Moje mieszkanie – małe, wygodne, stylowe

Aśka Warchał Aśka Warchał
Plywood Warsaw, OFD architects OFD architects Skandynawska sypialnia
Loading admin actions …

Jeśli przeglądając Katalogi Inspiracji na homify często zdarzyło się Wam zachwycić, ale zaraz potem pomyśleć Moje mieszkanie jest na to za małe!, dzisiejszy artykuł dedykujemy właśnie Wam! Postaramy się, abyście mieli inne zdania do powiedzenia na temat Waszych czterech kątów, jakkolwiek małe by one nie były. Niemożliwe? Zaraz się przekonamy!

Większość z nas mieszka lub mieszkała w małym mieszkaniu. Zwłaszcza jeśli to nasze pierwsze lokum, możemy określić je jako ciasne ale własne i cieszyć się z naszej samodzielności. Z czasem jednak zaczynamy widzieć coraz więcej jego ograniczeń i narzekać na nie, moje mieszkanie to, moje mieszkanie tamto, a w moim mieszkaniu to w ogóle… . My na homify nie możemy zgodzić się na takie negatywne myślenie! Ograniczony metraż to dla naszych profesjonalistów nie tyle powód do bólu głowy, co raczej wyzwanie, któremu należy kreatywnie podołać. Tam gdzie inni widzą trudności, oni dostrzegają potencjał. Małe mieszkanie jest taką specyficzną przestrzenią, w której swoje znaczenie ma nawet najmniejsze rozwiązanie aranżacyjne. Tutaj nie ma miejsca (dosłownie) na improwizację, trzeba wszystko dokładnie przemyśleć. Choć może wydać się to uciążliwe, dzięki planowaniu i późniejszemu przestrzeganiu tego planu, nasz lokal optycznie się powiększa, staje się funkcjonalny i przyjemny w użytkowaniu. Wystarczy dobry pomysł i konsekwencja!

Gotowi na zmianę myślenia i na zmiany w mieszkaniu?

Moje mieszkanie… jest przestronne

Patrzycie na zdjęcie powyżej i kręcicie głową, myśląc: moje mieszkanie na pewno jest mniejsze niż to? Przyjrzyjcie się jeszcze raz! Mamy do czynienia z lokalem na poddaszu, dodatkowo ograniczonego przez skośny dach. Co zapewnia to niesamowite wrażenie przestrzenności, które tu panuje? Po pierwsze, architekci wnętrz z Your Interiors Goryjewska.Górnisiewicz wyburzyli ścianki działowe, uprzednio dzielące mieszkanie na kilka klaustrofobicznych pokoików. Tak powstała otwarta, jasna przestrzeń. Stojąc, jak na zdjęciu, za plecami mielibyśmy kuchnię, a znajdowalibyśmy się w strefie jadalni lub też pracy, gdzie wyróżnia się starodawny stolik, widoczny teraz po lewej stronie. Wrażenie przestrzenności zapewniają przede wszystkim jasne kolory. Białe są sufity i ściany wraz z zabudowanymi meblami, jasnoszara jest podłoga. Dzięki temu architekci można było pozwolić sobie na wybór mebli z charakterem, takich jak wspomniany stolik lub kolonialne łóżko. Warto podejrzeć zwłaszcza rozwiązanie kwestii sypialni, której zapewniono prywatność zasłoną z surowego lnu. Można w tej sposób było wyeliminować ścianę i pozwolić naturalnemu światłu przedostać się do strefy salonu.

Moje mieszkanie… pełne koloru

Przy ograniczonym metrażu, wszyscy doradzają nam biel, ewentualnie odcienie szarości lub beżu. Jeśli nie należymy do fanów minimalizmu, to wydaje się nam, że jesteśmy skazani na nudę, nie ma dla nas ratunku. A jednak! Powyższe mieszkanie zostało wyposażone meblami dostępnymi w ofercie sklepu Le Pukka, a za jego projekt odpowiadają profesjonaliści ze Studia Projektowego Henke&Kurowska. To właśnie wyposażenie odgrywa w tym mieszkaniu decydującą rolę. Ściany, sufit i meble są białe, biały jest nawet okap oraz blat wyspy. Mimo to, o monotonii nie może być mowy! Podłoga  z jasnego drewna ociepla wnętrze, ale to kolorowe akcenty determinują zabawowy charakter przestrzeni. Niebieska lampa, seledynowy kabel i jedno z krzeseł… – dlaczego nie? Intensywny kolor może zagościć i w małym mieszkaniu.

Moje mieszkanie… z charakterem

Problemem małego mieszkania często jest nuda. Stawiamy na jasne kolory, które powtarzają się w potem w całej przestrzeni otwartej, w ten sposób osiągając jeszcze większą przestronność. A może by tak lekko zmodyfikować to rozwiązanie? Wprowadzając akcenty intensywnego koloru, tego samego w różnych strefach, przydamy naszemu mieszkaniu koloru, jak w aranżacji od Zizi Studio Magdalena Latos.

Moje mieszkanie… z wygodną kuchnią

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni – oto przykazanie właścicieli małych mieszkań! Co zatem powiecie na kuchnię w rogu pokoju? Okno znajduje się tuż nad blatem, a więc jest ona idealnie doświetlona. Sprzęt AGD cały w błyszczącej stali doskonale się sprawdza jako wyznacznik granic tej oryginalnej strefy kuchennej.

Urządzacie małą kuchnię? Tutaj znajdziecie jeszcze więcej pomysłów i inspiracji: Mała, ale wygodna kuchnia- tak ją urządzisz!

Moje mieszkanie… z podziałem na strefy

’Dwójka lokatorów, książki o designie i o kulinariach. Przyprawy z całego świata. Miało być biało, miało być jasno i ciepło. Miało się wiele schować do wielu szaf.’ Tak o aranżacji mieszkania na zaledwie 44 metrach kwadratowych mówią profesjonaliści z Idea Projekt. Wiele można by mówić o ich realizacji, ale my zwróćmy teraz uwagę na wydzielenie stref poprzez zmianę materiału podłoża. Cementowe patchworkowe płytki tworzą interesujące wzory i są łatwe w utrzymaniu w kuchni, a drewno parkietu w salonie z jadalnią nadaje tej przestrzeni przytulności i wyrafinowania.

Moje mieszkanie… z wanną w łazience

Białe kafelki homify Skandynawska łazienka

Małe mieszkanie to mała łazienka. Nie musi ona jednak być ciasna i to nawet jeśli zdecydujemy się spełnić nasze marzenie i umieścić w niej wannę! A jakby to wyzwanie było dla nas za proste możemy postawić na wannę i na osobną kabinę prysznicową. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy iść na przykładem studia Maszroom i urządzać z głową. W ich aranżacji kabina prysznicowa nie ma brodzika, nie ogranicza zatem linii podłogi. Nie obcina jej także wanna, ponieważ zmyślnie zabudowano ją tymi samymi płytkami. Prawda, jak niewiele potrzeba?

Moje mieszkanie… z garderobą

W małym lokalu wcale nie musimy rezygnować z odrobiny luksusu! Jeśli w tym momencie macie ochotę wykrzyczeć: Moje mieszkanie nigdy nie pomieści garderoby!, wstrzymajcie się jeszcze zanim przyjrzycie się powyższej aranżacji. W naszym gniazdku i tak przecież musimy znaleźć miejsce na szafę. Kiedy dzielimy je z ukochaną osobą, dobrym pomysłem będzie podzielenie łazienki na pół, w końcu nie trzeba będzie stresować się przy porannym makijażu przez poganiania partnera. Od teraz można schować się w mikro garderobie!

Moje mieszkanie… z idealną sypialnią

Sypialnie w małych mieszkaniach są często zagracone albo klaustrofobiczne. Rozwiązaniem będą zmyślne meble na miarę, które pomieszczą nawet garderobę, jak powyższa propozycja od Ofdesign. Nad wezgłowiem – praktyczny regał – żadna przestrzeń nie pozostanie niewykożystana!

Moje mieszkanie… z biblioteczką

homify Nowoczesne domowe biuro i gabinet

W podobny sposób jak przy wezgłowiu, możemy wykorzystać przestrzeń nad biurkiem do pracy. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych kwestiach – półki nie mogą być za głębokie, aby nie zabierały zbyt wiele cennych centymetrów. Dodatkowo, warto, żeby były białe lub w kolorze ściany i mogły maksymalnie się w nią wtopić.

Moje mieszkanie… z przestrzenią do pracy

Jeśli nasza sypialnia nie pomieści przestrzeni do pracy, postarajmy się znaleźć na nią miejsce gdzie indziej. Może na końcu korytarza? Pamiętajmy o tym, że jak przy wszystkim w naszym mieszkaniu, ma być funkcjonalnie, a to oznacza maksymalne zrozumienie naszych własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Jeśli pracujemy na komputerze tylko wieczorami, może wcale nie potrzeba nam biurka pod oknem?

Moje mieszkanie… pełne roślinności

Mieszkańcy bloków najczęściej narzekają na brak ogrodu. Zamiast marzyć o tym, czego nie mamy, pomyślmy co zrobić z daną nam przestrzenią. Nawet najmniejszy balkon może przemienić się w prawdziwą dżunglę. jeśli tylko poświęcimy mu trochę uwagi. Potwierdza to powyższy projekt od Architektonia Studio Architektury Krajobrazu Agnieszka Szamocka Niemas.

Moje mieszkanie… z moim własnym studiem

Moje mieszkanie nie nadaje się do pracy! – czy aby na pewno? Zwłaszcza dla osób z sektora kreatywnego odpowiednia przestrzeń do pracy w małym domowym gniazdku jest kluczowa. Zasadą tutaj będzie oczywiście poszukiwanie kreatywnych rozwiązań. Kwestia najważniejsza – absolutny porządek!

Moje mieszkanie… z pomysłem

Właściciel każdego apartamentu powinien móc powiedzieć: moje mieszkanie jest naprawdę wyjątkowe, ale chyba tym, którzy zajmujemy ograniczony metraż, powinno szczególnie zależeć na projektowaniu z pomysłem. Szczególny wyróżnik mieszkania wynagrodzi skromną przestrzeń, a może nawet optycznie ją powiększy?

Moje mieszkanie… już nie wygląda na małe!

homify Nowoczesny salon

Tak właśnie chcielibyśmy, abyście wszyscy mogli powiedzieć, po dokonaniu zmian zainspirowanych projektami naszych profesjonalistów. A może wykonanymi przy ich pomocy? Zatrudnienie architekta albo dekoratora wnętrz to inwestycja na lata! Powiedzcie sami, czy to jednopokojowe mieszkanie od Raca Architekci nie wydaje się Wam wspaniałą przestrzenią do życia?

A Wy macie jak sobie radzicie z ograniczonym metrażem?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu