Jak profesjonalnie dobrać oświetlenie do kuchni?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Egue y Seta Rustykalna kuchnia
Loading admin actions …

Kuchnia to serce każdego domu, bez względu na jej styl pragniemy, aby służyła nam swoją funkcjonalnością, pojemnością oraz łatwością w użytkowaniu. Przed przystąpieniem do aranżacji tego pomieszczenia powinniśmy dokładnie przeanalizować wady i zalety przestrzeni, jej kształt, wielkość oraz stopień naświetlenia, czyli dostęp do światła naturalnego. Posiadając wszystkie wyżej wymienione informacje możemy wybrać styl kuchni oraz jej zabudowę. W dzisiejszym artykule postaramy się Wam podpowiedzieć jak wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni i czym się kierować. 

Idealna kuchnia to miejsce doskonale zaprojektowane, w którym wszystkie niezbędne narzędzia, sprzęty znajdują się pod ręką, w którym swobodnie możemy się poruszać oraz posiadamy odpowiedniej wielkości przestrzeń do przygotowywania posiłków. Niestety nie ma wzorcowego przepisu na aranżację doskonałej kuchni. Każda jest inna, ponieważ każdy z nas ma inne wymagania odnośnie tego co powinno się w niej znaleźć. Kluczem do sukcesu jest perfekcyjne dopasowanie tej przestrzeni oraz zgranie z naszymi indywidualnymi potrzebami. Pomiary są pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć. Bez tej wiedzy nie będziemy w stanie maksymalnie wykorzystać potencjału aranżowanej przestrzeni ani dopasować do niej kształtu zabudowy. Po drugie ergonomia. Kuchnia powinna spełniać nasze wymagania oraz ułatwiać nam czas spędzony w niej, dlatego ważne, aby rozmiar oraz wysokość blatów dopasować do naszych potrzeb oraz wzrostu właścicieli. Dzięki temu nie obciążymy nadto kręgosłupa, a stworzymy komfortowe warunki do pracy. Praca w kuchni powinna być przyjemnością, a nie męczącym obowiązkiem. Po trzecie właściwe oświetlenie. Przede wszystkim światło w kuchni powinno mieć więcej niż jedno źródło. Blat, czyli część robocza powinna posiadać właściwie dopasowane, osobne światło, ponieważ w tej części odbywa się proces przygotowawczy naszych posiłków. Nasze sukcesy kulinarne w połowie są uzależnione od prawidłowej pracy, a ta od odpowiedniego oświetlenia. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć tego aspektu, tylko bliżej mu się przyjrzeć i poszukać właściwego rozwiązania dla nas.O tym jakie oświetlenie najlepiej wykorzystać w przestrzeni kuchennej w pozostałej części artykułu.

Pomysły na oświetlenie kuchni

Oświetlenie kuchni jest niezwykle istotną kwestią. Odpowiada przede wszystkim za pomyślność naszych dań oraz komfort pracy. W kuchni natężenie światła powinno być dosyć intensywne, nie chcemy stworzyć kameralnej atmosfery, a odpowiednie warunki do pracy, dlatego warto rozważyć zakup włącznika, który będzie posiadał możliwość regulacji. Wybór oświetlenia do tej przestrzeni jest kwestią gustu. Możemy zdecydować się na wykorzystanie bardzo praktycznych szyn z reflektorami, których kąt padania światła możemy podporządkowywać własnym potrzebom bądź wykorzystać halogeny lub standardową formę oświetlenia jak lampa. Decyzja zależy od nas i naszych indywidualnych wymogów.

Oświetlenie szafek kuchennych

Coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie dodatkowego oświetlenia w kuchni, które ma nie tylko pełnić funkcję praktyczną, ale także ozdobną. Oświetlenie szafek kuchennych stanowi ciekawy element dekoracyjny wnętrza. Do tego typu zabiegu możemy wykorzystać np. paski ledowe, halogeny czy reflektory, które w miarę potrzeb będziemy mogli regulować. Tak wyeksponowane półki czy szafki kuchenne mogą stworzyć ciekawą aranżację tej przestrzeni. Wystarczy odpowiednio dobrać asortyment bądź stworzyć ciekawą kompozycję składającą się z zastawy, ziół oraz pojemników z przyprawami i oryginalne wnętrze niebanalnej kuchni mamy gotowe. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz kreatywnego podejścia.

Żyrandol w kuchni

Żyrandol to forma oświetlenia, która stricte kojarzy nam się z pokojem dziennym lub sypialnią. Mało kto decyduje się go wykorzystać w kuchni, ponieważ pełni on bardziej funkcję dekoracyjną aniżeli praktyczną. Ozdobny, kryształowy żyrandol wymaga dodatkowego oświetlenia, które będzie nam w stanie zapewnić godne warunki do pracy. Najlepiej zaaranżować go w przestrzeni surowej, mocno industrialnej o futurystycznym charakterze, gdzie doda odrobiny eklektycznego, stylu. Natomiast w przestrzeni utrzymanej w stylu kobiecym, glamour będzie prezentował się zjawiskowo, lekko dodając ultranowoczesnego wyglądu. Zaletą tego typu oświetlenia jest dwufunkcyjność, ponieważ prócz światła jakie daje, podkreśla oryginalny charakter wnętrza, nadając mu niebanalnego wyglądu.

Lampa wisząca

Lampa wisząca Alumi. 4FunDesign.com KuchniaOświetlenie
4FunDesign.com

Lampa wisząca Alumi.

4FunDesign.com

Lampy wiszące, jak ta widoczna na zdjęciu, która jest dostępna w internetowym sklepie Ekotechnik24.pl, są świetnym sposobem na oświetlenie części jadalnianej lub wyspy kuchennej. Lampa powyżej wykonana została w całości z metalu w kolorze czarnym z domieszką białego. Produkowane są w Polsce, a więc decydując się na ich zakup wspieramy polskich przedsiębiorców oraz rodzimą gospodarkę. W zależności od gustu oraz stylu pomieszczenia możemy zlecić ich pomalowanie na dowolnie wybrany przez nas kolor, dzięki czemu dopasujemy oświetlenie do zaprojektowanej przestrzeni. Tego typu oświetlenie jest nie tylko praktyczne, ale także efektowne. Podkreśli każde wnętrze nadając mu wyrazistego, nieszablonowego wyglądu.

Oświetlenie części jadalnianej

Część jadalniana jest niezwykle istotnym fragmentem każdej kuchni. Tutaj najczęściej zasiadamy wspólnie z rodziną bądź przyjaciółmi i spożywamy posiłki, dlatego to miejsce powinno posiadać wyjątkowy klimat. W jadalni liczy się nie tylko odpowiednie oświetlenie, ale także dopasowanie rozmiaru stołu oraz krzeseł do potrzeb mieszkańców. W przestrzeniach ograniczonych metrażem najlepiej zdecydować się na skromny stół z funkcją rozkładania. Świetna oszczędność miejsca, zwłaszcza w przypadku kiedy liczy się każdy centymetr powierzchni. Aby stworzyć magiczną atmosferę przy stole, która sprzyja konsumpcji oraz miłym pogawędką powinniśmy ustawić stół przy oknie. Dzięki temu zapewnimy sobie dostęp do światła dziennego, a wieczorem nadamy poczucie głębi i tajemniczości.

Oświetlenie wyspy kuchennej

Shaker kitchen by Harvey Jones Harvey Jones Kitchens Klasyczna kuchnia
Harvey Jones Kitchens

Shaker kitchen by Harvey Jones

Harvey Jones Kitchens

Wyspa kuchenna najczęściej stanowi część roboczą naszej kuchni. To tutaj odbywa się cały proces przygotowawczy naszych posiłków. Jej wielkość, głębokość oraz wysokość blatów powinna być zatem dopasowana do gospodarzy, tak aby stworzyć komfortowe warunki pracy. Nasz sukces poczynań kulinarnych zależy bowiem od wygody i satysfakcji z użytkowanej przestrzeni. Pamiętajmy, że z racji istotnej funkcji, jaką pełni wyspa kuchenna, powinna być ona odpowiednio oświetlona. Wyspa najczęściej znajduje się na środku kuchni, zatem jest ona oddalona od okien oraz od dostępu do światła dziennego. Latem, kiedy dni są dłuższe, możemy sobie pozwolić na pracę w kuchni bez konieczności zapalania światła, nawet do późnych godzin wieczornych. Niestety zimą jest to niemożliwe, a więc projektując idealną kuchnię, pamiętajmy o zmiennych warunkach i dostosowaniu jej do wszelkiego rodzaju trudności.

Lampa wisząca z półką

Lampa wisząca, która pełni również rolę półki to innowacyjne rozwiązanie do każdego typu kuchni. Prócz najistotniejszej funkcji, czyli oświetlenia przestrzeni, zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania bądź eksponowania tego co uważamy za istotne bądź godne uwagi. Pomysł niezwykle ciekawy i oryginalny, który jest w stanie nadać ekstrawaganckiego charakteru naszej przestrzeni. Taki rodzaj oświetlenia pełni 3 funkcje, a więc warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem. Co więcej, do półki możemy przymocować haki, na których będziemy mogli zawiesić nasze garnki. Zatem jest to doskonały pomysł na oświetlenie, dekorację oraz przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów.

Oświetlenie sufitowe

mieszkanie na Felinie Lublin Auraprojekt Rustykalna kuchnia
Auraprojekt

mieszkanie na Felinie Lublin

Auraprojekt

Oświetlenie sufitowe to najczęściej wykorzystywana forma światła w kuchni. Każdy z nas projektując swoją wymarzoną kuchnię przede wszystkim stawia na lampy bądź halogeny, które umiejscowione są w suficie. Jest to najlepszy sposób na oświetlenie całego wnętrza bez konieczności aranżowania dodatkowych punktów oświetleniowych. Oczywiście podstawą w kuchni jest odpowiednio naświetlona przestrzeń robocza, a więc światła nigdy za wiele, można powiedzieć, że im więcej, tym lepiej!

Jakie oświetlenie wykorzystalibyście w swojej kuchni? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu