Jak stworzyć tropikalny ogród w polskim klimacie? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak stworzyć tropikalny ogród w polskim klimacie?

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Peponi House - Back Door to Africa Egzotyczny ogród od STUDIO [D] TALE Egzotyczny
Loading admin actions …

Marzysz o wspaniałym ogrodzie, który stanie się Twoją oazą? Pragniesz, by Twoje otoczenie było piękne i pełne zieleni?  Czasem nasz ogród potrzebuje przemiany, czasem to my potrzebujemy powiewu świeżości, niekiedy zmagamy się z brakiem pomysłu na aranżację domowego ogródka lub jesteśmy znudzeni pospolitą, wszędzie spotykaną roślinnością. Jeśli czujemy się znużeni zwyczajnym wyglądem naszego ogrodu, alternatywą dla typowej popularnej w Polsce roślinności będzie ogród tropikalny. Egzotyczne, barwne i bujne rośliny wprowadzą wyjątkową atmosferę do naszej ogrodowej przestrzeni, dodadzą jej charakteru, ożywiając ją i jej użytkowników. Tropikalne rośliny mogą być uzupełnieniem bardziej typowych i  tradycyjnych dla naszej strefy klimatycznej ogrodów, jednak tworzenie  całej, tropikalnej wersji ogrodu może nas zupełnie zaskoczyć. Co zatem należy zrobić, by stworzyć ogród w tropikalnym stylu?

Lokalny klimat

Mimo, że mieszkamy w klimacie umiarkowanym, nadal możemy mieć swoją własną tropikalną dżunglę. Nie oznacza to jednak, że zrobimy to bez wysiłku. Rozplanowanie oraz organizacja ogrodu w egzotycznym stylu jest dość prosta, jednak jego utrzymanie będzie bardziej wymagające i pracochłonne.  Rośliny tropikalne będą wymagały odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania ich zimą, dlatego w tym przypadku powinniśmy pomyśleć o szklarni. Egzotyczne rośliny możemy posadzić w donicach, które podczas chłodnych miesięcy przeniesiemy do cieplejszego miejsca. Innym rozwiązaniem jest przesadzanie ich do pojemników dopiero jesienią . Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza jeśli zdecydujemy się jedynie na kilka typowo egzotycznych roślin. Ich niewielka liczba wystarczy, by nadać ogrodowi klimatu dżungli. Natomiast zamiast typowo egzotycznych kwiatów, możemy wybrać rośliny, które mają bardzo egzotyczny charakter, ale są dostosowane do naszego klimatu.

Ogród jak w tropikach

Peponi House Egzotyczny ogród od STUDIO [D] TALE Egzotyczny
STUDIO [D] TALE

Peponi House

STUDIO [D] TALE

Umieszczenie w ogrodzie akcentów jak z tropików wniesie inspirujący smak egzotyki do naszego życia. Ogród w tylu egzotycznym potrafi zachwycić wspaniałą bujną roślinnością i intensywną zielenią ozdobioną wielokolorowymi kwiatami. Takie miejsce od razu sprawi, że poczujemy się jak na wakacjach.  Tropikalna aranżacja sprawdzi się w ogrodach o każdej wielkości, nawet tych mniejszych, a także w miastach, gdyż bujna roślinność doskonale odświeży i oczyści atmosferę z wszelkich zanieczyszczeń. Duża ilość roślinności zapewni nam również odpowiednią dawkę prywatności, sprzyjającą odpoczynkowi. Ogród o tropikalnym charakterze to połączenie dominującej roślinności, kontrastujących barw oraz egotycznych elementów architektonicznych i akcesoriów, które dopełnią jego wyjątkowy wizerunek.

Dobór roślinności

Rośliny, które wyglądają jak rośliny egzotyczne znacznie łatwiej  przetrwają zimę niż te, pochodzące z tropikalnych regionów. Te ostatnie jednak najlepiej przetrwają w południowo-zachodnich rejonach ogrodu. Niektóre z nich mogą potrzebować również dodatkowych osłon. By ogród wyglądał bardziej egzotycznie wybierzmy rośliny, które mają ostre, jaskrawe kolory, osiągają duże rozmiary oraz mają imponującej wielkości liście. Nie bójmy się sadzić dużej ilości roślin – im więcej tym lepiej. Duże skupiska rośliny zapewnią nam pożądany efekt tropikalnego lasu. Do ogrodu wprowadźmy również rośliny, które możemy trzymać w donicach, często uprawiane jako rośliny pokojowe, na przykład bananowce lub palmy. Pamiętajmy jednak, że w tropikalny ogrodach dominuje bujne listowie, więc obok wyrazistych barw kwiatów postawmy na różnorodność jego kształtów i kolorów. W egzotycznych ogrodach nie może zabraknąć również pnączy, które będą się wspinać po drzewach lub altanach. Dobrym pomysłem będzie też zasadzenie rzadko spotykanych w polskich ogrodach ziół i przypraw, których aromat roznosić się będzie po całym ogrodzie, takich jak trawa cytrynowa, czy imbir.

Zaplanuj swój ogród

Najważniejsze jest by zaplanować układ oraz  wygląd ogrodu uwzględniając nasze potrzeby oraz styl życia. Koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność i praktyczność. W ogrodach w egzotycznym stylu obszar pokryty trawą nie jest koniecznością – możemy stworzyć strefy pozbawione roślinności, które pokryte będą żwirkiem. Przestrzeń ta może pozostać wtedy sferą użytkową, przeinaczoną do odpoczynku. Ogród w tropikalnym stylu powinien posiadać kilka typowych dla niego  cech: jego charakter powinien być nieformalny, a styl swobodny, powinniśmy unikać  dużych, otwartych przestrzeni, rośliny powinny być posadzone blisko siebie, a ścieżki zaplanowane jako wąskie, by sprawiały wrażenie znajdujących się w tropikalnym lesie. Na homify najdziemy wiele inspiracji, które ułatwią nam projektowanie naszego ogrodu. Dzięki nim, uwzględniając nasze potrzeby, zarówno estetyczne, jak i związane z codziennym użytkowaniem ogrodu odnajdziemy pomysły, jak dostosować styl egzotyczny, azjatycki lub kolonialny do naszego ogrodu.

Chroń rośliny przed wiatrem oraz słońcem

Azjatycki ogród od Taffin Azjatycki

Niektóre rośliny tropikalne wymagają ochrony przed wiatrem, dlatego też aranżacja żywopłotów, ścian lub ekranów może okazać się potrzebna. Ekrany możemy stworzyć z roślin, na przykład bambusa. Rośliny tropikalne będą jeszcze lepiej rosły przy ścianach, które wystawione są na słońce. Nagrzane mury będą oddawać wieczorem dodatkowe ciepło, które sprawi, że rośliny szybciej i bujniej będą się rozwijać. Zaś niektóre z roślin tropikalnych potrzebować będą cienia, który z kolei mogą zapewnić im inne rośliny. W przeciwnym razie ich liście ulegną przepaleniu lub stracą swoją barwę, a same rośliny zaczną obumierać.

Egzotyczne dodatki

By ogród w stylu tropikalnym zyskał swój wykończony styk i charakter, będzie potrzebował ogrodowych akcesoriów. By osiągnąć pełny efekt egzotycznej stylistyki powinniśmy wykorzystać meble ogrodowe oraz dekoracje, które wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno,  żwir czy kora. Doskonale w styl ten wpasuje się również specjalne miejsce do odpoczynku, takie jak niewielka altana, patio wypełnione roślinnością w donicach, czy tropikalna weranda, wykonana z bambusa i okryta trzciną. Ale to tylko jeden z pomysłów! Jako egzotyczny dodatek dekoracyjny świetnie sprawdzą się na przykład posągi buddy czy duże wazy. Ciekawym przykładem jest rzeźba znajdująca się ogrodzie autorstwa Nisza Design Ogrody. Dodatki w ogrodzie egzotycznym mogą być imponujących rozmiarów, by bujna roślinność nie przyćmiła ich interesujących kształtów. Dobrym wyborem będą również kolorowe tekstylia oraz egzotyczne lampiony.

Odrobina wody

Przyjemny dźwięk wody dochodzący z ogrodu sprawi, że egzotyczny efekt wybrzmi jeszcze bardziej. Akcent wodny nie musi być dużych rozmiarów – może to być niewielki staw,  wypełniony kwiatami i z kilku stron obrośnięty bujną zielenią, czy mała fontanna z wodą, której plusk sprzyja odprężeniu. Wodny zbiornik widoczny z patio lub werandy będzie pięknym uzupełnieniem egzotycznego ogrodu.

Egzotyczny ogród w praktyce

Regularne dbanie o ogród, zwłaszcza w stylu egzotycznym jest niezwykle ważne ze względu na wrażliwość znajdujących się w nim roślin. Mimo, ze ogród ten ma dziki i swobodny charakter, nie możemy dopuścić, by stracił na swej atrakcyjności. Jak już wcześniej zostało wspominane, rośliny typowo tropikalne będą potrzebowały odpowiedniego pomieszczenia podczas zimy. Konieczne będzie również oczyszczanie gruntu ze starych, uschłych liści, by zapewnić łatwiejszy i szybszy wzrost żywmy roślinom. Niektóre gatunki zaś będą potrzebowały przycinania, jednak tylko podczas odpowiednich temperatur. Wybierając rośliny powinniśmy zatem wziąć pod uwagę, jak dużo czasu jesteśmy w stanie im poświęcić – bez wymaganej ilości pracy w ogrodzie nie będziemy mogli cieszyć się jego niepowtarzalnym wygładem i charakterem. Dlatego tez z wyprzedzeniem zaplanujmy organizację naszego pięknego ogrody w stylu egzotycznym. 

Jeśli szukacie dodatkowych inspiracji sprawdźcie, jak zaprojektować wyjątkowy ogród.

Co sądzicie o roślinach tropikalnych w ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu