Mały domek- wielkie wnętrze! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mały domek- wielkie wnętrze!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesna jadalnia od NUA Arquitectures Nowoczesny
Loading admin actions …

Botarell to miejsce w Hiszpanii, które trudno zdefiniować. To coś pomiędzy wsią a małym miasteczkiem. Gęstość zaludnienia jest tutaj niska. Mieszkańcy wciąż głównie trudnią się rolnictwem, dlatego też większość domów położonych jest na granicy pól ich właścicieli, co daje ciekawie wpływa na morfologię okolicy. 

W takim oto kontekście Pau i Rocío, małżeństwo z małymi dziećmi, postanowili wybudować swój dom. Do realizacji tego zdania wybrali studio Nua Arquitectures. Celem było uszanowanie lokalnej tradycji i wzniesie konstrukcji na skraju działki rolnej. Zobaczmy, co z tego wynikło…

Dom przyjazny środowisku

Umiejscowiony na skraju gruntu rolnego, tak jak inne okoliczne budynki, dom Pau y Rocío wpisuje się w otaczający go krajobraz również pod względem konceptualnym. Zajmuje niewielką cześć działki, pokrytej roślinnością, wśród której znajdziemy grządki oraz drzewa. Architektom oraz właścicielom zależało na wzniesieniu domu przyjaznego dla środowiska, którego budowa pochłonie jak najmniej energii. Temu celowi podporządkowana została orientacja oraz forma budynku. Zaprojektowano również system gromadzenia wody deszczowej, która będzie wykorzystywana do podlewania upraw.

Dom otwarty na Południe…

Jeśli chodzi o orientację, zdecydowano się na otwarcie domu od strony południowej za pomocą ogromnego przeszklenia, za którym rozciąga się przestronny taras. W ten sposób stworzono idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych, a jednocześnie zapewniono odpowiednie doświetlenie wnętrza. Nie były to jedyne powody. Zdecydowano się na otwarcie z tej strony, ponieważ wychodzi ona na działkę, a zatem na strefę bardziej prywatną, nie na ulicę. Wspomniane przeszklenie zostało ukryte pod betonowym nawisem, co uniemożliwia bezpośrednie wpadanie promieni słonecznych do wnętrza i przesadne jego nagrzanie. Powyższe zdjęcie pięknie to obrazuje.

… i zamknięty na całą resztę

Trzy pozostałe fasady domu mają projekty zamknięte. Zapewnia to prywatność mieszkańców oraz chroni przed niepożądaną utratą energii. Znalazło się jedynie miejsce na dwa otwory okienne. Ich podłużny design jest bardzo ciekawy, prowadzi intrygujący dialog formą budynku. Okna nie są schowane w fasadzie, jak to zwykle bywa. Wychodzą z niej, powodując niezwykłą grę światłocieni, przerywając monotonię płaskich ścian.

Otwarcie poprzez patio

Jak oświetlić wnętrza konstrukcji o tak zamkniętym projekcie? Odpowiedzią okazują się aż dwa patia, ukryte między murami. To właśnie przez nie wpada do środka naturalne światło. Te wycięcia w konstrukcji, zapewniają doświetlenie zwłaszcza w sypialni oraz łazience.

Rozplanowanie przestrzeni

Życie we wnętrzach również biegnie w rytmie natury. Przestrzeń podzielono tutaj na pasy, w których wyszczególniono pomieszczenia lub funkcjonalne strefy, ułożone wedle stopnia prywatności, jaki chciano zachować. Ten podział na pasy nawiązuje do systemu upraw w grządkach i pozwala na harmonijne przechodzenie w siebie kolejnych przestrzeni. Dla architektów ważne było, aby rodzinie z dziećmi nie narzucać jednego właściwego sposobu życia wewnątrz budynku. Nie ma tutaj hierarchii pokoi, także w przyszłości będzie można łatwo zmienić ich funkcję.

Rzut oka na wnętrze

Wnętrze domu odpowiada prostocie jego fasad. Nie jest jednak zimne czy nudne. Użyto szlachetnych materiałów, które przydają mu elegancji. Drewno jak zawsze ociepla przestrzeń, wprowadza przytulność. Piękne krzesła jadalni to z kolei wyróżnik, nadający charakter i pokazujący indywidualność właścicieli. 

Tym widokiem żegnamy się z nowoczesnym domkiem na wsi, ale jeśli wolicie bardziej tradycyjne rozwiązania, koniecznie sprawdźcie ten zaskakujący Katalog Inspiracji: Metamorfoza wiejskiej zagrody na Podlasiu.

Co sądzicie o nowoczesności na wsi?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu