Jak uchronić się przed zatruciem czadem w domu? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak uchronić się przed zatruciem czadem w domu?

A.D. A.D.
Nowoczesna kuchnia od GRUPA HYBRYDA Nowoczesny
Loading admin actions …

Każdego roku, w samej Polsce, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla umiera około 100 osób. W Stanach Zjednoczonych z tego samego powodu umiera rocznie co najmniej 400 osób. Setki tysięcy osób są poszkodowane. Ten toksyczny gaz nie ma koloru ani zapachu, obezwładnia i usypia. Jest lżejszy od powietrza, w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Dostaje się do organizmu drogami oddechowymi następnie w płucach przenika do krwi. Tam łączy się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokuje dostęp tlenu do organizmu i uszkadza narządy – może powodować nawet śmierć. Zobaczcie co należy robić aby uniknąć zaczadzenia, jakie są jego objawy i jak należy ratować poszkodowanych. Te informacje mogą uratować życie Wam i Waszym bliskim!

Skąd się bierze tlenek węgla?

Część dzienna, zima Skandynawski salon od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Część dzienna, zima

Magdalena Zawada

Tlenek węgla powstaje w wyniku spalania niektórych substancji a wokoło jest mały dostęp tlenu. Tworzy się w wyniku niepełnego spalania paliw: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy i wielu innych. Głównymi powodami powstawania są: brak dopływu świeżego powietrza do urządzenia w którym następuje spalanie, zużycie lub zanieczyszczenie palnika gazowego, niedrożny lub nieszczelny przewód kominowy lub wentylacyjny, niesprawna, źle zamontowana instalacja grzewcza. Przy mroźnej pogodzie lub silnym wietrze czad może się cofnąć do mieszkania dlatego szczególnie niebezpieczny jest w sezonie grzewczym. Pamiętajcie, że w małych pomieszczeniach takich jak łazienka, bez sprawnych przewodów kominowych czy wentylacyjnych, śmiertelna dawka tlenku węgla może powstać już w ciągu minuty!

Jeśli spodobało Wam się wnętrze ze zdjęcia zajrzyjcie tutaj: MAGDALENA ZAWADA aby obejrzeć więcej zdjęć tego uroczego domku letniskowego na Kaszubach.

Nie używajcie kuchenki do ogrzewania pomieszczeń

Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystajcie tylko z usług wykwalifikowanych fachowców. Zawsze użytkujcie tylko sprawne technicznie urządzenia i zgodnie z ich przeznaczeniem! Urządzenia należy kontrolować pod względem technicznym zgodnie z instrukcją producenta. Pamiętajcie że bardzo ważna jest wentylacja dlatego w żadnym wypadku nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe. Samodzielnie kontrolujcie ciąg powietrza w pomieszczeniu, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu. Jeśli cokolwiek budzi Wasze wątpliwości niezwłocznie skontaktujcie się z kominiarzem.

Zadbajcie o dopływ świeżego powietrza

Często wietrzcie pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania - kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe. Pamiętajcie aby zawsze uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystacie z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej). Ważne jest zapewnienie stałego rozszczelnienia okien. W nowoczesnej stolarce okiennej zawsze umieszczajcie nawiewniki – okna nie mogą być zbyt szczelne a często podczas wymiany stolarki popełniamy błąd nadmiernego doszczelniania. Jest to naleciałość z dawnych czasów kiedy, najczęściej drewniane, okna słabej jakości przepuszczały nadmiar chłodnego powietrza. Polskie normy określają jasno ilość powietrza, która powinna dopływać do określonych pomieszczeń – zadanie to zapewnia wentylacja oraz nawiewniki okienne. Dlatego przy całkowitym otwarciu nawiewnika ta ilość to 30-50m3 na godzinę przy wentylacji grawitacyjnej.

Zainstalujcie czujnik czadu

Jeżeli masz w domu system alarmowy, czujnik tlenku węgla może być jednym z elementów rozszerzających jego funkcje. Takie czujniki są skuteczne w szerokim zakresie temperatury i niezawodne w działaniu dzięki stosowanej w ich technologii mikroprocesorowej kompensacji temperatury oraz inteligentnemu systemowi powiadamiania o zagrożeniu. Jest ono realizowane przez wbudowaną diodę oraz za pomocą sygnalizacji akustycznej. Innym rodzajem są alarmy autonomiczne czyli niezależne od innych instalacji. Takie detektory tlenku węgla są wyposażone w czujnik i sygnalizator, co umożliwia im samodzielną pracę. Czujniki zapewniają ciągły monitoring stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach w zakresie od 30 do 999 ppm. W chwili przekroczenia dolnej wartości granicznej automatycznie włącza się powiadamianie. Dzięki funkcji sygnalizacji słabego stanu baterii mamy pewność, że urządzenie nie przestanie działać niepostrzeżenie. Wysoki wskaźnik wykrywalności zagrożenia tlenkiem węgla mają bateryjne detektory tlenku węgla wyposażone w dwa czujniki (elektrochemiczny i temperatury) oraz w elektroniczny układ sterujący. Urządzenia informują drogą dźwiękową i optyczną o wykryciu tlenku węgla o stężeniu 50 ppm. Pamiętajcie, że sam czujnik czadu nie zagwarantuje bezpieczeństwa!

Sprawdźcie czy system grzewczy jest sprawny

Regularnie wykonujcie przeglądy techniczne oraz czyszczenie przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Korzystajcie jedynie z usług profesjonalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje, czyli kominiarzy – zawsze usuwajcie usterki stwierdzone przez nich. O wadliwie działających urządzeniach grzewczo-kominowych natychmiast informuj właściciela lub zarządcę budynku; nigdy nie dokonuj samodzielnych napraw, przeróbek i podłączeń do przewodów kominowych. W wypadku używania węgla czy drewna wykonujcie przegląd nie rzadziej niż raz na 3 miesiące natomiast gdy używacie gazu ziemnego czy oleju opałowego –róbcie to minimum raz na pół roku. Przegląd wentylacji musi się odbyć nie rzadziej niż raz w roku. Zwróćcie szczególną uwagę na sprawność piecyków gazowych oraz kuchenek.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

od homify Nowoczesny Żelazo/Stal

Pierwszymi, lżejszymi objawami zatrucia są bóle głowy, zaburzenia równowagi, nudności i wymioty, drętwienie i osłabienie mięśni kończyn, ogólne osłabienie, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej. Cięższe to apatia, senność, utrata kontroli z otoczeniem czy utrata przytomności. Nigdy nie lekceważcie żadnego z tych objawów – w wypadku gdy poczujecie, że coś jest nie tak natychmiast otwórzcie wszystkie okna i wyjdźcie z mieszkania. Niezwłocznie zadzwońcie na numer alarmowy i straż pożarną aby zgłosić swoje podejrzenia. Sprawdźcie czy ktoś nie został w pomieszczeniu. Jeśli tak – niezwłocznie wynieś poszkodowanego na powietrze, rozluźnij jego ubranie a następnie okryj aby zapobiec wychłodzeniu ciała. W przypadku utraty przytomności rozpocznij akcję resuscytacyjną.

Bezpieczny system grzewczy to system ogrzewania podłogowego. Przeczytajcie 7 ważnych faktów o ogrzewaniu podłogowym! – to ciekawy artykuł, który przybliży Wam to zagadnienie.

A czy Wy zawsze pamiętacie o zasadach bezpieczeństwa w swoich domach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu