Transformacje loftów: od czego zacząć i ile będzie to kosztowało?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Transformacje loftów: od czego zacząć i ile będzie to kosztowało?

homify.Pl homify.Pl
Projekty,   zaprojektowane przez Designer Vision and Sound
Loading admin actions …

Ewidentnie, coraz więcej poddaszy i przestrzeni wcześniej nie uważanych za mieszkalne jest poddawanych metamorfozom, przez co rośnie liczba tak zwanych loftów.Wynika to z tego, że kreatywni ludzie poszukują sposobów na uzyskanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, bez konieczności przenoszenia się. Po obejrzeniu wspaniałych projektów różnych architektów, stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem będzie przygotowanie podręcznego przewodnika po tym, w jaki sposób przekształcić nieużywane poddasze lub strych w dodatkową przestrzeń mieszkalną. Pomysłów jest tysiące! Można stworzyć dodatkową sypialnię, łazienkę, pokój multimedialny… Poniżej zadajemy sobie najważniejsze pytania, które zapewne i Wy sobie zadajecie. Zobaczmy więc odpowiedzi!

​1. Czy strych nadaje się do przekształcenia w przestrzeń mieszkalną?

Projekty,   zaprojektowane przez A54Insitu
A54Insitu

Reforma de vivienda de Conde Aranda Zaragoza

A54Insitu

Każdy przypadek jest inny, więc warto sprowadzić specjalistę, który będzie w stanie ocenić, czy inwestycja byłaby rzeczywiście opłacalna. Wiele zależy od wysokości sufitu, możliwości wstawienia okien i możliwości położenia instalacji elektrycznej (i wodnej jeśli planujemy stworzyć łazienkę).

​2. Co powinno się znaleźć w lofcie?

Jeśli strych nadaje się do konwersji w loft, trzeba zacząć dokładnie myśleć o tym, w jaki sposób wykorzystać przestrzeń i co w niej umieścić. Ma to kluczowe znaczenie dla kierunku projektu, ale również dla kosztorysu. Oczywiście, w zależności od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystać poddasze, wstawimy inne wyposażenie.

​3. Czy trzeba zwracać uwagę na prawo budowlane?

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Retool architecture
Retool architecture

Mill O Braco – Family home – Aberdeenshire – Scotland

Retool architecture

Prosta odpowiedź to oczywiście TAK. Nawet jeśli nie potrzebne jest specjalne pozwolenie na przeprowadzenie remontu i remodelingu przestrzeni, należy bezwzględnie przestrzegać przepisów prawa budowlanego.

​4. Czy należy przejmować się ścianami działowymi?

Po części tak, po części nie. W momencie kiedy ściany działowe nie wyznaczają granicy własności, tylko i wyłącznie od nas będzie zależało ich istnienie. Jeśli jednak dzielimy poddasze z sąsiadami, koniecznie skonsultujmy z nimi wszelkie ruchy. Ściany działowe mogą okazać się świetnym sposobem na wydzielenie osobnych przestrzeni dla każdego z sąsiadów.

​5. Jakie są koszta?

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Brown + Brown Architects
Brown + Brown Architects

South Crown Street Bedroom

Brown + Brown Architects

Oto i sedno sprawy! Koszt. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi pasującej do każdego przypadku. Nie możemy nawet założyć konkretnej kwoty na metr kwadratowy, ponieważ koszta będą nieporównywalnie wyższe, jeśli pracujemy w przestrzeni o kiepskim stanie technicznych, z trudnym dostępem do energii elektrycznej, z niewielkimi powierzchniami umożliwiającymi wstawienie okien, itd. Cena będzie jeszcze wyższa jeśli zdecydujemy się na stworzenie kuchni lub łazienki. Właśnie dlatego, zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, warto sprowadzić specjalistę, który dokona uczciwej wyceny.

​6. Czy łazienka na poddaszu jest dobrym pomysłem?

Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez GOAStudio | London residential architecture
GOAStudio | London residential architecture

Chiswick, Hounslow W4, London | House extension

GOAStudio | London residential architecture

Łazienka na poddaszu jest dobrym pomysłem jeśli nie przeszkadza nam dodatkowy koszt związany z poprowadzeniem instalacji hydraulicznej i skuteczne sposoby na walkę z wilgocią. Łazienka na poddaszu jest nietypowym, lecz bardzo ciekawym rozwiązaniem wartym rozważenia.

​7. Kogo należy zatrudnić do pracy nad przemianą strychu w loft?

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez DDWH Architects
DDWH Architects

Hampstead Penthouse

DDWH Architects

Doskonałe pytanie! Przede wszystkim, potrzebny będzie architekt i ekipa wykonawcza. Wielu wykonawców ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu metamorfoz, więc warto poszukać kogoś z odpowiednim curriculum. Poza tym, jeśli planujemy stworzenie łazienki lub kuchni, nie zapomnijmy o hydrauliku, który pomoże nam poprowadzić instalację wodną.

​8. Jak długo trwa taki remont?

Oto kolejne z pytań bez jednoznacznej odpowiedzi. Po rozpoczęciu projektu, w miarę jak posuwają się prace, mogą pojawić się nieprzewidziane problemy, które oczywiście wpłyną na czas potrzebny na realizację projektu.

Kiedy już podstawowe prace będą wykonane, należy zadbać o odpowiednią aranżację! Jednym z punktów będzie oświetlenie. W tym również możemy Wam pomóc. Z resztą, już przygotowaliśmy: Oryginalne pomysły na oświetlenie w stylu industrialnym

Co jeszcze Was zastanawia w kwestii remontu strychu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu