Niespodzianka w starych murach! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Niespodzianka w starych murach!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od DMP arquitectura Nowoczesny
Loading admin actions …

Na homify często pokazujemy Wam transformacje strych budynków, nierzadko znajdujących się w ruinie. Takie metamorfozy budynków nie uznanych za zabytki dają architektom duże pole manewru, co często przynosi zaskakujące realizacje. My najbardziej lubimy te, które szanują architektoniczne dziedzictwo regionu i konserwując część historii przystosowują ją do potrzeb współczesnych mieszkańców. Budynki, które dawno już by się rozsypały, zostały zachowane dzięki wspólnym wizjom właścicieli i architektów. Kiedyś stodoły czy farmy, teraz to luksusowe rezydencje czy nowoczesne domki wakacyjne. 

Jeśli lubicie tego typu metamorfozy, to dzisiaj przygotowaliśmy dla Was projekt naprawdę wyjątkowy z hiszpańskiej prowincji Huesca. Odpowiada za niego studio DMP arquitectura, które stanęło przed nie lada wyzwaniem. Postawiona przed nimi kupka kamieni miała bowiem niezwykłą historię i lokalizację…

Za wiekowymi murami

Nowy dom powstał pomiędzy murami dawnego schronienia pasterzy, które wzmocniono i wykorzystano częściowo w charakterze ogrodzenia, a częściowo jako ściany nośne nowego budynku. Powstała w ten sposób ciekawa konstrukcja zwieńczona dwuspadowym dachem z charakterystycznej dla regionu czerwonej dachówki, która wspaniale harmonizuje ze starym kamieniem. Nowoczesne wnętrze zostało dobrze ukryte! Zanim je poznamy, cofnijmy się o parę kroków, by poznać piękną okolicę i jej historię…

Pośród wzgórz Aragonii

Znajdujemy się w górzystym regionie Aragonii. Nasz budynek wyłania się spomiędzy charakterystycznych brązowych wzgórz, porośniętych krzaczastą roślinnością. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z oryginalnym projektem. Dom w murach dawnej chatki pasterskiej znajduje się zaledwie 15 metrów od romańskiego kościół z XI wieku! Metamorfozę należało zatem przeprowadzić w sposób niezwykle przemyślany…

Oryginalna konstrukcja

Z tej perspektywy możemy jeszcze lepiej przyjrzeć się niecodziennej konstrukcji. Z pewnością zastanawiacie się, jak doświetlono tak zamknięty budynek! Okien połaciowych nie widać, fasady boczne to grube kamienne mury… Jak już wspomnieliśmy, mury te częściowo pełnią funkcję ogrodzenia, dom jest od nich odsunięty tak od przodu, jak i od tyłu. Przez ogromne przeszklenia uwolnionych w ten sposób fasad wpada wystarczająco dużo słonecznego światła, żeby doskonale doświetlić wnętrze.

Przytulny salon

Pierwszym pomieszczeniem, które poznajemy jest przestronny pokój dzienny. Po wiekowych kamiennych murach zostajemy zaskoczeni przez nowoczesny wystrój wnętrza. Białe ściany oraz sufit odbijają światło powiększając optycznie pomieszczenie, a drewniane meble oraz parkiet zapewniają poczucie domowego ciepła. Wolnostojący kominek to sposób na ekologiczne ogrzanie całego budynku.

Kuchnia pełna światła

Za jadalnią swoje miejsce ma kuchnia, co oczywiście nie jest zaskoczeniem. Zadziwić za to może czerwony kolor barku, który jest jednocześnie strefą przygotowania oraz spożywania szybkich posiłków. W głębi możemy zaobserwować wspomniane już przeszklenie tylnej fasady. Dzięki oddaleniu jej od murów światło może dotrzeć nawet tutaj, przy zachowaniu całkowitej prywatności mieszkańców. Wiekowy kamień stanowi piękną dekorację.

Otwarta przestrzeń

Z salonu przechodzimy do strefy jadalni, gdzie swoje miejsce ma duży stół o blacie z matowego szkła i stalowych nogach. Wokół niego widzimy ciekawe wiklinowe krzesła. Uwielbiamy naturalne materiały we wnętrzach domów znajdujących się w pięknej okolicy! Przez ogromne przeszklenie możemy zobaczyć zamkniętą nowoczesną bramę, a nad nią… fragment wspomnianego wcześniej kościoła z XI wieku!

Sypialnia i ciekawa łazienka

Jak już mogliśmy zauważyć, dom podzielono na pół według głównej osi, biegnącej pod szczytem dachu. Przestrzeń publiczną oddzielono od prywatnej, w której właśnie się znajdujemy. Ma tutaj swoje miejsce sypialnia, przestronna garderoba oraz ciekawa łazienka, znajdującą się na wysokości kuchni. Przeszkloną kabinę prysznicową postawiono tuż przy przeszklonej fasadzie. Chyba nie można wyobrazić sobie bardziej odświeżające prysznica!

Flashback

Na koniec chcieliśmy jeszcze Wam pokazać, jaki ogrom prac musieli wykonać nasi profesjonaliści! Pasterska chata była całkowicie w ruinie, była to dosłownie kupa gruzu zarośnięta krzakami… A jednak udało się ją uratować i nawiązać do historii regionu. Chapeu bas!

Lubicie takie ekstremalne metamorfozy kamiennych budynków? Koniecznie sprawdźcie ten Katalog Inspiracji: Od ruiny do domu marzeń.

Zamieszkalibyście pomiędzy tymi wiekowymi murami?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu