Najlepsze triki na przechowywanie dekoracji! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Najlepsze triki na przechowywanie dekoracji!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
od De Kleine Generatie Skandynawski
Loading admin actions …

Wspaniały świąteczny czas do którego tak gorączkowo się przygotowywaliśmy przez połowę grudnia niestety już niedługo będzie tylko wspomnieniem, a my będziemy musieli poczekać na nadejście kolejnych świąt, kiedy to zapach choinki roznosi się we wnętrzu naszego domu. Czego nie mogło zabraknąć w przestrzeni wypełnionej świąteczną atmosferą? Zielona choinka, mała lub duża, żywa czy sztuczna – każdy ma swój ulubiony typ. Niebawem powróci do pudełka lub dołączy do kolekcji w ogrodzie powiększającej się o jedno drzewko każdego roku. Bombki choinkowe, te złociste, pełne brokatowych fal, jak i te matowe, o niespotykanych kształtach, czy ze specjalną dedykacją – też będą musiały poczekać do następnego roku, aby zachwycać swoją aparycją. Ten sam los czeka girlandy, łańcuchy i inne dodatki. No właśnie, jak zabrać się za sprzątanie świątecznego domu? Gdzie i jak przechowywać dekoracje, aby cieszyły nas przez wiele kolejnych lat? 

Wykorzystaj stare gazety i magazyny

Oglądana przez ostatni miesiąc pięknie i starannie przystrojona choinka została już schowana, tak samo jak wszystkie pozostałe świąteczne ozdoby. Przy ściąganiu bombek z choinki i wkładaniu ich do pudełek powinniśmy uważać na to, żeby się przypadkiem nie stłukły – szkoda bombki, a do tego musimy jeszcze posprzątać rozsypane szkło… Ozdoby drewniane o różnych kształtach mogą sprawić nam kłopot przy pakowaniu, ponieważ nieregularna forma ułatwia ich uszkodzenie. Wystarczy, że źle wsadzimy je do pudełka. Aby zabezpieczyć ozdoby i oddzielić od siebie, wykorzystajmy stare gazety i magazyny. Zacznij od owinięcia bombek i reszty dekoracji, a następnie takie pakunki w gazetowej formie – ułóż na sobie w pudełku. To rozwiązanie pozwala nam oddzielić od siebie poszczególne ozdoby, a jednocześnie nie zajmują one więcej miejsca. Możemy je pochować w estetycznych pudełkach i nawet jeśli nie mamy piwnicy lub strychu – zawsze znajdzie się miejsce w naszym domu na przechowanie dekoracji.

Stare tekstylia

Kocyki PetitCoco od PETITCOCO Skandynawski
PETITCOCO

Kocyki PetitCoco

PETITCOCO

W przypadku delikatnych dekoracji taka ochrona jak papierowa gazeta może nie wystarczyć. Aby zabezpieczyć cenną bombkę lub stroik możemy je owinąć w stare tekstylia. Każdy z nas ma pochowane w szafie stare, zniszczone już podkoszulki, ręczniki i prześcieradła, które nie nadają się do użytku zgodnie z ich przeznaczeniem. Wystarczy je odpowiednio pociąć i zawinąć dekoracje w kawałek materiału. Dzięki temu ozdoby będą lepiej chronione i nawet przy wstrząsach, czy upadku z małej wysokości – odpowiednio zamortyzowane. Tym sposobem robimy też mały porządek w szafie!

Jeżeli nie tylko chcecie zająć się ozdobami świątecznymi, ale od razu planujecie większe sprzątanie, to sprawdźcie kilka porad w tym artykule: Zostań mistrzem porządku w swoim domu!

Podziel typy dekoracji

Ozdoby choinkowe i świąteczne dekoracje są nam potrzebne na początku grudnia, kiedy to chcemy wprowadzić do domu magiczny nastrój i zasiać świąteczną atmosferę. Właściwie przez resztę roku ozdoby będą czekać schowane w piwnicy lub garażu na właściwy moment w roku, aby znów mogły nas zachwycać swoim artystycznym wizerunkiem. Jednak aby uniknąć frustracji przy dekorowaniu domu, powinnyśmy pamiętać również o posegregowaniu dekoracji. W ten sposób łatwiej nam będzie znaleźć odpowiednią ozdobę. W jednym pudle możemy trzymać bombki, w następnym światełka choinkowe, zaś w jeszcze innym dekoracje, których miejsce jest na wigilijnym stole. Zamiast spędzać godziny na poszukiwaniu złotego łańcucha wśród wszystkich pudełek i kartonów – będziemy wiedzieć, że wszystkie łańcuchy są w jednym, wybranym pudełku i tam z łatwością znajdziemy ten, którego tak bardzo szukamy.

Opisz pudełka

Skoro mamy już wszystko w pudełkach, to zróbmy całe porządkowanie jeszcze bardziej sensownym i je opiszmy. W ten sposób nie zgubimy się w natłoku różnych pudeł o niewiadomej zawartości. Zamiast otwierać pokrywę każdego z osobna w poszukiwaniu srebrnych bombek, sięgniemy po pudełko z opisem srebrne bombki – to wyjątkowo proste rozwiązanie, a jakie genialne! W ten sam sposób organizujemy dokumenty, zabawki, pudełka z żywnością – również ozdoby świąteczne mogą być ładnie opisane. Ułatwi nam to przystrajanie domu w przyszłym sezonie zimowym, kiedy to światełka choinkowe znów ozdabiają każdy pokój.

Włóż żel silikonowy przeciw wilgoci

Żel silikonowy to znany i powszechnie używany pochłaniacz wilgoci. Możemy go znaleźć wszędzie – występuje w postaci małych granulek i jest dołączany m.in do pudełek z butami, odzieży itp. Jego zastosowanie jest bardzo proste, zbiera wilgoć i nie pozwala jej dobrać się do naszej własności – w tym przypadku ozdób świątecznych. Często przetrzymujemy je w piwnicy, czy na strychu, gdzie panuje większa wilgotność powietrza, pomieszczenia nie są ogrzewane – aby zapobiec zawilgoceniu, wystarczy dodać do pudełka z ozdobami taki mały woreczek z żelem.

Zapobiegaj złym zapachom – użyj lawendy

Woreczki serduszka wypełnione lawendą od WszystkoCoŁadne Wiejski
WszystkoCoŁadne

Woreczki serduszka wypełnione lawendą

WszystkoCoŁadne

W zamkniętych pudełkach ozdoby świąteczne spędzają praktycznie 11 miesięcy w roku. W związku z tym, że chowamy je tam, gdzie nie będą przeszkadzać, czyli w piwnicy, w garażu, na strychu, czyli w pomieszczeniach w których – nie ma co się oszukiwać – nie dbamy tak często o porządek, jak w pozostałej części domu – pudełka i ich zawartość mogą zacząć nieprzyjemnie pachnąć, zazwyczaj jest to po prostu nagromadzony kurz lub nieco stęchłe powietrze. Aby temu zapobiec, wystarczy, że do środka wraz z ozdobami włożymy woreczek z lawendą, taki jak ten od wszystkocoładne, która zniweluje nieprzyjemne zapachy i wypełni przestrzeń przyjemnym zapachem.

Jakie macie sposoby na przechowywanie świątecznych dekoracji?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu