This website is under heavy load (queue full)

We're sorry, too many people are accessing this website at the same time. We're working on this problem. Please try again later.

Woda w ogrodzie na 7 sposobów! | homify

Woda w ogrodzie na 7 sposobów!

A.D. A.D.
Volker Michael Photography Nowoczesny ogród
Loading admin actions …

Niezwykle przyjemnie byłoby spędzać letnie, upalne popołudnia wpatrując się w kaskadę wodną spływającą po kamieniach, tryskającą fontannę lub lilie wodne spokojnie dryfujące po tafli wody. Miło byłoby móc zanurzyć ciało w chłodnej wodzie i przepłynąć się kawałek lub wesoło chlapać się z dziećmi. Jeszcze przyjemniej byłoby mieć to na własnej działce lub w swoim ogrodzie. Myślicie, że to zbyt skomplikowane czy trudne? Nic bardziej mylnego! Zobaczcie sami jak wiele jest możliwości zamontowania wody we własnym ogrodzie.

Oczko wodne

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego powinna być decyzja w jakiej technologii je wykonamy. Jest kilka sposobów na taką budowę i każdy z nich ma swoje wady i zalety, wiec zastanówcie się dobrze przed rozpoczęciem robót jakie oczko w Waszym przypadku będzie najlepsze. Weźcie pod uwagę zarówno koszty, stopień trudności budowy jak i rodzaj gruntu oraz wielkość oczka. Najpopularniejszą technologią z uwagi na prostotę wykonania jest oczko z folii PCW. Oczka z formy zwykle stosuje się tylko do niedużych oczek, których raczej się nie zarybia. Oczko z siatkobetonu z kolei jest dość pracochłonne i niełatwe do wykonania amatorsko. Kiedy już zdecydujecie jaka technologia budowy ogrodowego stawu będzie najlepsza w Waszym przypadku należy odpowiednio dobrać roślinność. Rośliny są bowiem najważniejszym elementem oczka wodnego i to głównie one decydują o jego wyglądzie. Przy małych zbiornikach około 2/3 powierzchni stawiku powinny pokrywać rośliny. Głównie polecane są gatunki pływające lub o pływających liściach  takie jak lilie wodne czy grzybieńczyki. Na zdjęciu ciekawa, nowoczesna realizacja wykonana według projektu PRACOWNI PROJEKTOWA ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU JANUSZÓWKA

Wodospad

Woda spadająca z wysokości pieni się i szumi, co nadaje ogrodowi specjalny, dynamiczny charakter. Przy tym ruch sprawia, że zostaje ona dobrze natleniona, a to jest ważne dla żyjącej w niej flory i fauny. Naśladując przyrodę, możecie w w Waszych ogrodowych strumieniach i przy oczkach wodnych wznosić niewielkie układy spiętrzające wodę. Wyglądają efektownie a dodatkowo sprawdzi się w miejscach, w których szum ulicy uniemożliwia błogi wypoczynek. Do budowy kaskad i wodospadów warto używać kamieni pochodzących z okolicy. Efektownie wyglądają też takie budowle wykonane z kamieni ciosanych, cegły klinkierowej czy bali drewnianych.

Staw kąpielowy

Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. Może być umiejscowiony pomiędzy kamieniami, skalniakami lub równiutko wkopany w ziemię z tradycyjnym pomostem i drabinką ułatwiającą schodzenie i wychodzenie. Staw kąpielowy to alternatywa dla tradycyjnego basenu. Jego użytkowanie kosztuje niewiele, a jakość wody nie ustępuje chlorowanej, choć osiąga się ją nieszkodliwymi dla zdrowia metodami. Staw kąpielowy jest systemem składającym się z trzech zasadniczych części: zbiornika kąpielowego, filtra bagiennego, w którym woda oczyszczana jest przez rośliny i minerały, oraz filtrów mechanicznych. Układ wzbogaca się niekiedy o natleniającą wodę kaskadę. Budowa stawu kąpielowego to wydatek rzędu 500–1000 zł/m². Cena zależy od warunków terenu, wielkości zbiornika a także poziomu zaawansowania urządzeń technicznych. Eksploatacja stanowi ok. 20–30% kosztów utrzymania tradycyjnego basenu.

Basen

Jeśli chcecie mieć w ogrodzie basen, trzeba zdecydować, czy go wybudować, czy jedynie zaopatrzyć się w basen dmuchany, który po zakończeniu sezonu składamy i przechowujemy w pomieszczeniu w domu. Ten drugi będzie zdecydowanie tańszą alternatywą nie wymagająca nawet stałego miejsca w ogrodzie. O wiele droższa jest budowa basenu tradycyjnego – ze zbrojonego betonu. Wymurowaną nieckę wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią z PCW. Dostępne są również baseny, których konstrukcję stanowią panele z ocynkowanej stali lub tworzyw sztucznych. Pokryte są od zewnątrz tworzywem sztucznym, a od wewnątrz zaś lakierem ochronnym. Mają bardzo zróżnicowane formy – mogą być okrągłe, owalne, w kształcie ósemki. O basen należy dbać poprzez regularne oczyszczanie wody. Do tego celu służą specjalne urządzenia – skimery. Glony natomiast może usunąć wodny odkurzacz. Dostępne są tez preparaty chemiczne stosowane do dezynfekcji wody, utrzymywania odpowiedniego współczynnika pH oraz wspomagające pracę filtrów. 

Staw z odbiciem na tafli wody

Najbardziej znany basen odbijający to zbiornik znajdujący się przed Taj Mahal lub Washington Monument. Funkcją takiego zbiornika jest odbijanie krajobrazu czy budowli na tafli wody. Jest to bardzo stary sposób multiplikacji efektu stosowany pierwotnie w starożytnych perskich ogrodach. Basen jest niezwykle płytki i spory powierzchniowo, zaprojektowany w ten sposób aby jego odbicie ukazywało dokładnie to co projektant miał na celu. W Waszym ogrodzie również możecie pokusić się o basen odbijający. Stworzycie niezwykły wręcz magiczny efekt  poprzez malowniczy i relaksujący obraz zieleni krzewów i błękitu nieba odbity na tafli wody. 

Fontanna

Każdy ogród zyska nowe oblicze gdy pojawi się w nim fontanna. Mało kto może pozwolić sobie na taką efektowną i zachwycającą jak ta ze zdjęcia ale nawet niewielka i skromna wersja będzie cieszyć oko i wprowadzać do ogrodu dynamikę. Ciekawym elementem małej architektury będzie niewielkie źródełko wybijające z kamienia. To bardzo popularny sposób na wprowadzenie do ogrodu wody w oryginalnej oprawie. Nie musi się ono wiązać z większymi kosztami jeżeli zrobicie je sami. Innym sposobem jest zakup gotowej fontanny rzeźby, która stanowi cały zamknięty układ. Pamiętajcie, że ten rodzaj ozdoby nie odnajdzie się w każdym typie ogrodu ze względu na stylistykę.

Maleńkie oczko wodne w donicy

Niezwykle prosty sposób na wprowadzenie elementu wodnego do Waszych ogrodów. Jeśli stawy kąpielowe, baseny czy tradycyjne fontanny to dla Was zbyt wiele zróbcie pływający ogródek w donicy, wannie, starej beczce czy balii. Wystarczy odpowiednio wyłożyć podłoże folią, dosypać ziemi, wody i dobrać odpowiednią roślinność. Ten rodzaj oczka wodnego jest mniej trwały ale jego atutem jest niska cena i szybkość wykonania.

Jeśli zainteresował Was ten artykuł z pewnością spodoba Wam się również : Jak zaprojektować wyjątkowy ogród? 7 pomysłów. 

A czy w Waszych ogrodach jest już woda?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu