Jak urządzić nowoczesny salon? | homify

Jak urządzić nowoczesny salon?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Skandynawski salon od Dröm Living Skandynawski
Loading admin actions …

Prostota, funkcjonalność i minimalizm to wyznaczniki aranżacji w stylu nowoczesnym, który ma niejedno oblicze. Efekt końcowy zależy głównie od wielkości powierzchni jaką dysponujemy i indywidualnych potrzeb. Nie należy zapominać o tym, że to przede wszystkim miejsce odpoczynku i relaksu, w którym będziemy spędzać większość czasu. Musi cieszyć pod względem estetycznym, ale też użytkowym. Oto kilka cech, jakie powinien posiadać nowoczesny salon.

Przestrzeń

Loft City Park Poznań Minimalistyczny salon od atoato Minimalistyczny
atoato

Loft City Park Poznań

atoato

Dużo wolnej przestrzeni to coś wyjątkowo pożądanego w aranżacjach, o ile chcemy otrzymać perfekcyjny, nowoczesny salon. Nie każdy ma taką możliwość, ale ten kto posiada nieco większy pokój, ma idealne warunki do urządzenia nowoczesnego salonu sygnowanego prostotą, jasnością i minimalizmem. Ilość mebli i dekoracji zredukowana do absolutnego minimum potęguje wrażenie przestrzenności. Od dobrego zagospodarowania powierzchni będzie zależeć, czy pokój wyda się pusty, czy w przemyślany sposób zaaranżowany – taki właśnie jest nowoczesny salon.

Kolory

Odpowiednio dobrane kolory w salonie wraz z prostymi meblami są wyznacznikami stylu, w którym urządzony jest nowoczesny salon. W tego typu aranżacjach przeważa biel, która odbijając światło rozjaśnia kuchnię. Dodatkowo często można spotkać różne odcienie szarości i beże. Czerń i brąz to kolory, które występują tylko w akcesoriach, ponieważ głównym założeniem nowoczesnego stylu jest jasny i prosty wyraz uzyskiwany przez czyste, klarowne barwy. Zastosowanie żywszych kolorów związane jest z dekoracjami, ale z racji minimalistycznego podejścia, są one nieliczne. Nowoczesny salon wymaga odpowiedniego wyważenia kolorystycznego.

Wybór mebli

Salon Nowoczesny salon od homify Nowoczesny
homify

Salon

homify

Nowoczesny salon jest wyposażony w jak najprostsze meble, czyli o regularnych kształtach, bez zdobień, z dobrej jakości materiałów, proste kolorystycznie. Salon to przede wszystkim pokój użytkowy, w którym spędzane chwile są momentem relaksu w domowym zaciszu, dlatego należy kierować się własnymi preferencjami. Jeżeli ktoś uwielbia czytać książkę w miękkim fotelu, to nie powinien sugerować się surowością stylu nowoczesnego. Dla każdego pokoju dziennego koniecznym minimum jest duża wygodna kanapa i stolik, do tego może dojść regał lub półka. Nowoczesny salon charakteryzuje powściągliwość w zakresie ilości elementów. Dlatego im mniej, tym lepiej! 

Oświetlenie

Jeszcze przed przystąpieniem do urządzania salonu, warto się zastanowić nad odpowiednim oświetleniem. Nowoczesny salon umożliwia dowolnie dobieranie rodzaj lamp. Taśmy ledowe i światła punktowe są równie dobrym wyjście jak bardziej tradycyjne lampy naścienne, czy sufitowe. W stylu nowoczesnym można pozwolić sobie na nieco oryginalne kształty i kolory, ponieważ dodadzą dynamizmu do reszty kompozycji. Jednak nie wolno z nimi przesadzać! Przecież nowoczesny salon to synonim prostej formy.

Nowoczesny salon a lustro

Apartament w Zakopanem - salon Minimalistyczny salon od Jacek Tryc-wnętrza Minimalistyczny
Jacek Tryc-wnętrza

Apartament w Zakopanem – salon

Jacek Tryc-wnętrza

Lustro to dodatkowa możliwość na optyczne powiększenie przestrzeni. Jako element nowoczesnego salonu może przybrać minimalistyczną formę lub kontrastowo do całego wystroju odnieść się do stylu klasycznego, glamour, czy nawet rustykalnego. Taka kombinacja jest możliwa, jeżeli pozostałe wyznaczniki aranżacji w stylu nowoczesnym zostały zachowane, czyli prostota, elegancka funkcjonalność i minimalizm. Jeden dysonujący przedmiot w pokoju o charakterze nie tylko użytkowym, ale przede wszystkim dekoracyjnym, może dodać indywidualnego charakteru całej aranżacji nowoczesnego salonu. Tak, jak w przypadku projektu wykonanego przez jacek trycz-wnętrza.

Nowoczesny salon a kominek

Eco Smart Fire 900SS elegancki wkład do zabudowy od ilumia.pl Nowoczesny
ilumia.pl

Eco Smart Fire 900SS elegancki wkład do zabudowy

ilumia.pl

Decydując się na nowoczesny salon wcale nie trzeba rezygnować z posiadania kominka, który kojarzy się z klasycznymi aranżacjami. Estetycznie odpowiadają wyznacznikom nowoczesności. Prosta forma, funkcjonalność, najlepsze materiały i brak dekoracji. Dzięki temu, będą asymilować się z wnętrzem stworzonym w modernistycznym duchu. Obecnie istnieją biokominki i wkłady kominkowe, które nie wymagają instalacji oddymiającej i są bezpieczniejsze od tradycyjnych odpowiedników, ponieważ zostały wykonane z nowocześniejszych materiałów, jak hartowane szkło i stal nierdzewna. Więcej przykładów można znaleźć w zakładce kominek i akcesoria.

Dodatki i dekoracje

Minimalistyczne dodatki w ciekawym wydaniu są jak najbardziej pożądane w nowoczesnym salonie. Mogą przyjmować wymyślne formy, szczególnie w przypadku geometrycznych kształtów lub zawierać ciekawy wzór. Oznacza to, że pomimo ogólnej kolorystycznej ascezy, seledyn, czy rażący róż  mogą się w salonie pojawić. Chodzi o umiar zarówno w ilości, jak i wzornictwie, ilości barw. Dodatki nie powinny przytłoczyć przestrzeni w nowoczesnym salonie, bo to prostota i lekki charakter decydują o jego modernistycznym charakterze.

Nowoczesny salon z kuchnią

Salon połączony z aneksem kuchennym to jedno z lepszych rozwiązań dla małych mieszkań, szczególnie kawalerek. Pozwala zachować wrażenie przestronności, jednak należy uważać, aby nie zagracić przestrzeni. Nowoczesny salon w tym przypadku jest nie tylko częścią reprezentacyjną mieszkania, ale głównie użytkową. Aby nie pozbawiać salonu funkcji miejsca wypoczynkowego, należy ograniczyć swoje wybory aranżacyjne do minimum, ponieważ ma to być miejsce wielofunkcyjne, a nie polistylistyczne.

Nowoczesny salon w wersji mini

Nowoczesny salon najlepiej sprawdza się w większych pomieszczeniach, ponieważ jedną z cech rozpoznawczych jest duża przestrzeń. Wszyscy, którzy chcieliby urządzić nowoczesny salon, ale nie dysponują pokaźnym metrażem, powinni przemyśleć aranżacje pokoju i zaaplikować niektóre cechy stylu. Białe ściany będą odbijać światło, co optycznie powiększy pokój, zaś białe meble pasują do każdego wnętrza, a już szczególnie modernistycznego. Szeroka kanapa w szarości lub beżu, pomimo swoich gabarytów nie przytłoczy pokoju. Meble i akcesoria wykonane z najnowszych materiałów będą służyć przez lata, a dzięki prostej formie pozostaną uniwersalne. Nowoczesny salon można stworzyć w każdym wnętrzu!

Wygodna kanapa

Duża wygodna kanapa to coś, co koniecznie musi się znaleźć w nowoczesnym salonie. Jest to przecież miejsce relaksu, gdzie spędzamy najwięcej czasu podczas dnia. Oprócz walorów estetycznych utrzymanych w minimalistycznej konwencji, musi spełniać funkcję użytkową. Kanapa w nowoczesnym salonie powinna być w jednej tonacji kolorystycznej, z miękkimi poduszkami i ewentualnie podnóżkiem. Nowoczesny salon stawia na prosty, ale jednocześnie ciekawy wygląd, który można urozmaicić poprzez dodanie poduszek w oryginalnym kolorze lub położenie narzuty. Inspiracji dotyczących poduszek należy szukać w tym wpisie: Polski design: wyjątkowe poduszki – 7 przykładów.

Jak powinien wyglądać nowoczesny salon Waszym zdaniem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu