Najlepsze materiały na pokrycia dachowe! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Najlepsze materiały na pokrycia dachowe!

A.D. A.D.
DOM MAŁY Minimalistyczne domy od 90 stopni Minimalistyczny
Loading admin actions …

Materiał, którym pokryty jest dach ma bardzo istotne znaczenie dla domu oraz poddasza a dość często zostaje pomijany i niedoceniany w trakcie planowania budowy. Tymczasem to właśnie on determinuje trwałość oraz wygląd dachu, a także mniej oczywiste zagadnienia, takie jak poziom hałasu na poddaszu. Co więcej, to właśnie od materiału pokryciowego i właściwie zastosowanej izolacji, będzie zależeć temperatura na poddaszu – jeśli nie chcecie, by latem było tam gorąco, a zimą - by ciepło nie uciekało na zewnątrz generując wysokie rachunki za ogrzewanie, wybierzcie materiał stosunkowo ciężki, który nie pozwala na łatwe przenikanie ciepłego i zimnego powietrza. Podczas wyboru pokrycia dachowego niezwykle istotny jest sam kształt dachu, który niekiedy determinuje rodzaj materiału zewnętrznego. Najważniejsze jest aby w trakcie budowy nie zmieniać rodzaju pokrycia bez konsultacji z architektem gdyż informacje i wytyczne zawarte w projekcie są wiążące. Dlatego wybór pokrycia jest jedną z pierwszych decyzji podejmowanych już na etapie tworzenia bądź kupowania gotowego projektu. Zobaczcie najpopularniejsze sposoby wykonywania pokryć dachowych i sprawdźcie jakie są ich wady oraz zalety.

Gonty stalowe

Gonty stalowe to nic innego jak dachówka stalowa z kruszywem, która zdobywa coraz większą popularność. Pokrycie to pomimo że jest lekkie, jak zwykła blachodachówka, oferuje trwałość na poziomie bardzo dobrych dachówek ceramicznych. Jedną z jego zalet jest znakomite usztywnienie więźby dachowej. System montuje się bez jakichkolwiek uszczelek przez co jest bezobsługowy, w przeciwieństwie do dachów ceramicznych. Dachy pokryte stalowymi dachówkami są bardzo wytrzymałe na silne podmuchy wiatru – do 250km/h  a w wypadku ceramicznej dachówki jest to ok 150km/h.

Dachówki gliniane

Dachówki to chyba najbardziej lubiany materiał do wykańczania dachu. Można nimi pokryć nawet dach o bardziej skomplikowanym kształcie. Dachówki ceramiczne powstają w procesie wypalania gliny, której zawdzięczają naturalny – zazwyczaj ceglastoczerwony kolor. Barwę taką nadają ceramice zawarte w glinie związki żelaza. Ponieważ glina rzadko występuje w jednolitych złożach, dachówki różnią się odcieniem nawet w tej samej partii produkcyjnej. Dzięki angobowaniu, czyli naniesieniu specjalnie przygotowanej mieszanki rozrzedzonej gliny oraz specjalnych barwników na wysuszoną dachówkę, istnieje możliwość wykonania dachówek w innych barwach a nawet cieniowanych. Glazurowanie pozwala na uzyskanie gładkich, błyszczących wariantów. Zwolennicy nowoczesnej i niekonwencjonalnej architektury również znajdą coś dla siebie – niektórzy producenci mają w swojej ofercie ekskluzywną dachówkę o prostej i gładkiej minimalistycznej formie i szerokiej gamie kolorystycznej.

Łupek

Uniwersalny plus premium #3 Nowoczesne domy od INDEA Nowoczesny
INDEA

Uniwersalny plus premium #3

INDEA

Łupek naturalny jest rodzajem skały osadowej. Występuje w różnych odcieniach grafitu oraz w kolorze zielonym, brązowym i purpurowym. Można go układać nawet na dachu o bardzo skomplikowanym kształcie. Wykonanie takiego pokrycia jest jednak trudne, dlatego zawsze trzeba zatrudnić doświadczonego dekarza. Łupek jest materiałem całkowicie niepalnym i trwałym – wytrzymuje nawet setki lat w nienaruszonym stanie. Jego wadami jest jednak spora waga. Powoduje to specjalne wymagania co do konstrukcji więźby. Jego układanie jest bardzo pracochłonne, długotrwałe i kosztowne dlatego wykonuje go niewielu dekarzy. Sam materiał jest też dosyć drogi.

Pokrycia dachowe z włóknocementu

Jeśli zależy Wam na tym, aby pokrycie Waszego domu było lekkie i estetyczne, a przede wszystkim wyróżniało się spośród innych i miało niepowtarzalny charakter, warto zastanowić się nad zakupem coraz bardziej popularnego materiału, jakim są pokrycia z włóknocementu. Jest to nowoczesny materiał wykorzystywany do krycia i wykończenia dachów, elewacji oraz ścian zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ponadto jego skład jest neutralny dla środowiska. Posiada on cenne właściwości, takie jak niewielka gramatura, niepalność, regulacja wilgotności oraz wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Istotny jest także fakt, że nie poddaje się przez długi czas starzeniu, co zapewnia trwałe pokrycie, niewymagające konserwacji. Obecnie producenci oferują szeroki zakres produktów z włóknocementu, są to m.in. płytki dachowe, płytki elewacyjne, wielkoformatowe płyty elewacyjne, płyty faliste oraz deski elewacyjne.

Drewniane gonty

DOM MAŁY Minimalistyczne domy od 90 stopni Minimalistyczny
90 stopni

DOM MAŁY

90 stopni

Gonty drewniane są wdzięcznym materiałem do krycia dachów, można je ułożyć na każdym dachu, nawet tym o bardzo skomplikowanym kształcie. Oryginalnie prezentują się na dachach tradycyjnych domów, jak również w zastosowaniu w nowoczesnej architekturze – przykład możecie obejrzeć na powyższym zdjęciu. Ich wykonanie nie jest łatwe, mogą być cięte – wtedy mają gładką powierzchnię lub łupane – z nieregularną, chropowatą powierzchnią.  Gont łupany jest formowany zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna, jest trwalszy od gontu ciętego. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do tego rodzaju pokrycia jest drewno świerkowe, jodłowe, dębowe oraz modrzewiowe i cedrowe. Drewno tych gatunków ze względu na swoją strukturę, jest szczególnie odporne na atak grzybów i uszkodzenia mechaniczne.

Dachówki bitumiczne

Dom w Olimpinie, koło Bydgoszczy Nowoczesne domy od AAYE Architekci Nowoczesny
AAYE Architekci

Dom w Olimpinie, koło Bydgoszczy

AAYE Architekci

Dachówki bitumiczne zwane również gontami bitumicznymi to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z wykrojonymi wzorami bardziej lub mniej przypominającymi kształtem klasyczną dachówkę. Zachwalając dachówkę bitumiczną, podkreśla się jej niską cenę, nieduży ciężar i łatwy montaż. Dach, na którym ułożone są gonty bitumiczne, znacznie prościej jest przebudować bądź zmodyfikować. Ten rodzaj pokrycia jest też odporny na uszkodzenia w trakcie transportu, montażu i użytkowania. Bardzo ważne są jej właściwości akustyczne – krople deszczu, drepczące ptaki lub gałęzie drzewa uderzające o dach nie powodują żadnego hałasu. Dom w Olimpinie, koło Bydgoszczy zaprojektowany przez XOSA ARCHITECKI ma ciekawą, nowoczesną bryłę i dodatkowo jego awangardowy wygląd został podkreślony prostą, drewnianą fasadą skomunikowaną z szarą współczesną dachówką. Obok takiego połączenia nikt nie przejdzie obojętnie.

Który materiał wydaje się Wam być najlepszy i chcielibyście go zastosować u siebie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu