Projekty,   zaprojektowane przez homify

Wszystko, co musisz wiedzieć o pleśni

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Zniszczona lub źle ułożona izolacja przeciwwilgociowa może sprawić, że mury domu niczym gąbka zaczną chłonąć wodę z różnych źródeł. Na pewno widzieliście niekiedy ciemne skupiska plam na ścianach, przy suficie lub w narożnikach pomieszczeń. Wyglądają nieestetycznie ale to nie jest ich największy problem. Są to ogniska pleśni, których przyczyną jest właśnie nadmierna wilgoć.  Pleśnie w domu wydzielają mikotoksyny, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia. 

Pleśń, to bardzo niebezpieczny grzyb, który powoduje poważne choroby. Rośnie i rozwija się w miejscach ciepłych i wilgotnych, a najbardziej lubi łazienki, kabiny prysznicowe, piwnice oraz pomieszczenia klimatyzowane. Pleśnie bytują również na zewnątrz, a także spotykamy je w kurzu domowym. Ich największym wrogiem jest chłodna temperatura i wentylacja. Dziś opowiemy Wam o sposobach zwalczania pleśni w domu. Jeśli dotyczy Was ten problem, to koniecznie zostańcie z nami i dowiedzcie się jak sobie z nim poradzić raz, na zawsze. 

Pleśń, skąd się wzięła?

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez homify

Zbyt duża wilgotność powietrza i nieodpowiednia wentylacja są przyczynami powstawania grzybów. Mykotoksyny to jedne z najsilniej działających trucizny pochodzenia roślinnego. Są wytwarzane przez pleśnie i grzyby namnażające się w budynkach i mieszkaniach. Mogą być przyczyną wielu różnych chorób – głownie alergii i chorób dróg oddechowych ale również bóli głowy, przemęczenia, uszkodzenia nerek i wątroby. Ponieważ grzyby pleśniowe i domowe mają bardzo niskie wymagania pokarmowe i ogromne możliwości przystosowawcze, mogą się rozwijać praktycznie na każdym podłożu – drewno, papier, tkaniny, beton, tynk, tworzywa sztuczne.

Koniecznie przeczytajcie jak sobie z nimi radzić…

Zanim pozbędziemy się pleśni na dobre…

Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez homify

Skoro wiemy już, że pleśń pojawia się na ścianach, gdy w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgoć i jest skutkiem zawilgocenia ścian lub innych elementów konstrukcyjnych, albo też rezultatem niedostatecznej wentylacji, stosownym wydaje się być w pierwszej kolejności usunięcie przyczyn problemu. Często wiążą się one z nieprawidłowo działającą wentylacją, nieprawidłową izolacją ścian lub przeciekaniem rur. 

Dopóki powyższe czynniki sprzyjające rozwojowi pleśni wciąż mają miejsce, żadne zabiegi mające na celu jej usunięcie nie przyniosą oczekiwanego skutku. Zanim podejmiemy walkę z grzybem, znajdźmy i zniwelujmy powód, dla którego zadomowił się w naszym domu. Być może przydatna będzie pomoc specjalistów od wentylacji

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez homify

Jeśli w naszym mieszkaniu pleśń pojawia się na ścianach, wtedy powierzchnię oczyszczonych miejsc należy pomalować preparatem grzybobójczym. Jeśli oprócz pleśni  na naszych ścianach występuje łuszczenie się farby wywołane wilgocią, należy zedrzeć ją razem z powstałą pleśnią. Po tym zabiegu wystarczy pomalować tynk wspomnianym wyżej preparatem zabijającym niechciane grzyby, a następnie zamalować farbą dekoracyjną.

Co z innymi powierzchniami?

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez homify

Ściana to nie wszystko. Pleśń może pojawić się także na innych powierzchniach, takich jak tapety czy płytki i fugi, a nawet pod tapetą, co jest trudne do zidentyfikowania i może narobić sporo szkód. Zazwyczaj objawem takiego zjawiska jest odchodzenie tapety od ściany. W takim wypadku polecamy zerwać tapetę, usunąć pleśń w sposób mechaniczny, a następnie pomalować środkiem pleśniobójczym. Pleśni z fug i płytek pozbędziemy się w łatwiejszy sposób: za pomocą preparatów w sprayu.

Alternatywne środki pleśniobójcze

Projekty,   zaprojektowane przez homify

Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych produktów do usuwania pleśni. Warto jednak uświadomić sobie, że większość z nich jest wysoce toksyczna. U osób cierpiących na zaburzenia układu oddechowego mogą pojawić się poważne reakcje alergiczne jako rezultat bezpośredniego kontaktu z tego typu preparatami. Na szczęście są też domowe środki czystości

Olejek z drzewa herbacianego przychodzi z pomocą. Wystarczy zmieszać go z w wodą w proporcji 1 łyżka olejku na 1 szklankę wody i rozpylić na pleśń. Pomocny może być także ocet.  

Macie jakieś swoje sposoby na pleśń? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu