy się każdy metr kwadratowy powierzchni, który jest bezcenny, dlatego warto zdecydować się na drzwi otwierane na zewnątrz. 

Jaki design?

Odpowiednio dobrane drzwi balkonowe mogą sprawić, że nasze wnętrze będzie zupełnie w inny sposób postrzegane. Przede wszystkim podkreślą elegancki oraz nowoczesny charakter przestrzeni. dodadzą jej głębi oraz optycznie ją powiększą, co jest niezwykle istotne w przypadku małych mieszkań w bloku. Pamiętajmy, ze ich design powinien być spójny ze stylem mieszkania w jakim jest ono utrzymane. W skandynawskich, jasnych, bardzo wzorzystych wnętrzach doskonale sprawdzą się białe, drewniane bądź wykonane z tworzywa sztucznego okna balkonowe, które doskonale podkreślą nordycki styl przestrzeni oraz sprawią, że stanie się ona bardziej wyrazista, spójna. Dodatkowo można wykorzystać białe, drewniane żaluzje, które dodadzą wyjątkowego charakteru. 

Jaki kolor?

dolny manhattan penthouse Nowoczesny balkon, taras i weranda od Zbigniew Winiarczyk Nowoczesny
Zbigniew Winiarczyk

dolny manhattan penthouse

Zbigniew Winiarczyk

Dobierając drzwi balkonowe musimy kierować się wieloma czynnikami. Przede wszystkim jest to rozmiar oraz sposób otwierania się drzwi. Po ich ustaleniu powinniśmy skupić się na selekcji wysokiej jakości tworzywa, takiego, które posłuży nam przez kilkanaście lat i nie będzie przepuszczało cennego ciepła w okresie grzewczym. Najmniej istotnym, jednak w dalszym ciągu znaczącym jest wybór koloru drzwi balkonowych, które przede wszystkim powinny tworzyć zgraną całość ze stylem naszego wnętrza. Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć miejsce, które będzie wyróżniało się wyjątkową aranżacją oraz niepowtarzalną, spójną estetyką, która wprawi w zachwyt naszych gości. 

Jakie są trwałe materiały?

Drzwi balkonowe czy tarasowe wykonuje się z tych samych materiałów co okna, czyli głównie z drewna i PCW. Drzwi balkonowe wykonane z PCW charakteryzują się wysoką trwałością, nawet do 40-50 lat użytkowania, bez konieczności stosowania dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Nie wymagają malowania, a ich trwałość zależy głównie od barwy ramy okiennej. Za najtrwalsze uważa się drzwi balkonowe utrzymane w jasnym kolorze bieli oraz odcieniach kości słoniowej. Najmniej trwałymi są ciemne kolory. 

Drzwi wykonane z drewna są bardziej kosztowną inwestycją. Przede wszystkim cena uzależniona jest od gatunku drewna. Podstawowymi gatunkami są: sosna, mahoń oraz dąb. Mahoń najbardziej nadaje się na ramy i ościeżnice, ponieważ jest twardy oraz odporny na odkształcenia, jednak jego wadą jest stosunkowo wysoka cena. Natomiast drzwi wykonane z sosny cieszą się największą popularnością, jednak i w tym przypadku drewno powinno być najwyższej klasy gatunku o regularnych przebiegach słojów, bez sęków i wypełnień. 

Drzwi balkonowe widoczne na zdjęciu to nowoczesne drzwi przesuwne, które zostały wykorzystane przez architektów z pracowni Qubatura do aranżacji domu z patio. 

Jak duże mają być?

Wielkość drzwi balkonowych powinna zależeć od projektu oraz wizji właścicieli. Jeżeli pragniemy stworzyć jasny, przestronny, rozświetlony pokój dzienny z dużą ilością światła naturalnego, warto zastanowić się nad szerokimi na całą ścianę drzwiami balkonowymi, połączonymi z obszernymi oknami, które wpuszczą światło do naszej przestrzeni, optycznie ją powiększą oraz sprawią, że ogród oraz część dzienna staną się dwiema spójnymi przestrzeniami. Bardzo często zastanawiamy się czy poprzez duże okna i drzwi balkonowe nie będzie uciekało zbyt wiele ciepła. Informuje nas o tym współczynnik przenikania ciepła Uw, na którego wartość mają wpływ wykorzystane szyby, profile, a także rodzaj ramki dystansowej w szybie. Im wartość tego parametru niższa tym więcej ciepła pozostanie w naszym domu. 

Jaka jest izolacyjność?

Na polepszenie jakości okna ma przede wszystkim wpływ modyfikacja przeszklenia. Służą temu zwielokrotnione warstwy szkła oraz dodatkowe folie polepszające odporność termiczną i redukujące straty ciepła. Jednak na izolacyjność całego okna i drzwi balkonowych wpływa nie tylko rodzaj oszklenia, ale także materiał z jakiego wykonana jest rama oraz sposób jej połączenia z szybą. Drzwi balkonowe wykonane z tworzywa sztucznego mają bardzo zbliżoną, wysoką izolacyjność co drzwi wykonane z drewna. Tak, więc pozostaje nam zdecydować, które drzwi będą w naszej przestrzeni prezentowały się bardziej elegancko i nowocześnie, podkreślając tym samym styl i estetykę wnętrza. 

Na jakie drzwi balkonowe zdecydowalibyście się w swoim mieszkaniu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu