Nowoczesne fontanny ogrodowe - zainstaluj w 7 krokach! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nowoczesne fontanny ogrodowe – zainstaluj w 7 krokach!

A.D. A.D.
Nowoczesny ogród od Taller Estilo Arquitectura Nowoczesny
Loading admin actions …

Woda w ogrodzie służy wypoczynkowi, bo tworzy nastrój, przyciąga uwagę i stwarza korzystny mikroklimat dla ludzi i roślin. Doskonale relaksuje, uspokaja i wprawia w dobry nastrój. Właśnie dlatego warto mieć w ogrodzie choćby niewielkie oczko wodne czy staw. Jeśli dodatkowo zamontujecie w nim fontannę dodacie ogrodowi niesamowitej dynamiki i stworzycie nowe możliwości aranżacyjne tworząc dekoracyjny element. Obsługa nowoczesnych fontanny nie nastręcza trudności a sam sprzęt zabiera bardzo niewiele miejsca. Można je zainstalować niemal wszędzie – również na tarasie czy balkonie. Zobaczcie jak łatwo i samodzielnie zamontujecie nowoczesną fontannę w swoim własnym ogrodzie.

Krok 1: wybór odpowiedniego miejsca

Nowoczesny balkon, taras i weranda od homify Nowoczesny

Fontannę w ogrodzie dobrze jest zainstalować w pobliżu tarasu czy miejsca do wypoczynku. Wówczas cichy plusk wody wypływającej z kamienia będzie Wam uprzyjemniał chwile relaksu. Fontanna, nawilżając i schładzając powietrze, pomoże Wam dzięki temu przetrwać letnie upały. Pamiętajcie, że wybór miejsca jest o tyle ważny, że generuje wielkość i rodzaj fontanny czy oczka wodnego. Jeśli macie w ogrodzie psa postarajcie się, żeby miejsce nie było dla niego zbyt łatwo dostępne. Jeśli posiadacie już swój własny zbiornik wodny, nie ma sensu budować specjalnej niecki dla fontanny, oczko wodne może ją śmiało zastąpić. Najlepiej w takim przypadku wybrać fontannę pływającą, która do wyrzutu pobiera wodę z powierzchni oczka wodnego. Najprostsze fontanny, nadające się do małych i średnich oczek wodnych, można kupić razem z pompką już za kilkadziesiąt złotych. Do ich umieszczenia potrzebne jest jedynie płytkie miejsce w oczku lub półka na głębokości około 20-30 centymetrów.

Krok 2: zakup fontanny z całym zestawem

Najprostszym możliwym wariantem jest zakup gotowego zestawu składającego się najczęściej z pompy fontannowej, pływaka z dyszą fontannową i oświetleniem LED, kabla  oraz transformatora. Często wybierane są fontanny pływające – najłatwiejsze w czyszczeniu i demontażu – wymagają jedynie przyciągnięcia do brzegu bez konieczności wchodzenia do oczka wodnego. Niektóre modele fontann są wyposażone w wodoodporne reflektorki typu LED, a inne w czujniki zmierzchu. Dzięki temu delikatnym światłem wprowadzają magiczną atmosferę również wieczorem.

Fontanna w kształcie pierścienia, wykonana ze stali nierdzewnej została zaprojektowana przez SUNGARDEN. Stanowi ona punkt wyjściowy dla całej kompozycji ogrodu. Nawiązują do niej okrągłe wzory nawierzchni i powierzchni żwirowych.

Krok 3: przygotowanie gruntu

Donica polimerobetonowa Intel od TerraForm Nowoczesny
TerraForm

Donica polimerobetonowa Intel

TerraForm

Jeśli nie posiadacie gotowego oczka wodnego czy zbiornika z wodą rozpocznijcie pracę od przygotowania i wypoziomowania gruntu, na którym znajdzie się samodzielna fontanna z zamkniętym obiegiem wodnym. Z miejsca, które zostało przeznaczone na zbiornik wodny czy samodzielną fontannę usuńcie roślinność – zapobiegnie to nieprzyjemnemu zapachowi, który mógłby być spowodowany psuciem się roślinności pod ciężarem konstrukcji.

Krok 4: wykopanie dołu i zainstalowanie pojemnika

Pojemnik z wodą należy zamontować we wcześniej wykopanym dole. Jeśli jest to gotowy pojemnik nie musicie martwić się o jego trwałość ale jeśli zdecydowaliście się na zrobienie fontanny zupełnie samodzielnie od zera i chcecie aby była zrobiona np. z ceramicznych czy metalowych donic pamiętajcie, że każde naczynie należy wcześniej dokładnie oczyścić i zaimpregnować specjalnym preparatem. W gotowym oczku wodnym instalacja fontanny sprowadza się do podłączenia do pompy odpowiedniej końcówki rozpylającej wodę. W wypadku braku zbiornika konstrukcja wygląda tak: w wykopanym dole umieszcza się pojemnik sięgający kilka centymetrów poniżej jego krawędzi. Brzeg wykopu, uformowany w kształcie leja, należy wyłożyć folią i jej końce włożyć do pojemnika. Dół przykryć rusztem z nierdzewnych prętów metalowych, a na nim ułożyć  kamień z przewierconym otworem, donice, rzeźbę lub inną konstrukcję, w której zostanie umieszczony przewód wodny.

Krok 5 : pompa wodna

Nowoczesny ogród od homify Nowoczesny

Sercem całej fontanny czy źródełka jest pompa tocząca wodę do dyszy. Dlatego musicie odpowiednio dobrać oba te elementy – dysza musi mieć odpowiedni kształt aby rozbryzg wody nie był zbyt duży ani mały a pompa powinna mieć odpowiednią moc. W sprzedaży są gotowe zestawy zawierające zbiornik o pojemności kilkudziesięciu litrów z mocną pokrywą, w której znajdują się otwory umożliwiające swobodny przepływ wody. W komplecie jest pompa z dyszą fontanny. Niekiedy pokrywy pojemników są dzielone – można uchylić jedną część, żeby dostać się do wnętrza w celu konserwacji pompy lub sprawdzenia poziomu wody.

Krok 6: umieszczenie fontanny

od homify Nowoczesny

Do gotowej już fontanny z zamkniętym obiegiem wodnym musicie jedynie nalać wodę i podłączyć ją do zasilania. Ważne jest aby zabezpieczyć przewód elektryczny pompy peszlem. Ze względów estetyczny warto jest go zasypać żwirem lub ukryć pośród trawy ozdobnej. Pamiętajcie o regularnym oczyszczaniu fontanny a także dolewaniu wody. Zwłaszcza w upały jest to konieczne ponieważ woda szybko odparowuje. Pamiętajcie również aby co jakiś czas, zgodnie z zaleceniami producenta czyścić filtr. Zależnie od tego, jakiego typu jest pompa, można ją zostawić na zimę w zbiorniku lub nie. 

Krok 7: aranżacja otoczenia

Najprzyjemniejszym krokiem jest zaaranżowanie w ciekawy sposób istniejącej już postawionej przez Was samodzielnie fontanny. Jeśli jest to pływający wariant w oczku wodnym musicie zwrócić uwagę na roślinność w zbiorniku – zmienia się bowiem rodzaj natlenienia wody a połączenie statycznego układu z dynamicznym wiąże się z częściową zmianą roślinności. Jeśli Wasza fontanna to źródełko w kamieniu, rzeźbie czy donicy dobrze będzie wyglądać w jak najbardziej naturalnym środowisku. Szczególny urok mają źródełka zlokalizowane wśród paproci, drzew, mchów i ozdobnych traw. Intrygująco wyglądają również te zlokalizowane koło skalniaków. Jeśli Wasz ogród jest minimalistyczny a rzeźba fontanny prosta i geometryczna możecie wokół niej ułożyć jedynie ozdobny żwir i kamienie. 

Jeśli chcecie zainspirować się jeszcze bardziej przeczytajcie artykuł: Najpiękniejsze fontanny ogrodowe – 7 inspirujących projektów. Znajdziecie w nim ciekawe rozwiązania nowoczesnych oraz klasycznych form.

Może Wy również zdecydujecie się na samodzielnie wykonaną fontannę ogrodową?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu