12 nowoczesnych domów, w których żyje się wygodnie

A.D. A.D.
Myotte-Duquet Habitat Gospodarstwo domoweAkcesoria dla zwierząt
Loading admin actions …

Czy komfortowy i wygodny dom oznacza zawsze przestronne i duże wnętrze, dużą ilość pokoi i kosztowne udogodnienia? Odpowiedź na to pytanie jest, wbrew pozorom, bardzo skomplikowana i niejednoznaczna. Niewątpliwie większy metraż stanowi spory atut, jednak nie jest sam w sobie gwarantem udanego projektu. Inwestorzy dysponujący większym budżetem nie muszą iść na kompromisy i rezygnować z potrzebnych pomieszczeń. Inaczej sprawa ma się w przypadku gdy finanse stanowią ograniczenie: wtedy ogromne znaczenie ma funkcjonalność.

Naszym zdaniem najważniejsza jest wygoda i komfort użytkowania, oraz optymalne koszty eksploatacji domu. Do przyjemnego życia przyczynia się piękny ogród z zadbaną trawą, taras z miejscem do wypoczynku i urocza bryła domu, która cieszy oko każdego dnia. Zobaczcie 12 ciekawych projektów małych domów, stworzonych przez architektów z różnych zakątków ziemi, w których życie wydaje się być dużo łatwiejsze. 

1. Drewniany dom z tarasem

Kluczem do radości i czerpania w pełni z życia może być bliskość natury, która w tym wypadku stała się dominującą cechą domu. Niewielki budynek wtapia się w otoczenie za sprawą drewnianej elewacji i uroczego tarasu, który go okala. W jego podłodze wycięto dziury, dzięki czemu drzewa rosnące w okół domu nie zostały usunięte, a przeistoczyły się w oryginalną dekorację. 

2. Otwarty na działkę

Nie ma nic przyjemniejszego od spokojnego relaksu na własnej działce: swobodna zabawa dla dzieci oznacza spokój i wypoczynek dla rodziców dlatego odpowiednia aranżacja działki, która uwzględnia wolne miejsce do gier i szaleństw, jest niekiedy dużo cenniejsza niż dodatkowy pokój. Dużym plusem jest możliwość otwarcia salonu na ogród. 

3. Piętrowa kostka

Prosta bryła to duża oszczędność podczas budowy domu. Brak udziwnień, skosów i załamań w dachu oznacza dużo niższe koszty, a także łatwiejszą renowację i naprawę w przyszłości. Obawy przed nudną i nieciekawą, starodawną kostką rozwiewają japońscy architekci, którzy wydobywają wszystko co najlepsze z tego typu konstrukcji. 

4. Z dużą ilością okien

Biała elewacja jest niezwykle skromna, dzięki czemu doskonale eksponuje dużą ilość różnorodnych okien, zdobiących prostą bryłę budynku. Warto wiedzieć, że nowoczesne okna, zwłaszcza te przeznaczone do domów pasywnych, oprócz bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła, charakteryzują się też wysokim parametrem przepuszczalności promieniowania słonecznego. Dzięki niemu możliwe jest pozyskiwanie energii ze słońca.

5. Parterowy, idealny dla rodziny

Wzniesienie domu parterowego, zwłaszcza niezbyt dużego, jest z reguły tańsze niż budowa domu z kondygnacjami. Sam proces przebiega także znacznie szybciej. Największym atutem jest jednak rozkład pomieszczeń na jednej kondygnacji, który jest bardzo korzystny dla rodzin z małymi dziećmi oraz z osobami starszymi. Dom parterowy wspaniale nadaje się na dom wielopokoleniowy. 

6. Z uroczym tarasem

O komforcie życia decyduje niewątpliwie sam dom, jego położenie i działka, ale także dostępność ogrodu. Dużo łatwiej i przyjemniej korzysta się z terenów zewnętrznych jeśli znajdują się na poziomie wnętrza, i można się na nich znaleźć nie musząc pokonywać np. schodów. Na zdjęciu przykład ładnego i nowoczesnego domu z wygodnym tarasem, który może służyć jako letnia jadalnia. 

7. Bryła zapewniająca prywatność

Każdy ma potrzebę prywatności, nawet najmłodsi domownicy, czy ukochani pupile jak pies czy kot. Nasz dom powinien być azylem, dlatego musimy dbać, by był w pewnym stopniu osłonięty od wzroku przechodniów czy sąsiadów. Z pewnością pomoże w tym odpowiednie ogrodzenie, ale także sama bryła budynku może być istotna. Na powyższym zdjęciu przykład domu w kształcie litery T, który doskonale odgradza część prywatną od strefy publicznej. 

8. Z systemem pozyskiwania energii

Komfort, to także optymalizacja kosztów. Odnawialne źródła energii pomogą w dostarczeniu energii elektrycznej, którą normalnie trzeba by było nabyć od dostawcy. Kolektory słoneczne odzyskują energię cieplną przez nagrzanie umieszczonego w nich czynnika grzewczego za pomocą promieni słonecznych. Energia ta zazwyczaj wystarcza do podgrzania wody użytkowej.

9. Mała rzecz, a cieszy

Mały taras, na który z łatwością można dostać się przez przesuwne drzwi z salonu, doda uroku każdej, nawet niewielkiej nieruchomości. 

10. Elegancki i prosty

Prosta bryła tego domu nadaje mu ciekawy i nowoczesny charakter. Dzięki śnieżnobiałej fasadzie odznacza się on na tle okolicy a jego klockowata forma z dwuspadowym dachem została wzbogacona o miejsce na taras czy balkon. Jeśli macie ochotę na wirtualny spacer po tym domu, to zapraszamy Was tutaj: Dom za milion!

11. Nietuzinkowy

Ta piękna posiadłość składa się ze sporego domu, o dwukondygnacyjnej konstrukcji, zorientowanej na ogród. Z jednej ze stron flankuje go brama stworzona z zadaszonego podjazdu samochodowego. Duża ilość przeszkleń stanowi podparcie tezy, że dom jest mocno skierowany w stronę natury i ogrodu. 

12. Na zielonym terenie

Tradycyjnie wykonywana opaska wokół domu nie jest obowiązkowym elementem projektu. Może być jednak praktyczna: zabezpiecza dolną partię elewacji przed zabrudzeniem i stanowi estetyczne odcięcie domu od ogrodu. Ale kiedy nie chcemy tego odcięcia, warto z niej zrezygnować i stąpać bosymi stopami po miękkim trawniku. 

W którym z nich najchętniej byście zamieszkali? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu