Aranżacja ogrodu - zachwycające pomysły! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Aranżacja ogrodu – zachwycające pomysły!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Azjatycki ogród od homify Azjatycki
Loading admin actions …

Wyjdźmy tym razem z wnętrz na wolne przestrzenie. Porządek i aranżacja domu wychodzi także poza jego mury. Powinniśmy dbać o wygląd podwórka, ponieważ jest to pierwszy obraz naszej posiadłości, który rzuca w oczy przechodniom i gościom pierwsze wrażenie estetyczne, ale także pogląd o właścicielach.

Piękna aranżacja ogrodu to dla wielu pojęcie względne. Niektórym czar ogrodu, kojarzy się tylko z nieingerencją w naturę, a jedynie dbaniem o kondycję roślin, natomiast inni wolą projekty opiewające w różnorodne dekoracje lub przycięte pod linijkę drzewka. Takie rozróżnienie popularnie nazywamy kolejno ogrodem angielskim i francuskim.

Ogród to miejsce, w którym najbardziej liczy się praca naszych rąk. Aranżacja ogrodu wymaga od nas zapału, czasu i pomysłowości. Można wyczarować piękny ogród  niewielkim kosztem. W tym artykule przedstawiamy Wam aranżacje ogrodów, które być może zainspirują Was do wykorzystania niektórych elementów we własnej, naturalniej strefie relaksu.

Zapraszamy.

Soczysta zieleń

Pool Garden, Cheshire Nowoczesny ogród od Barnes Walker Ltd Nowoczesny
Barnes Walker Ltd

Pool Garden, Cheshire

Barnes Walker Ltd

Aranżacja ogrodu o dużej powierzchni to spore pole do popisu. Nie zapominajmy jednak, że duży ogród równa się większemu obszarowi do wypoczynku i – co ważne – rekreacji, więc nadmierne zagracanie przestrzeni może być odebraniem sobie wielu możliwości. Tak jak widać na powyższym przykładzie, idealnie wyhodowana, soczyście zielona i równo przycięta trawka, także stanowi ozdobę ogrodu. Betonowa alejka prowadzi do centralnego miejsca wypoczynkowego z meblami ogrodowymi, pomijając po drodze okrągły dekoracyjny klomb. Rośliny posadzone w skrajnych miejscach działki i pod domem dodają przytulności. Środek ogrodu przeznaczony jest do wypoczynku przy opalaniu, zabaw z dziećmi i psem. Plac zabaw dla dorosłych!

Podświetlana alejka

Alejki w ogrodzie można wykonać z przeróżnych materiałów, czy to kamienia, drewna, kamyczków, płyt betonowych i tak dalej. W tym przypadku płyty wykonane zostały na podobieństwo podestu; zejścia schodowego z wnętrza domu. Aranżacja ogrodu zyskała dzięki temu spójność z jego architekturą i kontynuację wystroju ze środka domu na zewnątrz. Często proponuje się takie rozwiązanie na przykład na balkonach, by był kontynuacją wychodzącego na niego pokoju. Właśnie poprzez jednolitą posadzkę da się ten efekt uzyskać. Aranżacja ogrodu bez pomysłowego i nastrojowego oświetlenia byłaby niepełna. Tutaj główną atrakcją są podświetlane drzewka. Poza tym ogród utrzymany jest w duchu schludnego minimalizmu, który sprawdza się na niewielkich powierzchniach.

Czerwona cegła, czerwona kora

Wielopoziomowy ogród Klasyczny ogród od LandscapeDesign.pl Klasyczny
LandscapeDesign.pl

Wielopoziomowy ogród

LandscapeDesign.pl

Aranżacja ogrodu wykonana przez Landscapedesign.pl ze Szczecina opiera się na wykorzystaniu czerwonej cegły i kostki, które tworzą ścianki i schody schodzące z wielopoziomowego ogrodu. Pomysł na tą nawierzchnię niewątpliwie zrodził się z przykładu elewacji domu i ogrodzenia. Tak jak wspomniane było wcześniej – dom i aranżacja ogrodu powinny współgrać. Na poszczególnych poziomach i w częściach ogrodu znajduje się wiele roślin, obłożonych popularną korą, która oprócz swoich praktycznych właściwości świetnie wpasowuje się do całości kolorystycznie.

Kamienna wyspa

Centralne punkty naszych ogrodów, szczególnie zwykliśmy podkreślać. Powyższa propozycja ukazuje kamienną wyspę z drewnianym pomostem. To centralne miejsce, zastawione meblami ogrodowymi do przyjmowania gości. Oczko wodne to marzenie wielu ogrodników. Jest to jednak kosztowny i bardzo wymajający w utrzymaniu projekt. Aranżacja ogrodu to newralgiczny temat, który zaprojektowany w dany sposób, pokazuje zaangażowanie i systematyczność w dbaniu o jego kondycję. Każde zaś zaniedbania mogą sprawić, że efekt wystroju ogrodu będzie przeciwny do zamierzonego.

Jeśli chcecie zobaczyć oryginalne meble ogrodowe kliknijcie na Meble ogrodowe – 7 ciekawych przykładów.

Oczko wodne jak rzeka

Azjatycki ogród od homify Azjatycki

W tym przykładzie aranżacja ogrodu została zaplanowana od A do Z. Nie pozostawiono skrawka przestrzeni pozbawionej zamysłu. To niezwykle luksusowy projekt ogrodu z dużym oczkiem wodnym, otoczonym bujną roślinnością i kamieniami. Drewniany pomost łączy przejście z wyścielonego malutkimi kamyczkami terenu do szerokiego trawnika. Płaskie, duże kamienie grają rolę schodków do mostka. Opływowe kształty roślinnych alei wzdłuż wody, udanie przypominają bieg rzeki. Wspaniałe!

Naturalna aranżacja ogrodu

Traditional Garden - Decked Seating Area and Vertical Wooden Screening Wiejski ogród od Unique Landscapes Wiejski
Unique Landscapes

Traditional Garden – Decked Seating Area and Vertical Wooden Screening

Unique Landscapes

Aranżacja ogrodu w odsłonie bardzo naturalnej! Oprócz mebli ogrodowych nie ma tutaj elementu pozbawionego organiczności. Drewniany podest służy jako miejsce dla biesiadników. Poza tym wycięte, niczym nie wykończone krawędzie trawnika płynnie falują wokół posadzonych roślin. Aranżacja ogrodu utrzyma jest tu w opływowych kształtach. Szalenie ciekawym pomysłem jest odgrodzenie ogrodu od pozostałej części, wbitymi pionowo drewnianymi, płaskimi deskami. Ustawione, jedne przy drugim, pod odpowiednim kątem, w nienachlany sposób zasłaniają widok na tarasie.

Nowoczesna aranżacja ogrodu ze szklarnią

itv's Love Your Garden with Alan Titchmarsh Nowoczesny ogród od Solardome Industries Limited Nowoczesny
Solardome Industries Limited

itv's Love Your Garden with Alan Titchmarsh

Solardome Industries Limited

Oto nowoczesna odsłona aranżacji ogrodu połączona z betonowymi akcentami. Potwierdzają to nie tylko białe meble, ale również biało – szara kolorystyka zabudowy klombów i tarasu. Porozrzucane, prostokątne płyty chodnikowe dyskretnie wytyczają drogę komunikacji w ogrodzie. Białe kamyki ścielące niewysoki żywopłot dodają ekstrawagancji i świeżości. Ultranowoczesna szklarnia w kształcie geometrycznej kuli nie pozostawia złudzeń, że aranżacja ogrodu została zaprojektowana z duchem przyszłości i dbałości o nią.

W sklepach możecie też znaleźć ciekawe, nowoczesne dodatki ogrodowe.

Aranżacja ogrodu w dzikim wydaniu

A co powiecie na ogród z pozoru nietknięty, dziki i nieuporządkowany? Tak wygląda aranżacja ogrodu przedstawionego na powyższym zdjęciu. Niechlujność to tylko ułuda. Zlepek betonu i chodnika na podłożu daje takie wrażenie. Porośnięty mchem ogród celowo utrzymany został w swej przemijającej charakterystyce. Jeżeli zastajemy ogród z wyrośniętymi już drzewami postarajmy się wkomponować je w nową koncepcję aranżacji ogrodu. Nic tak nie dodaje ogrodowi nastroju i tajemniczości jak jego wiekowa roślinność. Posążki z kamienia lub fontanny to popularne ozdoby w naszych ogrodach.

Wiejska aranżacja ogrodu

Przykład aranżacji ogrodu w stylu wiejskim, pośród pól i łąk. Roślinność zasadzona pod murami ogrodzenia i domu daje przeciwwagę do pustego trawnika na środku, który jest przejrzysty i zadbany. Nie został on jednak niezaplanowany i na jednej krawędzi pojawia się swego rodzaju klomb odgrodzony od alejki niskim żywopłotem. Znalazło się też oczywiście miejsce do siedzenia blisko wejścia do domu. Dodatkową ozdobą jest stojąca na środku kolumna z rzeźbą. W aranżacji ogrodu świetnie sprawdzają się takie standardowe ozdoby jak drewniane koła od wozu lub latarenki.

Który ogród podoba Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu