Efektowne oświetlenie schodów! | homify

Efektowne oświetlenie schodów!

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
studiodonizelli Korytarz, hol i schodySchody
Loading admin actions …

Oświetlenie schodów jest nie tylko ważne dla bezpieczeństwa ich użytkowania, ale również sprawia, że są atrakcyjne wizualnie. O ile do większości pomieszczeń w domu dociera światło naturalne o tyle, w przedpokojach, korytarzach często musimy się zadowolić jedynie światłem sztucznym. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony jesteśmy zmuszeni używać energii elektrycznej w ciągu dnia, z drugiej strony wieczorem podświetlone schody są bardziej bezpieczne i wyglądają bardzo malowniczo. Nawet najprostsza konstrukcja odpowiednio oświetlona może dawać imponujące wrażenie. 

Jak sprawić, żeby schody wyglądały niesamowicie? Jakie efekty można uzyskać dzięki ciekawemu oświetleniu schodów? – zobaczcie poniżej!

Ukryte źródło światła

TransParancy by EeStairs® - Glass balustrades EeStairs | Stairs and balustrades Korytarz, hol i schodySchody
EeStairs | Stairs and balustrades

TransParancy by EeStairs® – Glass balustrades

EeStairs | Stairs and balustrades

Lekko tajemniczą i bardzo klimatyczną atmosferę wprowadzi oświetlenie schodów za pomocą ukrytego pod jego biegiem źródło światła. Sprawia wrażenie, jakby coś niezwykłego znajdowało się pod nimi. Ciepłe, słoneczne światło oświetla ścianę klatki schodowej, wykonanej z surowej cegły. Ściana stylizowana na starą, odrapaną w zestawieniu z intrygującym światłem sprawia wrażenie jakby prowadziła do ukrytego głęboko w ziemi źródła.

Klimatyczne lampki

Solid Pendants in Carrara marble Terence Woodgate Korytarz, hol i schodyOświetlenie
Terence Woodgate

Solid Pendants in Carrara marble

Terence Woodgate

Najprostszym sposobem na oświetlenie schodów są zamontowane na suficie klatki schodowej lampy. Jest to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, wymagające jednak od nas często niewygodnego wspinania się, gdy zajdzie konieczność wymiany żarówki. Nowa technologia daje nam jednak możliwość zastosowania innych rodzajów oświetlenia schodów. Lampy halogenowe czy światło typu led zainstalowane nisko na ścianie, przy barierce lub stopniach schodów nie sprawiają już tak dużego problemu. Wymiana zawieszonych na długich przewodach lampek ledowych jak te przedstawione na zdjęciu też będzie znacznie łatwiejsza. Dodatkowe to punktowe, nowoczesne oświetlenie wprowadza niezwykle klimatyczną atmosferę. Ciepłe, rozproszone światło uzyskano tu dzięku zastosowaniu oprawek z jasnego, dekoracyjnego marmuru.

Podświetlane stopnie

Schody wspornikowe na tle tapicerowanej ściany KAISER Schody Sp. z o.o. Korytarz, hol i schodySchody
KAISER Schody Sp. z o.o.

Schody wspornikowe na tle tapicerowanej ściany

KAISER Schody Sp. z o.o.

Oświetlenie schodów za pomocą taśm ledowych zamontowanych na stopniach to jeden z najprostszych i skutecznych sposobów na uatrakcyjnienie klatki schodowej. Dzięki nim możemy wydobyć bryłę lub pewne elementy konstrukcyjne. Na zdjęciu widzimy taśmy zainstalowane pod stopniami, tak że światło odbija się od znajdującego się poniżej, dzięki temu nie jest ono ostre, lecz delikatnie rozproszone, mieni się na powierzchni schodów. Tego typu oświetlenie można również zainstalować wzdłuż policzków otrzymując nieco inną kompozycję. 

Lampy skierowane na ścianę

klatka schodowa ArtDecoprojekt Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
ArtDecoprojekt

klatka schodowa

ArtDecoprojekt

Stosując nowoczesne metody oświetlenia schodów należy uważać, aby nie raziło ono przyszłych użytkowników. Światło powinno być skierowane przede wszystkim na ścianę lub stopnie schodów, tak aby zanim nim do nas dotrze odbiło się od powierzchni i delikatnie rozproszyło. Na zdjęciu widzimy pionowe lampy, które kierują światło na ścinę powyżej i poniżej tworząc regularne słupy świetlne, rozjaśniające wnętrze klatki schodowej.

Światło punktowe na ścianie

Punktowe światło halogenowe jest również w ostatnich latach bardzo rozpowszechnionym sposobem oświetlenia schodów. Jest ono bardzo delikatne, nie razi więc oczu, lecz subtelnie obmywa schody jasnym światłem. Sprawia, że konstrukcja wydaje się lżejsza. Nie musi być stosowane przy każdym stopniu, w zupełności wystarczy co dwa, trzy, tak jak jest to pokazane na zdjęciu. Często do tego typ świateł instaluje się czujniki ruchu, tak aby zapalały się automatycznie, gdy zbliżamy się do schodów, bez konieczności szukania po ciemku kontaktu.

Podświetlenie poręczy

​Led railing system IAM Design Korytarz, hol i schodyOświetlenie
IAM Design

​Led railing system

IAM Design

Kiedy zamontowanie światła na stopniach schodów nie jest możliwe lub są one strome i zależy nam na wyraźnym oznaczeniu poręczy warto zainstalować listwę ledową w jej pobliżu. Schody staną się wtedy bardziej bezpieczne. Szczególnie dla osób starszych czy niepełnosprawnych ten typ oświetlenia schodów będzie dużym ułatwieniem. Na przedstawionym zdjęciu czarne, schody wspornikowe zostały oświetla bardzo jasnym światłem z zainstalowanej pod poręczą listwy ledowej. Wydobyło one je z cienia, a ciemne schody stały się lepiej widoczne. 

Podświetlane wnęki

Umieszczenie źródeł światła we wnękach to bardzo efektowny sposób oświetlenia schodów. Na zdjęciu widzimy, umieszczone w niewielkich, wąskich szczelinach na ścianie oraz tuż nad schodami taśmy ledowe. Światło, które wytwarzają sprawia wrażenie jakby chciało z sąsiedniego pomieszczenia przeniknąć do wnętrza ciemnej, krętej klaki schodowej. 

Ażurowe lampy

Nadmorski dom. homify Egzotyczny korytarz, przedpokój i schody
homify

Nadmorski dom.

homify

Ażurowe, metalowe lampy zawieszone na różnych wysokościach w duszy schodów to pomysł na bardzo klimatyczne oświetlenie schodów. Przez prześwity w kloszach lamp przenika światło tworząc na schodach i ścianach klatki schodowej malowniczy ornamentalny wzór. Jest to bardzo dobre rozwiązanie jeżeli schody są dodatkowo podświetlone, ponieważ takie niezbyt wyraźne światło choć romantyczne może być niewystarczające.

Łączenie różnych typów oświetlenia schodów

Stairwell lighting Fraher and Findlay Korytarz, hol i schodyOświetlenie
Fraher and Findlay

Stairwell lighting

Fraher and Findlay

aranżacji światła klatki schodowej nie musimy się ograniczać do tylko jednego rodzaju oświetlenia. Dużo bardziej praktycznym i niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem może być połączenie taśm ledowych ze światłem punktowym. We wnętrzu przedstawionym na zdjęciu wewnątrz balustrady, nad poręczą zainstalowano oświetlenie ledowe, a w duszy schodów na długich czarnych przewodach zawieszono lampki punktowe o tej samej, charakterystycznym barwie. Światło to ociepla schody o ciemnym, głębokim kolorze i sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne.

Podświetlane szklane schody

Chyba najbardziej efektownym sposobem na oświetlenie schodów jest zastosowanie diod ledowych w szklanych schodach. Użycie szkła do wykonania schodów jest już samo w sobie bardzo dekoracyjne, w połączeniu z podświetleniem jego tafli, które mogą być wybrane z pośród różnych kolorów, daje w efekcie nowoczesną instalację świetlną, często o lekko futurystycznym charakterze.

Jeżeli zainteresował Was ten artykuł zajrzycie też do Katalogu inspiracji - 5 przykładów wspaniałych schodów.

Która aranżacja oświetlenia schodów najbardziej Wam się spodobała?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu