Jak uwolnić się od zbędnych rupieci w domu? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak uwolnić się od zbędnych rupieci w domu?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Eklektyczny salon od Tiago Patricio Rodrigues, Arquitectura e Interiores Eklektyczny
Loading admin actions …

Czasami mamy nawyk przynoszenia rzeczy z zewnątrz i trzymania ich w domach. Wypakowując kieszenie, torebki, odbierając pocztę odkładamy je mimowolnie na biurka lub najbliższe półki; gdzie tylko popadnie. Zapominamy wyrzucać niepotrzebnych rzeczy do kosza, ponieważ skoro są dla nas nieważne to nie przykładamy do nich i ich miejsca, uwagi. I tak właśnie tworzy się bałagan, który powoduje piętrzenie się bzdur na półkach lub w szufladach. Dotyczy to nie tylko drobnych elementów, ale także bibelotów i innych akcesoriów domowych, które kiedyś ustawione lub powieszone na ścianach zalegają latami. Przestajemy je zauważać, aż w końcu dochodzimy do granicy, przy której uświadamiamy sobie, że nie potrafimy nic znaleźć w natłoku śmieci w domu oraz nic nie ma w nim swojego stałego miejsca.


Oprócz praktycznych względów, pojawia się tu także aspekt psychologiczny. Człowiek z reguły gorzej czuje się w zagraconym pomieszczeniu. Dlatego należy systematycznie przeprowadzać porządki w domu, które uwolnią nas i nasze wnętrze od chaosu. Jak spojrzeć z dystansu na swój dom i posiadane rzeczy? Z czym się rozstać i jak? Podpowiedzi znajdziecie poniżej.

Odśwież umysł

Skandynawski salon od homify Skandynawski

Spróbujcie zamknąć oczy i wyobrazić sobie Wasze mieszkanie bez mebli i dekoracji. Co stałoby na którym miejscu i jakie ozdoby by się tam znajdowały? Pomyślcie o najnowszych trendach w aranżacji wnętrz, funkcjonalnym ustawieniu mebli. Jeśli niewiele byście zmienili w kwestii planowania przestrzeni to spójrzcie z dystansem na posiadane przez Was dekoracje, obrazy i zastanówcie się jak na nowo moglibyście je wkomponować w wystrój starych, czterech ścian. Zróbcie przysłowiowy rachunek sumienia i wybierzcie tylko najpotrzebniejsze elementy wyposażenia pokoju. Resztę mebli wyeliminujcie. To pierwszy krok do uporządkowania swojej przestrzeni.

Pożegnaj się z zapomnianą przeszłością i niepotrzebnymi sentymentami

Nowoczesne domowe biuro i gabinet od homify Nowoczesny

Następnie przejrzyjcie rzeczy: książki, płyty, obrazy, zastawę i tak dalej. Wybierzcie tylko te naprawdę pamiątkowe, wartościowe, pożyteczne i piękne. Z resztą rozstańcie się bez wahania! Rzeczy, o których istnieniu dawno zapomnieliście, przejrzyjcie i poważnie zastanówcie się czy warto je nadal przechowywać. Zdecydowanie nie przetrzymujcie niewykorzystanych kuponów, starych gazet czy nieużywanej, bezwartościowej biżuterii. 

Mniej znaczy więcej, a minimalizm jest teraz w cenie i w modzie!

Segreguj

Tak skompletowane rzeczy ułóżcie w zbiory na wybranych miejscach. Wcale nie muszą to być nowe półki czy szuflady, chodzi tylko o to, by odświeżyć umysł i pamięć do tego, co gdzie się znajduje i gdzie ma swoje stare – nowe, miejsce. Meble przeznaczone do konkretnych funkcji, jak na przykład szafka RTV zawsze będzie najlepszym i w sumie jedynym miejscem na przechowywanie płyt CD lub DVD. Tak jak książki, można ułożyć je tematycznie lub bardziej zabawnie – kolorystycznie. To doda ciekawego wyglądu całemu wnętrzu. Resztę drobnostek spakujcie do ozdobnych pudełek, które można postawić w widocznym i dobrze dostępnym miejscu – zawsze pod ręką.

Ponowne życie rzeczy, których nie potrzebujesz

Rozwiązaniem na pozbycie się starych niepotrzebnych nam rzeczy wcale nie musi być śmietnisko! Nadmiar filiżanek do kawy, których nie używaliśmy możemy sprezentować znajomym lub ponownie wykorzystać, na przykład jako mała doniczka na zioła w kuchni. Ubrania i tekstylia możemy ofiarować potrzebującym. Pozbywajmy się zbędnych rzeczy, ale odpowiedzialnie dla środowiska i z głową!

Recykling to modne zajęcie. Jak stworzyć coś z niczego? Dowiesz się z DIY: od palety do stolika!

Skup uwagę na wyjątkowych elementach

Apartament w Zakopanem - salon Minimalistyczny salon od Jacek Tryc-wnętrza Minimalistyczny
Jacek Tryc-wnętrza

Apartament w Zakopanem – salon

Jacek Tryc-wnętrza

Minimalizm ma za zadanie wyeksponować jedynie potrzebne, ale też najpiękniejsze rzeczy w domu. Dzięki temu, że na przykład jak na powyższej realizacji Jacek Tryc – Wnętrza, piękne lustro nie będzie miało towarzystwa zbędnych ozdób wokół siebie, będzie dobrze widoczne z daleka, a goście jak i sami domownicy odkryją piękno jego ramy na nowo. To nauczy wielu doceniania i radości z małych rzeczy, a także przemyślanych zakupów w przyszłości.

Nowe kolory, nowy design, nowy ład

Ostatnim krokiem do odświeżenia i uporządkowania własnego domu jest jego dekoracja! To że pozbywamy się balastu nie znaczy, że dom ma zostać opustoszony. W przygotowanym według wcześniejszych wskazówek mieszkaniu, łatwiej będzie zmobilizować się do przeprowadzenia małych remontów lub większych metamorfoz. Ściana w salonie w nowym kolorze przełamie nudę i monotonię, a inaczej ustawione bibeloty nadadzą nowego charakteru wnętrzu.

Czy jesteście typem "zbieracza"? Jak z tym walczycie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu